Kraków. Wrześniowa fala remontów w mieście. Remont Opolskiej - będą korki

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Anna Kaczmarz / Polska Press
Po przebudowie Opolskiej w związku z budową linii tramwajowej do Górki Narodowej, utrudnienia na tej ważnej arterii miasta się nie skończą. W środę rusza remont ulicy, ważnego odcinka. A planowana jest już wymiana nawierzchni na kolejnym, będą zawężenia, utrudnienia i korki. To nie tak, że remonty po wakacjach się skończyły, by kierowcy i pasażerowie mogli komfortowo poruszać się po mieście po powrocie z urlopu. Jak co roku w Krakowie fala remontów po wakacjach dopiero się rozkręca, do tego mamy sporo duży inwestycji w mieście prowadzonych już od miesięcy, gdzie kolejne etapy prac wprowadzają zmiany w ruchu i komunikacji. Zobaczcie ile dzieje się obecnie na drogach Krakowa i jakie zmiany nas czekają w najbliższych dniach.

Remont fragmentu Opolskiej

Jeszcze w tym roku, nową nawierzchnię zyska fragment jezdni ul. Opolskiej – od Pleszowskiej do Prądnickiej, strona południowa, kierunek Nowa Huta (Dzielnica IV – Prądnik Biały). W związku z remontem pojawią się zmiany w organizacji ruchu.

W środę, 13 września drogowcy rozpoczną prace na ul. Opolskiej od remontu zatoki przystankowej – Pleszowska 01. Zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu: przystanek zostanie przeniesiony o ok. 100 m, możliwe lokalne zwężenia jezdni. Roboty przy zatoce potrwają ok. 3 tygodnie. Następnie ekipy przystąpią do wymiany nawierzchni – o szczegółach poinformujemy w osobnym komunikacie. Planowane zakończenie remontu tego odcinka w grudniu br., a jego koszt to ok. 740 tys. zł.

Przed nami też remont kolejnego odcinka ul. Opolskiej – od al. 29 Listopada do Prądnickiej (w obu kierunkach) – szczegóły podamy niebawem.

Prace konserwacyjne w tunelu tramwajowym Trasy Łagiewnickiej

Informujemy, że w dniach 16-17.09.2023 r. (sobota – niedziela) będą prowadzone prace konserwacyjne w tunelu tramwajowym w ciągu Trasy Łagiewnickiej. W tym czasie zostanie wyłączony ruch tramwajów na odcinku Kurdwanów P+R – Łagiewniki SKA.

W związku z powyższym zostaną wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie:

 • linia 10 będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Pleszów – … – Łagiewniki SKA – Solvay – Borek Fałęcki;
 • linia 11 będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: Mały Płaszów P+R – … – przystanek Dworzec Płaszów Estakada – Wielicka – Limanowskiego – Kalwaryjska – Wadowicka – Brożka – … – Czerwone Maki P+R;
 • linia 50 – wszystkie kursy będą realizowane na skróconej trasie do pętli Kurdwanów P+R.

Rozkłady jazdy linii tramwajowych zostaną zmienione.

Zwierzyniecka i Kościuszki

Trwają prace na ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki. Obowiązują zmiany w organizacji ruchu. Wyłączony został ruch tramwajowy na odcinku Filharmonia – Salwator.

W ramach inwestycji zaplanowane są następujące prace: wymiana torowiska, odnowienie chodników oraz kompleksowa modernizacja wszystkich sieci podziemnych. Dodatkowo wyremontowany zostanie mostek nad Rudawą oraz pętla tramwajowa „Salwator”.

Głównym celem zadania jest poprawa komfortu jazdy tramwajami. Po zakończeniu prac składy będą jeździły ciszej i nie będą powodowały silnych drgań. Dodatkowo modernizacja pozwoli zwiększyć dostępność tego obszaru i przystosować ulice do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przebudowa ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej realizowana będzie przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Wodociągi Miasta Krakowa SA oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA. Realizatorem prac jest firma ZUE SA, z którą została podpisana umowa na kwotę 94 mln zł.
We wtorek, 12 września 2023 r. punkt informacyjny w terenie:

 • – na ul. Zwierzynieckiej – przy ul. Powiśle, w godz. 10.00-11.30,
 • – na ul. Kościuszki – w rejonie skweru Lajkonika, w godz. 12.00-13.30.

Zachęcamy, zwłaszcza osoby zainteresowane dojazdem do miejsc postojowych. Na miejscu obecni będą m.in. przedstawiciele wykonawcy robót. Będzie okazja do ustalenia zasad dostępności do przestrzeni objętej pracami.

Remont jezdni i miejsc postojowych na os. Piastów

Rozpoczął się remont jezdni oraz miejsc postojowych na bocznym sięgaczu ul. Popielidów, prowadzącym do budynków 31-32 na os. Piastów. Prace w tym miejscu ruszyły dziś, 12 września.

Na czas robót wprowadzony zostanie zakaz parkowania, początkowo także zawężenia jezdni.

Zakończenie prac zaplanowano na drugą połowę października.

Chodnik w remoncie na ul. Kleinera

Do 21 września potrwa remont chodnika na ulicy Juliusza Kleinera na Wzgórzach Krzesławickich.

Podczas robót obowiązują odcinkowe zawężenia jezdni. Ruch pieszych odbywa się drugą strona ulicy.

Ulica Żonkilowa do remontu

Już jutro 13 września drogowcy przystąpią do remontu jezdni na ulicy Żonkilowej na os. Wadów. Pracami zostanie objęty odcinek od ul. Wodocza do posesji na ul. Glinik 35.

Na czas prac ulica zostanie zamknięta dla ruchu ogólnego. Dojazd do posesji w miarę możliwości będzie zachowany.

Startuje przebudowa fragmentu ul. Kazimierza Wierzyńskiego

Fragment ul. Kazimierza Wierzyńskiego zostanie przebudowany, na odcinku ok. 200 m, od ul. Balickiej do ul. prof. S. Myczkowskiego (Dzielnica VI – Bronowice). W piątek, 15 sierpnia br. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu.

Zakres robót obejmuje m.in. wykonanie jednokierunkowego odcinka ul. K. Wierzyńskiego – od ul. prof. S. Myczkowskiego do ul. Wapiennik, przebudowę dwukierunkowego odcinka ul. K. Wierzyńskiego – od ul. Balickiej do ul. Wapiennik, budowę skrzyżowania równorzędnego z wyniesioną tarczą, przebudowę chodników, oświetlenia, budowę poboczy, przebudowę istniejących dojść oraz zjazdów do posesji. W ramach inwestycji wybudowana zostanie kanalizacja deszczowa oraz przebudowana sieć wodociągowa.

W najbliższy piątek, 15 września o godz. 07.00 wprowadzone zostaną pierwsze zmiany w organizacji ruchu – połówkowe zamknięcie południowej strony ul. K. Wierzyńskiego, na odcinku od ul. Wapiennik do wjazdu do szkoły podstawowej, przy utrzymaniu ruchu jednokierunkowego (w kierunku ul. Balickiej). Dla kierowców objazdy ul.: Balicką, Majora Łupaszki.

Koszt inwestycji to ponad 2,2 mln zł, a jej zakończenie planowane jest w sierpniu 2025 r.

Rozbudowa al. 29 Listopada: zmiany przy ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej i Meiera

Od 11 września, zmieniła się organizacja ruchu na rozbudowywanej alei 29 Listopada w rejonie skrzyżowania z ulicami Kuźnicy Kołłątajowskiej i ks. Józefa Meiera.

Ruch kołowy i pieszy został przeniesiony na stronę zachodnią al. 29 Listopada.

Wlot ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej został otwarty w obu kierunkach. W dalszym ciągu wyjazd z ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej jest możliwy jedynie w stronę centrum miasta z wyłączeniem komunikacji miejskiej. Ponadto został także wprowadzony zakaz lewoskrętu z al. 29 Listopada w ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej dla jadących od centrum w stronę Warszawy. Objazd do ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej poprowadzono przez ulice: Meiera, Reduta, Strzelców, Lublańską, al. 29 Listopada i ul. Siewną.

W ramach tego etapu zmian ruch kołowy na ul. ks. Meiera został przekierowany na nowo wybudowany odcinek jezdni, na wysokości ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej. Wyjazd z ul. ks Meiera jest możliwy jedynie w prawą stronę (kierunek granica miasta) z wyłączeniem komunikacji miejskiej. Ruch pieszych poprowadzono po stronie północnej ulicy. Osoby korzystające z samochodu, które chcą dojechać z ul. ks. Meiera do centrum bądź w rejon Kuźnicy Kołłątajowskiej, powinny korzystać z trasy objazdowej ulicami: Reduta, Strzelców, Lublańską, al. 29 Listopada i ul. Siewna.

Chodnik po stronie północnej w ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej został zamknięty, a ruch pieszych przekierowano na stronę południową ulicy.

Taka organizacja ruchu będzie obowiązywać do połowy listopada.

Ruszyła budowa kanalizacji na ul. Skotnica

Dobre wieści dla mieszkańców ulicy Skotnica. 11 września rozpoczęła się budowa kanalizacji sanitarnej na odcinku od budynku nr 14 do końca ulicy. Roboty wiążą się jednak z utrudnieniami w ruchu drogowym.

Na czas robót ulica została całkowicie zamknięta. Awaryjny dojazd do posesji jest zachowany.

Chwilowe utrudnienia na ulicach Starego Miasta

Ulice Bożego Ciała, św. Jana i św. Wawrzyńca – tam w najbliższych dniach należy liczyć się z chwilowymi utrudnieniami w ruchu drogowym.

We wtorek, 12 września, na ul. św. Jana w rejonie budynku 16 realizowane będą dostawy materiałów budowlanych. Na czas czynności wyładowczych jezdnia będzie połówkowo zawężona, a w razie potrzeby ruch będzie kierowany przez osoby uprawnione.

Podobna sytuacja będzie miała miejsce w czwartek, 14 września, na ul. Bożego Ciała w rejonie budynku nr 17.

Ponadto, 12 września, na ul. św. Wawrzyńca w rejonie budynku nr 28 montowane będzie rusztowanie. Podczas prac zawężenie jezdni i chodnika, nadzór nad ruchem pieszym i kołowym przez osoby uprawnione do kierowania ruchem.

Prace na ul. Bohomolca, utrudnienia dla pieszych i kierowców

Uwaga, piesi i kierowcy! 11 września, rozpoczęły się roboty drogowe w rejonie przystanku autobusowego „Marchołta”, po zachodniej stronie ul. Bohomolca.

Inwestor prywatny, w ramach art. 16 ustawy o drogach publicznych, rozpoczyna tam budowę drogi wewnętrznej wraz z włączeniem do ul. Bohomolca, a także przebudowę pasa drogowego fragmentu tej ulicy. Wjazd na teren inwestycji odbywa się ul. Krzesławicką.

W związku z robotami zmiany dla pieszych (zawężenie chodnika) oraz możliwe lokalne zmiany dla kierowców spowodowane wjazdem i wyjazdem z budowy.

Budowa drogi łączącej Śliczną i Łaszkiewicza

Deweloper buduje drogę łączącą ul. Śliczną z płk. pil. Stefana Łaszkiewicza. Pierwsze prace ruszyły 17 lutego br.

Aktualnie powadzone są roboty związane z budową i zabezpieczeniem sieci telekomunikacyjnej oraz układaniem krawężników oraz warstw podbudowy drogi (lokalne zawężenia). Zakończone zostały natomiast prace związane z przebudową linii średniego napięcia oraz budową sieci kanalizacji deszczowej. Wykonano również fundamenty i okablowanie sieci oświetlenia ulicznego. Oddanie inwestycji planowane jest jeszcze w tym roku.

Rozbudowa al. 29 Listopada: linie nr 137, 537 i 637 wróciły na stałe trasy

Od 11 września zmieniła się organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania rozbudowywanej al. 29 Listopada z ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej. A dzień później na swoje stałe trasy powróciły linie autobusowe nr 137, 537 i 637.

Zmiany w komunikacji autobusowej:

 • nr 137 („Krowodrza Górka P+R” – „Os. Gotyk”) – została przywrócona na stałą trasę
 • Nadal jest obsługiwany przystanek „Siewna” 73
 • Przystanek „Ks. Meiera” 72 został zlikwidowany
 • Przywrócono przystanek „Ks. Meiera” 02 na al. 29 Listopada
 • nr 537 („Dworzec Główny Wschód” – „Witkowice”) – została przywrócona na stałą trasę
 • Nadal są obsługiwane przystanki „Siewna” 02 i 73
 • nr 637 („Krowodrza Górka P+R” – „Os. Gotyk”) – kursuje po stałej trasie
 • Nadal jest obsługiwany przystanek „Siewna” 73
 • Przystanek „Ks. Meiera” 72 został zlikwidowany
 • Przywrócono przystanek „Ks. Meiera” 02 na al. 29 Listopada.

Przebudowa ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej: zapraszamy do punktów informacyjnych

Trwa przebudowa ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej. W związku z pracami, wprowadzono zmiany w organizacji ruchu drogowego i komunikacji miejskiej. Dzisiaj, 12 września, zapraszamy do punktów informacyjnych przy skrzyżowaniu ul. Zwierzynieckiej i Powiśle, a także w rejonie skweru Lajkonika.

Prace, równocześnie na ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej, rozpoczęły się 2 września. Po około trzech tygodniach obszar robót zostanie rozszerzony o kolejny newralgiczny rejon – skrzyżowanie z Alejami Trzech Wieszczów.
Zapraszamy do punktów informacyjnych:

We wtorek, 12 września, będą czynne punkty informacyjne w sprawie remontu ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej.

 • Punkt na ul. Zwierzynieckiej, w rejonie ul. Powiśle – będzie czynny w godz. 10.00–11.30
 • Punkt na ul. Kościuszki, w rejonie skweru Lajkonika – będzie czynny w godz. 12.00–13.30

Zachęcamy do przyjścia osoby zainteresowane m.in. dojazdem do miejsc postojowych. Na miejscu będą obecni m.in. przedstawiciele wykonawcy robót. Będzie to okazja do ustalenia zasad dostępności do przestrzeni objętej pracami.

Harmonogram prac:

 • sobota, 23 września – rozpoczęcie prac na połowie tarczy skrzyżowania z Alejami Trzech Wieszczów (wraz ze zmianami na moście Dębnickim)
 • maj 2024 r. – rozpoczęcie prac na drugiej połowie tarczy skrzyżowania z Alejami Trzech Wieszczów
 • sierpień 2024 r. – zakończenie inwestycji (12 miesięcy od daty przekazania placu budowy)

Od 23 września zostanie także uruchomiony parking dla ok. 50 pojazdów przy ul. Powiśle (naprzeciwko budynków nr 2 i 4). Umożliwi on parkowanie mieszkańcom z abonamentami dla sektorów A2 i A6.

W ramach inwestycji zaplanowane są następujące prace: wymiana torowiska, odnowienie chodników oraz kompleksowa modernizacja wszystkich sieci podziemnych. Dodatkowo wyremontowany zostanie mostek nad Rudawą oraz pętla tramwajowa „Salwator”. Głównym celem prac jest poprawa komfortu jazdy tramwajami. Po przebudowie składy będą jeździły ciszej, nie powodując silnych drgań. Modernizacja zwiększy również dostępność i przystosowanie tego obszaru do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Remont jest konieczny. Wiemy, że jego wykonanie będzie dosyć uciążliwe dla funkcjonowania miasta. Wiąże się nie tylko z wymianą trakcji, ale równocześnie infrastruktury, która znajduje się w miejscach bardzo wrażliwych dla transportu publicznego. Stan techniczny ul. Zwierzynieckiej, ul. Kościuszki, jak również mostu Dębnickiego – bo to proces łączony – wskazuje, że to absolutnie jeden z najbardziej pilnych remontów, jakie trzeba przeprowadzić w mieście – mówił Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa, podczas briefingu, który odbył się 23 sierpnia.

Koncepcja budowy chodników przy ul. Na Zielonki – konsultacje społeczne

14 września rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie koncepcji budowy chodników na ulicy Na Zielonki (Dzielnica IV – Prądnik Biały). Chodzi o odcinek od skrzyżowania z ul. Władysława Łokietka do przystanku autobusowego „Tonie Kąty”.

Celem konsultacji jest zebranie uwag i opinii mieszkańców, przede wszystkim rejonu ul. Na Zielonki oraz innych interesariuszy, w zakresie dwóch zaproponowanych wariantów realizacji inwestycji.

W ramach zadania opracowywana jest koncepcja budowy chodników na ul. Na Zielonki wraz z rozbudową ulicy. Rozbudowa ulicy wynika z konieczności dostosowania parametrów drogi do obowiązujących przepisów i standardów.

Wariant pierwszy zakłada rozbudowę jezdni o szerokości 6 m wraz z obustronnymi chodnikami o szerokości min. 2,3 m na odcinku od skrzyżowania z ul. Władysława Łokietka do projektowanego odrębnie ronda na skrzyżowaniu z ul. Jurajską.

Wariant drugi uwzględnia lokalne zawężenia chodnika do szerokości 1,8 m ograniczające miejscowo konieczność przebudowy ogrodzeń wraz z lokalnym ograniczeniem ingerencji w działki prywatne.
Najważniejsze daty konsultacji społecznych:

 • 14 września – ogłoszenie rozpoczęcia konsultacji
 • 6 października– zakończenie konsultacji.
 • Spotkanie dla mieszkańców w formule online odbędzie się w środę, 20 września, w godz. 17.00–19.00. Odbędzie się ono na platformie Zoom i będzie transmitowane na profilu ZDMK na Facebooku.
 • Przewidziane są dwa telefoniczne dyżury eksperckie, podczas których będzie można uzyskać szczegółowe informacje w zakresie planowanych rozwiązań projektowych.
 • Dyżury odbędą się w piątek, 22 września, w godz. 10.00–12.00, oraz w poniedziałek, 25 września, w godz. 13.00–15.00, pod numerem telefonu: 12 616 72 55.

Bieżące roboty drogowe w dzielnicach

Dzielnica I – Stare Miasto

Prace ZDMK

Na ul. Jagiellońskiej – na odcinku od Szewskiej do Szczepańskiej, trwają prace obejmujące wymianę nawierzchni chodników i jezdni (wraz z przebudową infrastruktury podziemnej: wodociągowej, gazowej, ciepłowniczej). Na czas robót ulica została całkowicie zamknięta. Przewidywany termin zakończenia prac to koniec września br.

Pozostałe roboty

Na ul. Siemiradzkiego, w dniach 04-22.09.2023 r. wykonywana jest pionowa izolacja fundamentów budynku nr 31. Na czas prac ulica została zawężona ze względu na przygotowanie dla pieszych korytarza na jezdni.

We wtorek, 12.09.2023 r. na ul. św. Jana, w rejonie budynku nr 16 oraz w czwartek, 14.09.2023 r. na ul. Bożego Ciała, w rejonie budynku nr 17 realizowane będą dostawy i rozładunki materiałów budowlanych. Na czas czynności za- i wyładowczych jezdnie zostaną połówkowo zawężone, w razie potrzeby ruch kierowany będzie przez osoby uprawnione.

We wtorek, 12.09.2023 r. na ul. św. Wawrzyńca, w rejonie budynku nr 28, realizowany będzie montaż rusztowania. Podczas prac zawężenie jezdni i chodnika, nadzór nad ruchem pieszym i kołowym przez osoby uprawnione do kierowania ruchem.

Dzielnica III – Prądnik Czerwony

Prace ZDMK

W poniedziałek, 11.09.2023 r. w rejonie przystanku tramwajowego “Marchołta” (po zachodniej stronie ul. Bohomolca) rozpocznie się inwestycja realizowana przez inwestora prywatnego (prace w ramach art. 16 ustawy o drogach publicznych) polegająca na budowie drogi wewnętrznej o długości ok. 110 m wraz z włączeniem do ul. Bohomolca oraz przebudową pasa drogowego ul. Bohomolca w zakresie korekty (wydłużenia) istniejącej wyspy separującej. Wjazd na teren inwestycji przez ul. Krzesławicką. W związku z robotami zmiany dla pieszych (zawężenie chodnika) oraz możliwe lokalne zmiany dla kierowców spowodowane wjazdem/wyjazdem z budowy.

Trwa budowa linii tramwajowej do Mistrzejowic – Drugi miesiąc prac za nami.

Pozostałe roboty

Zarząd Inwestycji Miejskich (ZIM) prowadzi prace związane z rozbudową al. 29 Listopada. Informacje na temat prowadzonej inwestycji i związanych z nią zmian w organizacji ruchu dostępne na stronie – zim.krakow.pl.

Dzielnica IV – Prądnik Biały

Prace ZDMK

Od 19.06.2023 r. na ul. Bratysławskiej, w rejonie budynku nr 4 (KAUFLAND) trwa budowa przejścia i przejazdu dla rowerzystów. Ruch pieszych skierowany został na wyznaczone ciągi. Prace realizowane są poza jezdnią, niemniej jednak mogą wystąpić lokalne zawężenia ze względu na przejazd pojazdów budowy. Roboty realizowane będą do końca br.

Pozostałe roboty

Zarząd Inwestycji Miejskich (ZIM) realizuje prace związane z budową Trasy Wolbromskiej oraz rozbudowuje al. 29 Listopada. Informacje na temat prowadzonych inwestycji dostępne na zim.krakow.pl.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) prowadzi prace związane z budową północnej obwodnicy Krakowa S-52.

W poniedziałek, 11.09.2023 r. na ul. Skotnica, Wodociągi Miasta Krakowa przystąpią do wykonania sieci kanalizacji sanitarnej. Zadanie obejmuje odcinek od nr 14 do końca ulicy. Na czas robót ulica zostanie całkowicie zamknięta (awaryjny dojazd do posesji zachowany).

Dzielnica V – Krowodrza

Prace ZDMK

Od 02.08.2023 r. na ul. Gramatyka, na odcinku od ul. Lea do końca ulicy, trwa remont jezdni, chodnika oraz zatoki parkingowej po stronie numerów parzystych. Aktualnie realizowane są prace na chodniku i zatoce parkingowej. W związku z tym wprowadzony został zakaz zatrzymywania się, możliwe również lokalne zawężenia ulicy. Na czas prac brukarskich piesi skierowani zostali na chodnik, po drugiej stronie ulicy.

16.08.2023 r. ruszył remont ul. Kujawskiej, na odcinku od ul. Kazimierza Wielkiego do al. Grottgera. W pierwszej kolejności realizowane są prace brukarskie. Na czas robót piesi skierowani zostali na drugą stronę ulicy. Dodatkowo możliwe lokalne zawężenia jezdni.

Od 16.08.2023 r. na ul. Zbrojów trwa remont jezdni i chodnika na końcowym jej odcinku. W pierwszej kolejności prace brukarskie, a wraz z nimi miejscowe zawężenia ulicy.

Na ul. Plac Axentowicza, na odcinku od ul. Stanisława Wyspiańskiego do ul. Henryka Sienkiewicza, realizowany jest remont chodnika po stronie numerów nieparzystych. Na czas robót wprowadzone zostały zmiany w organizacji ruchu: zakaz parkowania, skierowanie ruchu pieszego na chodnik po drugiej stronie ulicy. Planowany termin zakończenia prac to połowa września br.

Dzielnica VII – Zwierzyniec

Prace ZDMK

Trwa remont mostu Dębnickiego. Prace prowadzone są połówkowo, dzięki czemu możliwe jest poruszanie się po jednym pasie w każdą stronę. W pierwszej kolejności remontowana jest część mostu – od strony Salwatora – nowy orientacyjny harmonogram prac.

Na ul. Księcia Józefa trwa budowa dwóch kolejnych odcinków dróg dla rowerów: od klasztoru Sióstr Norbertanek do ścieżki przy moście Zwierzynieckim (zajęcie buspasa, skierowanie pieszych na chodnik po drugiej stronie ulicy) oraz od ul. Wioślarskiej do ul. Jodłowej (brak zmian). Planowany termin zakończenia obu robót to koniec października br.

Od 28.08.2023 r. na ul. Kasztanowej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Junacką w kierunku wschodnim, trwają prace polegające na remoncie chodnika. Podczas robót lokalne zawężenia ulicy. Planowany termin zakończenia prac to 06.10.2023 r.

Dzielnica VIII – Dębniki

Prace ZDMK

Od 29.05.2023 r. w rejonie budynku nr 33 przy ul. Czerwone Maki (centrum handlowe ATUT) inwestor prywatny prowadzi inwestycję w ramach art. 16 ustawy o drogach publicznych. Zakres prac obejmuje m.in. budowę oraz przebudowę chodnika, budowę drogi, budowę kanału technologicznego. W związku z robotami zawężenie drogi wewnętrznej znajdującej się za budynkiem centrum handlowego oraz zawężenie chodnika. Prace realizowane będą do końca listopada br.

Od 05.06.2023 r. do 30.09.2023 r. na ul. Praskiej (bocznej), na odcinku między budynkami nr 51-67 (w rejonie Klubu Sportowego Tramwaj) trwa remont jezdni, chodników oraz miejsc postojowych. W związku z robotami – zwężenia jezdni, zakaz parkowania.

Na ul. Bałuckiego, na odcinku od ul. Zagrody do rynku Dębnickiego, trwa remont chodnika po stronie numerów nieparzystych. Podczas prac możliwe lokalne zawężenia ulicy. Zakończenie robót planowane jest na połowę września br.

W poniedziałek, 11.09.2023 r. na ul. Bunscha, na odcinku między budynkami 14-22, wznowione zostaną prace polegające na budowie odcinka drogi serwisowej wraz z przebudową dwóch istniejących zjazdów i budową infrastruktury technicznej (prace w ramach art. 16 ustawy o drogach publicznych). W związku z robotami wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu – zakaz zatrzymywania się w rejonie zjazdu na posesję nr 20 oraz czasowe zajęcie jezdni na drodze dojazdowej do osiedla. Planowany termin zakończenia prac to druga połowa grudnia br.

Pozostałe roboty

W dniach 04.09-21.11.2023 r. na ul. Stępice, na odcinku od ul. Bogucianka do posesji nr 33, Wodociągi Miasta Krakowa realizować będą budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami. Na czas prac ulica zostanie zamknięta dla ruchu ogólnego (dojazd i dojście do obiektów znajdujących się w rejonie prowadzonych prac zapewniony).

Dzielnica IX – Łagiewniki – Borek Fałęcki

Prace ZDMK

Od 25.07.2023 r. na ul. Zbrojarzy, na odcinku od ul. J. Montwiłła-Mireckiego do ul. Tokarskiej, trwa utwardzanie pobocza po stronie zachodniej. Na czas prac, piesi skierowani zostali na drugą stronę ulicy, natomiast kierowcy spodziewać się mogą lokalnych zawężeń. Prace przedłużono do 15.09.2023 r.

Pozostałe prace

W dniach 09-10.09.2023 (sobota – niedziela) oraz 16-17.09.2023 (sobota – niedziela) będą prowadzone prace serwisowe w tunelu tramwajowym Trasy Łagiewnickiej. W tym czasie linie tramwajowe będą kursować według zmienionego porządku. Szczegóły na stronie Zarządu Transportu Publicznego.

Dzielnica XI – Podgórze Duchackie

Prace ZDMK

Trwa przebudowa skrzyżowania ul. Puszkarskiej z ul. Przyjaźni Polsko – Węgierskiej. 01.09.2023 r. drogowcy przystąpili do realizacji kolejnego, ostatniego etapu prac. Dla ruchu ogólnego udostępnione zostało nowo powstałe rondo. Ruch dwukierunkowy został przywrócony zarówno na ul. Puszkarskiej, jak i ul. Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Podczas tego etapu wykonawca realizuje prace związane z wykonaniem dwóch wysp rozdziału od strony centrum handlowego. Podczas robót lokalne zawężenia jezdni na ul. Puszkarskiej. Szczegóły w komunikacie.

Od 16.08.2023 r. trwa przebudowa fragmentu ul. Białoruskiej na odcinku długości ok.135 m, od skrzyżowania z ul. Malborską w kierunku ul. Nowosądeckiej. W czasie robót obowiązuje zamknięcie ul. Białoruskiej na długości powadzonych prac (objazd ulicami: Malborska, Trybuny Ludów), zakaz zatrzymywania się, ruch pieszych jedną stroną ulicy (po istniejącym chodniku). Roboty drogowe realizowane są przez dewelopera w ramach inwestycji niedrogowej (art. 16 ustawy o drogach publicznych). Zakres robót obejmuje m.in. przebudowę sieci oświetlenia ulicznego, kanalizacji teletechnicznej oraz opadowej, budowę nowych chodników, zjazdów oraz miejsc postojowych, modernizację nawierzchni jezdni. Na realizację całego zadania wykonawca ma czas do końca stycznia 2024 r.

Dzielnica XII – Bieżanów – Prokocim

Prace ZDMK

Od 21.08.2023 r. trwa przebudowa ul. Rydygiera, na odcinku od ul. Wielickiej do ul. Schweitzera (wraz z tarczą skrzyżowania). Podczas prac: połówkowe zawężenie ulicy, ruch kierowany przez osobę uprawnioną, zakaz parkowania na długości prowadzonych robót, zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Zakończenie robót przewidziane na pierwszą połowę września br.

Od 28.08.2023 r. na ul. Badurskiego trwa inwestycja realizowana przez inwestora prywatnego w ramach art. 16 ustawy o drogach publicznych. Zakres prac obejmuje budowę chodnika na trzech odcinkach (pierwszy w rejonie skrzyżowania z ul. Kostaneckiego – po stronie budynku nr 4A na ul. Obronnej; drugi – od wysokości budynku nr 63 na ul. Mokrej do Akademików UJ – po stronie terenów UJ; trzeci od wjazdu na teren prowadzonej budowy do Akademików UJ) z odwodnieniem i oświetleniem i przebudową kolidującego uzbrojenia terenu. Podczas robót lokalne zawężenia jezdni. Planowany termin zakończenia zadania to druga połowa listopada br.

Od 31.08.2023 r. na ul. Popiełuszki, na odcinku od ul. Bieżanowskiej do ul. Korepty, trwa remont ulicy. W pierwszej kolejności realizowane są prace brukarskie (przejście pieszych wydzielonym korytarzem, zawężenie ulicy). W następnej kolejności drogowcy przystąpią do robót bitumicznych (wymiana nawierzchni jezdni). Zakończenie prac przewidziane jest na pierwszą połowę października br.

Od 05.09.2023 r. na ul. Kurczaba, na odcinku od ul. Teligi do budynku nr 1, trwa remont chodnika (po stronie numerów parzystych) oraz opaski (po stronie numerów nieparzystych). Podczas prac możliwe zawężenia jezdni. Ruch pieszych poprowadzony po przeciwnej stronie ulicy.

Pozostałe prace

Na ul. Badurskiego, od skrzyżowania z ul. Kostaneckiego do budynku nr 9, trwa budowa sieci wodociągowej wraz z przyłączami. Na czas prac zawężenia jezdni, w razie konieczności ruch kierowany przez osobę uprawnioną do kierowania ruchem. Planowany termin zakończenia zadania to druga połowa września br.

Dzielnica XIII – Podgórze

Prace ZDMK

W dniu 17.05.2023 r. rozpoczęły się prace na ul. Koszykarskiej, realizowane przez inwestora prywatnego w ramach art. 16 ustawy o drogach publicznych. Na fragmencie ul. Koszykarskiej od budynku nr 41 (wjazd) do budynku nr 33A (MORD Kraków) obowiązuje połówkowe zamknięcie jezdni. Utrzymany został ruch dwukierunkowy, w trakcie robót – sterowany ręcznie, później za pomocą sygnalizacji świetlnej. Taka organizacja ruchu obowiązywać będzie do lutego 2024 r.

Od 29.05.2023 r. w rejonie ul. Myśliwskiej trwa inwestycja w ramach art. 16 ustawy o drogach publicznych – odcinek od budynku nr 32D do skrzyżowania z ul. Lasówka (droga w rejonie ROD Zakłady Futrzarskie). Zamknięty dla ruchu został odcinek drogi przebiegającej wzdłuż ROD. Od 26.06.2023 r. prace przeniosły się w rejon skrzyżowania ulic Myśliwskiej i Lasówka – ulica została zawężona. Roboty potrwają do końca br.

24.08.2023 r. na ul. Żołnierskiej rozpoczęła się inwestycja realizowana przez dewelopera (prace w ramach art. 16 u.d.p.) polegająca na: budowie chodnika po zachodniej stronie ulicy, na odcinku od ul. Goszczyńskiego do istniejącego chodnika w ul. Kaczej, odcinkowego wykonania chodnika i odcinkowego utwardzenia pobocza po stronie wschodniej ulicy w celu przeprowadzenia pieszych w rejonie ulic: Żeńców i Źródlanej oraz niezbędną przebudowę infrastruktury technicznej i drogowej. Chodnik oddzielony zostanie od jezdni pasem zieleni, w którym przewiduje się wykonanie muldy chłonnej. Podczas prac zawężenia jezdni. Planowany termin zakończenia robót to druga połowa listopada br.

Pozostałe roboty

Na ul. Żołnierskiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Batki, Wodociągi Miasta Krakowa realizują prace polegające na wykonaniu kolektora ogólnospławnego. Podczas robót zmiany w organizacji ruchu: całkowite zamknięcie jezdni, wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na ul. Żołnierskiej, od ul. Batki do ul. Kaczej. Osoby korzystające z samochodu, które chcą dojechać do ul. Batki powinny korzystać z trasy objazdowej ulicami: Żołnierska, Kacza, Łanowa. Zakończenie prac planowane na koniec września br.

Dzielnica XIV – Czyżyny

Prace ZDMK

Trwają prace związane z budową drogi dojazdowej do Cogiteonu – objęte nadzorem archeologa. Aktualnie roboty prowadzone są na terenie zielonym w rejonie pasa startowego Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz ul. Stella-Sawickiego – miejscowe wygrodzenia.

Trwa przebudowa fragmentu ul. Nowohuckiej. Roboty drogowe realizuje deweloper w ramach inwestycji niedrogowej. Szczegóły w komunikacie.

Od 21.08.2023 r. trwa remont chodnika na ul. Sołtysowskiej, na odcinku od zatoki autobusowej przy rondzie do budynku nr 10D. Podczas prac możliwe zawężenia jezdni. Dla pieszych wyznaczony został korytarz po drugiej stronie ulicy. Przewidywany termin zakończenia prac to połowa września br.

24.08.2023 r. rozpoczęły się prace polegające na przebudowie połączenia ulic Ciepłowniczej i Do Wisły na fragmencie ok. 30 mb oraz rozbudowie ul. Do Wisły na odcinku ok. 40 mb wraz z wykonaniem odwodnienia, niezbędną przebudową infrastruktury technicznej oraz przełożeniem kolidującego uzbrojenia. Roboty drogowe realizuje deweloper w ramach inwestycji niedrogowej (art. 16 ustawy o drogach publicznych). W trakcie prac wprowadzone zostały zmiany w organizacji ruchu: wygrodzenie chodnika wzdłuż ul. Ciepłowniczej, w razie potrzeby kierowanie ruchem przez uprawnionego pracownika, zakaz wjazdu w ul. Do Wisły (z wyłączeniem mieszkańców). Zakończenie prac – koniec października br.

Od poniedziałku, 04.09.2023 r. trwa modernizacja ul. Stanisławy Wysockiej – w pierwszej kolejności – na odcinku od wjazdu na teren sklepu LIDL do ul. Nowohuckiej. Na odcinku prowadzonych prac ulica została zamknięta dla ruchu. Dojazd do posesji 2A-2C wyłącznie od strony al. Jana Pawła II. Roboty na tym fragmencie potrwają ok. 4 tygodnie.

Dzielnica XV – Mistrzejowice

Prace ZDMK

W poniedziałek, 04.09.2023 r. na ul. Perkuna rozpoczął się remont nawierzchni jezdni i krawężników obejmujący całą ulicę. W pierwszej kolejności drogowcy przystąpili do prac brukarskich (lokalne zawężenia, zakaz parkowania). Podczas prac bitumicznych wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu: połówkowe zawężenie ulicy, ruch wahadłowy kierowany przez osobę uprawnioną. Zakończenie całego zadania planowane jest na koniec września br.

We wtorek, 12.09.2023 r. ruszy remont jezdni oraz miejsc postojowych na bocznym sięgaczu ul. Popielidów, prowadzącym do budynków 31-32 na os. Piastów. Na czas robót wprowadzony zostanie zakaz parkowania, początkowo także zawężenia jezdni. Zakończenie prac – druga połowa października.

Trwa budowa linii tramwajowej do Mistrzejowic – Drugi miesiąc prac za nami.

Pozostałe roboty

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) prowadzi prace związane z budową północnej obwodnicy Krakowa S-52.

Dzielnica XVI – Bieńczyce

Prace ZDMK

Od 16.08.2023 r. na ul. Bulwarowej (bocznej) trwa inwestycja realizowana w ramach art. 16 ustawy o drogach publicznych. Zakres prac obejmuje budowę chodnika, miejsc parkingowych, poszerzenie jezdni, przebudowę włączenia drogi wewnętrznej do drogi publicznej wraz z budową niezbędnej infrastruktury technicznej i przełożeniem kolidującego uzbrojenia. W pierwszej kolejności realizowane są roboty brukarskie, zmiany głównie dla mieszkańców pobliskich budynków (zawężenia jezdni).

Dzielnica XVII – Wzgórza Krzesławickie

Prace ZDMK

Od 17.07.2023 r. na ul. Darwina, od posesji nr 64B (u zbiegu drogi wewnętrznej i drogi publicznej) do posesji nr 47GF realizowana jest inwestycja w ramach art. 16 ustawy o drogach publicznych. Zakres prac obejmuje: przebudowę drogi wewnętrznej (wykonanie nawierzchni asfaltowej), przebudowę włączenia do drogi publicznej polegającą na wykonaniu jezdni o szer. 5 m wraz z obustronnymi poboczami o szer. 0,75 m, przełożenie infrastruktury technicznej oraz budowę oświetlenia. Początkowo lokalne zawężenia (dojazd do posesji zlokalizowanych przy drodze wew. od ul. Stefczyka). Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec listopada br.

Na ul. Morcinka, w rejonie pętli autobusowej Zesławice, rozpoczęła się inwestycja realizowana w ramach art. 16 ustawy o drogach publicznych obejmująca swym zakresem przebudowę układu drogowego wraz z pętlą autobusową i zatoką parkingową. Od 04.09.2023 r., na okres ok. 2,5 miesiąca, roboty swym zakresem objęły również również główny ciągu ul. Morcinka – na odcinku od wjazdu do garaży w kierunku ul. Kocmyrzowskiej (ok. 190 mb ). Podczas prac ruch wahadłowy – w dzień sterowny ręcznie przez uprawnionego pracownika, nocami za pomocą sygnalizacji świetlnej. W związku z pracami – ze względu na zamknięcie pętli Zesławice – wprowadzone również zostały zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej. Szczegóły w komunikacie Zarządu Transportu Publicznego.

Na ul. Kleinera trwa remont chodnika. Podczas robót – odcinkowe zawężenia jezdni, ruch pieszych odbywa się drugą strona ulicy. Prace potrwają do 21.09.2023 r.

W środę, 13.09.2023 r. na ul. Żonkilowej, na odcinku od ul. Wodocza do posesji nr 36 ul. Glinik, drogowcy przystąpią do remontu jezdni. Na czas prac ulica zostanie zamknięta dla ruchu ogólnego, dojazd do posesji w miarę możliwości zachowany.

Pozostałe roboty

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) buduje fragment S7. Zmiany w organizacji ruchu dostępne na dedykowanej stronie.

Dzielnica XVIII – Nowa Huta

Prace ZDMK

W rejonie budynku nr 8, na os. Spółdzielczym trwa budowa miejsc parkingowych (lokalne zawężenia). Planowany termin zakończenia zadania to 20.11.2023 r.

Od 31.08.2023 r. na os. Na Skarpie w rejonie budynku nr 34 trwa remont chodnika, natomiast w rejonie budynku nr 38 – remont parkingu. Podczas prac zmiany dla mieszkańców – zawężenie drogi wewnętrznej. Zakończenie robót przewidziane jest na koniec września br.

Pozostałe roboty

Na ul. Brzeskiej, na odcinku od ul. Igołomskiej do ul. Wiązowej, Wodociągi Miasta Krakowa realizują prace związane z wykonaniem sieci kanalizacji sanitarnej. W dniach, 09-13.10.2023 r. obowiązywać będzie połówkowe zawężenie jezdni (ręczne kierowanie ruchem), ruch pieszych drugą stroną ulicy.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Wrześniowa fala remontów w mieście. Remont Opolskiej - będą korki - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie