MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków stolicą dialogu międzyreligijnego [posłuchaj]

Redakcja
Przez trzy wrześniowe dni trwać będzie w Krakowie Międzynarodowy Kongres "Ludzie i Religia", zorganizowany wspólnie przez archidiecezję krakowską i Wspólnotę św. Idziego z Włoch.

Będzie to wydarzenie bez precedensu. Przygotowywane zostało na wzór słynnego spotkania i wspólnej modlitwy o pokój, która z inicjatywy Jana Pawła II miała miejsce w Asyżu w 1986 roku.

Do Krakowa 6 września przyjedzie przeszło 40 hierarchów kościoła katolickiego, 18 biskupów i innych przedstawicieli obrządków prawosławnych, a także 13 reprezentantów kościołów protestanckich, w tym biskupi luterańscy, anglikańscy i kalwińscy.

Trzydniowe spotkanie nie będzie jednak tylko ekumeniczne, czyli takie, na którym obecni są przedstawiciele świata chrześcijańskiego, ale przede wszystkim międzyreligijne - ponieważ pojawią się reprezentanci wszystkich najważniejszych wyznań: judaizmu, w tym naczelni rabini Izraela Yona Metzger i Polski Michał Schudrich, islamu (przede wszystkim profesorowie arabskich uczelni), buddyzmu, shinto, hinduizmu, jainizmu i Tenrikyo - monoteistycznej religii wywodzącej się z Japonii, którą wyznaje 2 mln ludzi.

W Krakowie pojawią się również ludzie świata kultury i polityki. Obecność mają jeszcze potwierdzić prezydeci Polski i Czarnogóry oraz wielki książę Luksemburga. Niemcy, Francja, Włochy, Salwador i Izrael będą reprezentowane na szczeblu ministerialnym.

Inicjatorem krakowskiego spotkania jest kard. Stanisław Dziwisz, a w przygotowanie włączyła się także Wspólnota św. Idziego. Posłuchaj, co mówił o wrześniowym kongresie rzecznik wspólnoty Mario Marazziti.

Międzynarodowy Kongres "Ludzie i Religie" rozpocznie się 6 września o 17:00 w Auditorium Maximum, wcześniej o 10:00 w sanktuarium w Łagiewnikach zostanie odprawiona msza św. dla chrześcijańskich uczestników spotkania.

7 września goście będą dyskutować w aż 32 panelach. - Będą to spotkania otwarte, każdy będzie mógł na nie przyjść i posłuchać, tym bardziej, że organizowane są w dużych salach, takich jak filharmonia - deklaruje kardynał Stanisław Dziwisz.

Najważniejsze uroczystości zaplanowane są na ostatni dzień, czyli 8 września. Wtedy na Rynku Głównym o godzinie 17:30 odbędzie się modlitwa o pokój. Wszystkie religie będą miały wyznaczone miejsca, w których będą mogły odmówić modlitwy w swoich tradycjach. Następnie zostanie ogłoszony Apel Pokoju 2009.

Wcześniej tego samego dnia liderzy religijni udadzą się do Oświęcimia, gdzie oddadzą hołd pomordowanym w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau oraz złożą kwiaty pod pomnikiem ofiar.






od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto