Kraków. Wigilia i Boże Narodzenie – by wszystko było dopięte na ostatni guzik

Akcja specjalna Życzenia Świąteczne
Nakrycie stołu wigilijnego to spore wyzwanie. W ten wyjątkowy wieczór powinien on prezentować się elegancko oraz wprawiać nas w miły, ciepły nastrój
Nakrycie stołu wigilijnego to spore wyzwanie. W ten wyjątkowy wieczór powinien on prezentować się elegancko oraz wprawiać nas w miły, ciepły nastrój kakisky (morguefile.com)
Wigilia i Boże Narodzenie tuż-tuż. To także czas odpoczynku i relaksu w gronie najbliższych. Wybieranie prezentów, dekoracja domu czy wypiekanie świątecznych przysmaków to przedświąteczne zajęcia, które dają nam wiele radości. Rodzinne celebrowanie wymaga jednak przygotowań. Jak dopiąć wszystko na przysłowiowy „ostatni guzik”?

Życzenia Świąteczne

Domowe porządki najlepiej rozpocząć od przeglądu i odświeżenia najrzadziej sprzątanych pomieszczeń takich jak spiżarnie, składziki czy garderoby. Dzięki temu pozbędziemy się niepotrzebnych przedmiotów i zyskamy przestrzeń na przechowywanie większych gabarytowo sprzętów, które rzadko użytkujemy. W dalszej kolejności warto zadbać o dywany, firany i obicia mebli, w których zbiera się wiele kurzu. Ze względu na nieprzerwane i intensywne użytkowanie, gruntowne sprzątanie kuchni i łazienki warto zostawić na koniec, czyli na kilka dni przed świętami.

Jak nakryć świąteczny stół?

Możesz godzinami piec i gotować w kuchni, żeby przygotować wigilijne dania. Cała praca pójdzie na marne, jeżeli przy świątecznym stole popełnisz gafę. Tłumaczymy, jak nakryć stół i zachowywać się przy nim.

Obrus musi być idealnie wyprasowany (bez śladów złożenia) i tak samo idealnie rozłożony. To znaczy: powinien zwisać z blatu stołu po około 20 centymetrów z każdej strony. O ile w przypadku obrusów kwadratowych i kwadratowych stołów to nietrudne, o tyle może być kłopot z zachowaniem tej zasady przy prostokątnych, owalnych stołach i tych o innych kształtach. Kolor obrusa jest dowolny, trzeba go jednak dobrać do odcienia i wzorów serwisu. Gdy mamy zastawę z wzorami, obrus powinien być jednolity. I odwrotnie: jak na obrusie są wzory, niech zastawa będzie gładka.

Sztućce po kolei

Sztućce muszą pochodzić z jednego kompletu. Układamy je według kolejności ich użycia. Pomiędzy talerzem i poszczególnymi sztućcami zachowujemy 1-centymetrowy odstęp. To dlatego, żeby biorąc jeden, nie potrącić drugiego. Od zewnątrz kładziemy sztućce do pierwszego dania, a od środka - te do ostatniego. Z lewej strony talerza należy położyć widelce, a z prawej łyżkę i noże. Noże trzeba ułożyć tak, żeby ostrzem były skierowane w lewo.

Początek jedzenia wieczerzy wigilijnej

Gdy najpierw gości poczęstujemy zupą, pierwszym sztućcem znajdującym się po prawej stronie talerza musi być łyżka. Zdarza się, że zupa jest podawana jako drugie danie. Wówczas łyżka ma leżeć zaraz za sztućcem, którego użyjemy do pierwszego dania. Za talerzem kładziemy sztućce do deserów. Zasada jest taka: łyżeczkę układamy nad widelczykiem, ale trzonek łyżeczki powinien być z prawej strony, a widelczyka z lewej.

Posługiwanie się sztućcami

Jedna sztuka to ułożenie sztućców, drugą stanowi posługiwanie się nimi. Łyżka i widelec to jedyne sztućce, służące do nakładania potraw oraz do wkładania jedzenia do ust. Nóż jest po to, żeby kroić nim potrawy i do nabierania kęsów na widelec. Jeśli już wzięliśmy sztućce leżące na obrusie, nie możemy ich potem odłożyć na stół. I to nawet wtedy, gdy będą czyste. Nie można ich też nawet opierać częściowo o stół. Muszą leżeć w całości na talerzu.

Przerwa w jedzeniu albo koniec posiłku

Gdy na moment przestajemy jeść, widelec i nóż krzyżujemy na talerzu w ten sposób, żeby nóż leżał zwrócony ostrzem w lewą stronę, a widelec nad nożem, grzbietem obojętnie, czy w dół, czy w górę. To oznacza, że będziemy kontynuować posiłek. Jeżeli skończyliśmy jeść, widelec i nóż kładziemy równolegle. Ich trzonki powinny być skierowane w prawo w ten sposób, żeby z linią stołu tworzyły kąt 45 stopni. To znak dla gospodyni domowej (czy dla kelnera), że może zabrać nasze nakrycie. Sami bowiem nie odnosimy talerzy do kuchni.

Jeśli robimy krótką przerwę w jedzeniu zupy, łyżkę – co niektórym wydaje się dziwne – powinniśmy zostawić w talerzu. Gdy zjedliśmy zupę, łyżka wędruje na talerz, który jest podstawką głębokiego talerza albo filiżanki czy miseczki, do której nalano zupy. Łyżeczka do kawy i herbaty leżą na spodku, a nie opieramy ich o niego. Obojętnie, czy w filiżance jest już picie, czy ta jest jeszcze pusta.

Dekoracje i serwetki na świątecznym stole

Na świątecznym stole znajdą się dekoracje bożonarodzeniowe. Trzeba natomiast pamiętać, żeby nie przesadzić z ich ilością. Zbyt wiele ozdób spowoduje, że trudniej nam będzie sięgać po dania na półmiskach, a łatwiej będzie coś niechcący wysypać czy wylać.

Na stole muszą jednak znaleźć się serwetki, nie tylko traktowane jako dekoracja. One przede wszystkim służą do celów higienicznych. Praktyczne są serwetki papierowe, jednorazowe. Przy takich okazjach, jak święta, można do serwetnika włożyć serwetki płócienne lub inne, materiałowe.

Prezenty

Element, na który czekamy wszyscy, a który przysparza najwięcej rozterek. Co podarować najbliższym osobom? Najlepiej – od serca, najgorzej – te żywe. Zwierzak nigdy nie jest dobrym pomysłem na prezent, ale powinien otrzymać swój własny! Może być to nowa zabawka, wizyta w SPA, przysmak, nowa obroża. Choć właściciele czworonogów doskonale zdają sobie sprawę, że pupil będzie się cieszył z odrobiny najzwyklejszej miłości, czy dłuższego spaceru. I pozostaje nam czekać do północy, aż ten przemówi ludzkim głosem.

Partnerzy Tematu Tygodnia:
- ANIMALZOONE
- CALIBRA
- HUBUN
- HUGS DOGS
- LEOPARDUS
- MEGAN
- PANDAZOO
- PIANA PARTY
- PUPILLO
- STREFA BALONÓW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto