Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Krakowscy radni chcą, by za odśnieżanie chodników w zimie odpowiadał zarządca drogi, a nie właściciel budynku. Proponują zmianę ustawy

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
mat. prasowe
Każdego roku, gdy pojawiają się pierwsze opady śniegu właściciele nieruchomości zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, muszą uprzątnąć błoto, śnieg, lód i inne zanieczyszczenia z chodników biegnących wzdłuż budynku. Radni Dominik Jaśkowiec i Grzegorz Małodobry uważają, że taki porządek prawny to przeżytek i chcą zmienić ustawę tak, by ta odpowiedzialność ciążyła na zarządcy drogi.

- To swoista niepieniężna danina publiczna mieszkańców na rzecz administracji samorządowej, która stanowi wielkie utrudnianie dla obywateli, zwłaszcza właścicieli domów jednorodzinnych. W wyniku różnych procesów społecznych, w tym demograficznych coraz rzadziej „pod jednym dachem” zamieszkują rodziny wielopokoleniowe, co powodowało, że np. odśnieżenie chodnika może dokonać jeden z domowników pod nieobecność reszty. Obecnie, gdy od wczesnych godzin porannych nieobecność domowników jest regułą (np. rodzice są w pracy, dzieci w szkole) to wywiązanie się z tego obowiązku tuż po ustaniu opadów śniegu jest niemożliwe - argumentował radny Dominik Jaśkowiec, kandydat nr 9 na liście KO w Krakowie.

Radni przypomnieli również, że za niewywiązanie się przez właściciela nieruchomości z obowiązku, grozi kara grzywny do 1500 złotych albo kara nagany. Jeśli jednak ktoś poślizgnie się na takim chodniku i np. złamie nogę wtedy może żądać od właściciela nieruchomości wypłaty zarówno odszkodowania, jak i zadośćuczynienia.

Ustawa daje też możliwość aby rada gminy, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, przejęła od właścicieli nieruchomości obowiązki. Ale - jak twierdzą radni - przejmując obowiązki, rada gminy ustala jednocześnie opłatę ponoszoną przez właścicieli nieruchomości za wykonywanie przejętych przez gminę obowiązków.

Odpowiedzialność na zarządcy drogi

- Uważamy, że ta konstrukcja jest skrajnie niesprawiedliwa, a obowiązek utrzymania chodników gminnych przeznaczonych do użytku powszechnego przez właścicieli przyległych nieruchomości to przeżytek, zwłaszcza że mieszkańcy płacą coraz wyższe podatki choćby podatek od nieruchomości - mówił radny powiatu Grzegorz Małodobry, kandydat demokratycznej opozycji do Senatu z okręgu obejmującego powiaty: krakowski, olkuski, miechowski.

- Stąd też składam postulat zmiany ustawy, tak aby obowiązek uprzątnięcia błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg przenieść z mieszkańców na zarządców dróg - dodał radny Dominik Jaśkowiec.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy". "To porównanie jest uprawnione"

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krakowscy radni chcą, by za odśnieżanie chodników w zimie odpowiadał zarządca drogi, a nie właściciel budynku. Proponują zmianę ustawy - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto