Kraków. Trwa projektowanie nowej ulicy - 8. Pułku Ułanów

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Planowana ul. 8 Pułku Ułanów
Planowana ul. 8 Pułku Ułanów Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie
Krakowscy urzędnicy informują, że trwają prace związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej dla ulicy 8 Pułku Ułanów. Nowa droga, która powstanie pomiędzy ulicą Zawiłą a skrzyżowaniem ulic Brożka, Grota-Roweckiego i Kapelanka, ma za zadanie odciążyć przede wszystkim ul. Kobierzyńską.

WIDEO: Krótki wywiad

- Przygotowaniem dokumentacji projektowej zajmuje się - na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie - francuska firma SAFEGE S.A.S. W ramach realizacji kontraktu o wartości ok. 1,3 mln zł wykonawca sporządził już projekt zagospodarowania terenu wraz z wstępnymi rozwiązaniami wysokościowymi. Opracowywane są tzw. projekty branżowe, a więc odwodnienie, oświetlenie, przebudowa sieci uzbrojenia. Wykonawca uzyskał już pozytywną opinię audytu rowerowego dla przedmiotowego przedsięwzięcia - informują urzędnicy z ZIM.

I dodają, że ponadto prowadzone są odwierty i tzw. sondowania geologiczne, które mają określić warunki gruntowo-wodne. Wykonawca sporządza też materiały geodezyjne, które posłużą do opracowania projektu podziału działek – wyznaczenia granicy pasa drogowego. Po skompletowaniu, dokumentacja projektowa będzie jeszcze podlegała ostatecznemu zaopiniowaniu przez zarządcę drogi, tj. Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Zgodnie z przyjętym planem realizacji zadania oraz umową, wykonawca jest zobowiązany do opracowania kompletnego projektu budowlanego, łącznie ze złożeniem wniosku w sprawie wydania decyzji o zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID), w terminie do końca listopada 2019 r

Kolejnym etapem prac projektowych będzie opracowanie projektów wykonawczych oraz uzyskanie ostatecznej lub posiadającej rygor natychmiastowej wykonalności decyzji ZRID co jest planowane na wiosnę 2020 r. Po uzyskaniu zgody na realizację ZIM będzie ogłaszał przetarg na budowę.

Urzędnicy przypominają, że ulica 8 Pułku Ułanów ma za zadanie poprawić obsługę komunikacyjną w południowo-zachodniej części Krakowa. Docelowo nowa droga połączy ul. Zawiłą ze skrzyżowaniem ul. Brożka, Grota-Roweckiego i Kapelanka.

- Takie rozwiązanie poprawi komfort podróżowania mieszkańców na granicy dzielnic VIII i IX, odciążając przede wszystkim ulicę Kobierzyńską, a także Zakopiańską. W ramach inwestycji zostanie wybudowana 2,7 km tzw. droga zbiorcza, po jednym pasie w każdą ze stron. Dzięki inwestycji wzbogaci się też sieć dróg rowerowych. W ramach zadania powstaną również chodniki, przebudowana będzie infrastruktura techniczna. Ulica powstanie w niedużej odległości od budowanego obecnie osiedla komunalnego Przyzby – Zalesie, a także od wybudowanego przed kilku laty osiedla komunalnego Magnolia - zaznaczają w ZIM.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Trwa projektowanie nowej ulicy - 8. Pułku Ułanów - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
PB
Bardzo proszę o rozważenie możliwości "wkopania" tej drogi przynajmniej na odcinku skrzyżowania z Miłkowskiego (tunel), tak by dzieci idące do szkoły podstawowej i przedszkola nie musiały, raz - przekraczać ruchliwej drogi, dwa - wdychać trujących spalin samochodowych.

Jeszcze lepiej byłoby, gdyby ew. tunel rozpoczynał się na przecięciu z ul. Ruczaj - wtedy byłoby miejsce na skwer, a w ostateczności na kilka budynków. Taki dodatkowy zakres inwestycji byłby nie tylko z korzyścią dla mieszkańców, lecz także by się zwrócił.
Dodaj ogłoszenie