Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uniwersytet Jagielloński przed rewolucją 2.0

Iwona Krzywda
Archiwum
Archiwum Wojciech Matusik
Uniwersytet Jagielloński rozpoczął już prace nad wdrożeniem konstytucji dla nauki.

Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym i nauce (ustawa 2.0) wejdzie w życie w poniedziałek. Przepisy przygotowane przez resort wicepremiera Jarosława Gowina wprowadzają szereg rewolucyjnych zmian w funkcjonowaniu szkół wyższych. Na Uniwersytecie Jagiellońskim trwają już prace nad wdrożeniem regulacji przewidzianych w konstytucji dla nauki.

– To bardzo trudne przedsięwzięcie. Harmonogram wprowadzania zmian jest ściśle określony. Do 1 października przyszłego roku musimy mieć zatwierdzony nowy statut uczelni, jego treść powinniśmy więc ustalić najpóźniej do czerwca – mówi prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, rektor UJ.

W statucie znajdą się wszystkie szczegółowe przepisy regulujące działanie uniwersytetu, dotyczące np. podziału na jednostki organizacyjne, czyli wydziały oraz instytuty. Nad jego kształtem pracuje specjalnie powołany zespół pod kierownictwem prof. dr hab. Jerzego Pisulińskiego, treść zostanie jednak skonsultowana ze wszystkimi akademikami. Zanim nowy dokument wejdzie w życie będzie opiniowany także przez radę uczelni. To zupełnie nowy organ doradczy, który wprowadza konstytucja dla nauki. – Zdecydowaliśmy, że w naszym przypadku w skład rady wejdą trzy osoby z zewnątrz i trzy z wewnątrz oraz jeden przedstawiciel studentów. Mam już w głowie osoby, które chciałbym zaprosić do współpracy w tym zakresie – wskazuje prof. Nowak.

Oprócz rad uczelni, w ciągu najbliższych miesięcy na UJ powstaną także rady dyscyplin. Władze uniwersytetu szacują, że będzie ich 27 – aż tyle różnych dziedzin reprezentują bowiem naukowcy związani z krakowską jednostką. Do listopada każdy z akademików ma czas, żeby określić, do jakiej dyscypliny należy zakwalifikować jego pracę. Nowy podział będzie wykorzystywany do oceny działalności naukowej i rozdawania dotacji.

Zmian związanych z nowym prawem o szkolnictwie wyższym na razie nie odczują jeszcze studenci. Od poniedziałku edukację na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia prowadzonych przez UJ rozpocznie ponad 8,2 tys. osób. – To nieco mniej niż w ubiegłym roku. Podnieśliśmy bowiem wymogi, jakie muszą spełniać nasi studenci – wskazuje Kamil Gajęcki z działu rekrutacji na studia UJ. W tym roku indeksy najstarszej polskiej uczelni trafiły także do osób, które zdały egzamin dojrzałości na poziomie podstawowym. W kolejnej rekrutacji pod uwagę będą brane już wyłącznie wyniki rozszerzonej matury.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Uniwersytet Jagielloński przed rewolucją 2.0 - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto