Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Urzędnicy szukają właściciela słynnego pomnika "Solidarności" stojącego w Nowej Hucie

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Pomnik ma formę stalowej litery V, osadzonej na cokole (pierwotnie z cegieł). Ta litera to tzw. zajączek, dwa palce dłoni ułożone w literę V oznaczającą zwycięstwo (ang. victory).
Pomnik ma formę stalowej litery V, osadzonej na cokole (pierwotnie z cegieł). Ta litera to tzw. zajączek, dwa palce dłoni ułożone w literę V oznaczającą zwycięstwo (ang. victory). Andrzej Banas / Polska Press
Urzędnicy w Krakowie szukali już właściciela myśliwca i rzeźb. Teraz szukają właściciela słynnego pomnika stojącego w pobliżu placu Centralnego w Nowej Hucie. I to od dekad. Jak się okazuje nie należy on do miasta, co może dziwić, ale zapewne jak w innych przypadkach Zarząd Zieleni Miejskiej chce ustalić, że oficjalnego właściciela monumentu nie ma i go przejąć, by móc o niego zadbać.

"Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie prowadzi postępowanie w sprawie ustalenia właściciela/zarządcy rzeźby – „Pomnik Solidarności „Bądź wierny, idź”... zlokalizowanego pierwotnie przed halą walcowni zgniatacz Huty im. Tadeusza Sendzimira, obecnie Pomnik usytuowany jest na skwerze budowniczych Nowej Huty w Krakowie (po prawej stronie Placu Centralnego, obok NCK) na działce 20/32, obręb NH – 48, jednostka ewidencyjna Nowa Huta.

W związku z powyższym wszystkie osoby posiadające informacje dotyczące obiektu proszone są o kontakt pod nr tel. 12 2018847 lub drogą mailową na adres: [email protected] do dnia 28.03.2024r." - tak brzmi komunikat ZZM.

To nie pierwsze poszukiwania tego typu prowadzone przez ZZM:

A później było poszukiwanie właściciela rzeźb:

I rzeźby te, stojące w Nowej Hucie, zostały już pięknie odnowione...

Pomnik Solidarności "Bądź wierny, idź"

Pomnik postawiono w 1999 r. przed halą walcowni zgniatacz Huty im. Tadeusza Sendzimira, wydziału w którym powstała najsilniejsza organizacja NSZZ Solidarność na kombinacie, gdzie w 1988 r. miał siedzibę komitet strajkowy, a potem znajdowała się Izba Pamięci poświęcona hutniczej „Solidarności”.

W 2005 r., po prywatyzacji HTS, w związku z planami zburzenia zgniatacza, przeniesiono go na Plac Centralny gdzie został ponownie uroczyście odsłonięty. Pomnik odsłonili: jeden z przywódców pierwszych strajków w hucie Kazimierz Fugiel, przewodniczący Komisji Robotniczej Hutników Władysław Kielian i Zdzisław Siudak pracownik zgniatacza. Monument poświęcili metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski i metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz.

Maciej Musiał o najpiękniejszej Polce

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto