MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wiceminister Sportu i Turystyki Ireneusz Raś odwiedził Małopolską Izbę Rzemieślniczą. Mocna zapowiedź wsparcia rzemieślników

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Anna Kaczmarz / Polska Press
Jak pokazują ostatnie dane Małopolskiej Izby Rzemiosła problemem nie jest brak chętnych do nauki, ale brak mistrzów, którzy mogliby te wiedzę przekazać. Dlatego rząd Donalda Tuska przygotował specjalną ustawę deregulacyjną, która zmieni nie tylko definicję polskiego rzemiosła, ale zapewni rzemieślnikom sporo udogodnień, w tym m.in. skrócony czas kontroli skarbowej z 12 dni na 6. Skarbówka będzie też musiała powiadamiać rzemieślnika o kontroli przed jej odbyciem.

-W tej kadencji Sejmu przygotowaliśmy ustawę deregulacyjną, w której najważniejsze postulaty, o które polskie rzemiosło dopominało się przez ostatnie 8 lat są wpisane. Jest nowa definicja rzemiosła polskiego, jest wpisana waloryzacja zwrotu środków dla mistrzów czeladników, którzy kształcą w systemie kształcenia indywidualnego. Są też wpisane większe kwoty wsparcia czy skrócone kontrole skarbowe z 12 do 6 dni, a oprócz tego urzędnik nie będzie mógł jej przeprowadzić bez powiadomienia przedsiębiorcy. To jest taki gest, którym pokazujemy, że zależy nam na małych i średnich przedsiębiorcach - mówił Wiceminister Rozwoju i Technologii- Jacek Tomczak.

-Czasy gdy rzemieślnik szedł do urzędu coś załatwić i nie mógł się skończyły. Teraz mamy partnerów w rządzie, ministrów, przyjaciół rzemiosła. Moim marzeniem jest to żeby to wyglądało jak w Czechach. Że Izby Rzemieślnicze, które prowadzą szkoły, tak jak my prowadzimy, że mogą świadczyć usługi dla ludności. A te pieniądze, które idą za te usługi idą na rozwój szkoły. W Brnie szkołę prowadzi Polak i on rocznie zarabia 2 mln euro w szkole i inwestuje w szkołę - mówił Janusz Kowalski, Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła.

Jak podkreślił, jest coraz więcej chętnych do nauki rzemiosła, ale coraz mniej rzemieślników chętnych uczyć.

Teraz ustawa zostanie przedłożona posłom na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto