MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: wierszyk "Kto ty jesteś"? dyskryminuje niewierzących?

Magdalena Wrzos
Polskapresse
Dziś w Szkole Podstawowej nr 5 w Krakowie odbędzie się uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Nie zepsuje go drobna kontrowersja, do której doszło za sprawą poprawności wyznaniowej niewielkiej części rodziców.

W szkole tradycją jest, że po wyrecytowaniu roty ślubowania, uczniowie pierwszych klas deklamują utwór "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy. Rozpoczyna go znany wszystkim wers: "Kto Ty jesteś? - Polak mały". Na pytanie "A w co wierzysz?" uczniowie dziś odpowiedzą: "W Polskę wierzę", zgodnie z oryginalną wersją utworu opublikowanego w 1900 roku we Lwowie. Pytanie, a konkretnie - odpowiedź, wzbudziły kontrowersje. Część rodziców uznała wybraną przez szkołę wersję za dyskryminującą niewierzących.

Nauczycielka odpowiedzialna za przygotowanie dzieci do uroczystości, wręczyła uczniom tekst, w którym odpowiedzią na to pytanie było "W Boga wierzę". - Taką wersję tekstu otrzymałam w materiałach od kolegów, którzy wykorzystywali wiersz w poprzednich latach. Nie było to z mojej strony działanie zamierzone - tłumaczy spokojnie nauczycielka Joanna Schab.

Kraków: co powstanie w dawnej zajezdni w Czyżynach?

Nie wszystkim rodzicom spodobała się ta formuła odpowiedzi. Prosząc o anonimowość, zwrócili się do redakcji, licząc na interwencję w sprawie niestandardowej, ich zdaniem, wersji wiersza. Większość nie miała jednak żadnych zastrzeżeń. - Nie jest to dla mnie problem. Obojętne mi, czy córka, mówiąc ten wiersz, wyznaje wiarę w Polskę, czy w Boga. Obie wartości są dla nas bardzo ważne - mówi Aneta Szczypta, mama pierwszoklasistki Magdy. Przyznaje jednak, że osoby niewierzące mogą w tej sytuacji czuć się niekomfortowo. - Nawet jeśli wersja przedstawiona przez nauczyciela jest nieścisła, to taki mały błąd trzeba wybaczyć - uważa inna mama.

Po zwróceniu uwagi na zastrzeżenia rodziców, dyrekcja szkoły zdecydowała o zmianie wersu na odpowiadający oryginałowi. - Dzieci mają dziś generalną próbę i nauczą się poprawnej wersji - zapewniała nas wczoraj Katarzyna Dobrowolska, dyrektor SP nr 5, działającej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 51. - Odpowiedź na pytanie "A w co wierzysz?" będzie wierna twórczości Władysława Bełzy. - Gdybyśmy wcześniej mieli sygnały o wątpliwościach, jakie wzbudziła ta wersja tekstu, na pewno wzięlibyśmy je pod uwagę - dodaje dyrektorka. - Poprzez tę recytację chcemy pokazać pierwsze efekty wspólnej pracy dzieci - tłumaczy nam Katarzyna Dobrowolska.

Wybierz prezydenta Krakowa.**Oddaj głos już dziś**

Zobacz co mają do powiedzenia krakowianom**kandydaci na prezydenta**

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Wejdź na**kryminalnamalopolska.pl**

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na**www.szumowski.eu **

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków: wierszyk "Kto ty jesteś"? dyskryminuje niewierzących? - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto