Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Powraca drewniany zabytek. Rozpoczęła się rekonstrukcja domu młynarza przy klasztorze w Mogile

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Ściany w 90 proc. powracają w oryginale
Ściany w 90 proc. powracają w oryginale Antoni Łapajerski
Trwa już rekonstrukcja XIX-wiecznego domu młynarza przy klasztorze cystersów w Mogile. Pochodzący z 1870 roku drewniany budynek, który stał przy ul. Klasztornej 11a, tuż za murem opactwa, został rozebrany końcem ubiegłego roku. Rozbiórkę poprzedziła inwentaryzacja obiektu i oznakowanie wszystkich elementów. Następnie drewniane belki poddano dezynfekcji, dezynsekcji i konserwacji. Teraz mogilska chałupa jest składana od nowa.

- Oryginalny materiał zostanie wykorzystany w bardzo dużym zakresie - oprócz belek podwalinowych, które były zgniłe i musiały zostać wymienione (one zawsze są najbardziej narażone na zawilgocenie i zniszczenie) oraz więźby dachowej. Ale dawne ściany tego domu w 90 procentach wracają na swoje miejsce - mówi nam Antoni Łapajerski, miłośnik historii Nowej Huty, autor strony na Facebooku "Nowa Huta mniej znana". Śledzi on losy tego budynku i dokumentuje na zdjęciach jego rekonstrukcję.

Antoni Łapajerski zwraca uwagę, że przy rekonstrukcji zachowano oryginalny sposób łączenia ścian o konstrukcji zrębowej, a nakładane belki prowadzone są na drewnianych palikach - również tak jak było w oryginale. W jednej ze ścian pozostawiono dwie belki z zachowaną pierwotną powłoką malarską od strony wewnętrznej. Natomiast w piwnicy odtworzono sklepienia ceglane.

Prace przy tym szczególnym zabytku wykonuje Tatrzańska Firma "Junior", pod kierownictwem Wojciecha Pawlikowskiego. Składanie, a następnie zabezpieczanie dawnego domu młynarza ma potrwać jeszcze około półtora tygodnia.

Przypomnijmy, że dom młynarza to jeden z ostatnich reliktów XIX-wiecznej zabudowy wsi Mogiła. Powstał jako budynek mieszkalny dobudowany do młyna, który wcześniej należał do cystersów. Młyn użytkowany był przez różnych młynarzy na zasadach dzierżawy, później na prawach wieczystej dzierżawy. A dom - stał się siedzibą kilku pokoleń mogilskich młynarzy.

Nieruchomość cystersi odkupili z rąk prywatnych w 2019 roku. Stan techniczny domu młynarza wymagał pilnej interwencji. Po jego uratowaniu, remoncie i uzupełnieniu brakujących elementów (bo był niekompletny) zakonnicy planują ten obiekt włączyć do niedawno powstałego w Mogile Muzeum Historii i Duchowości Cystersów. Przewidywana jest tam ekspozycja poświęcona m.in. historii Mogiły. Koncepcja całego przedsięwzięcia zakłada również odtworzenie rozebranych kilkadziesiąt lat temu zabudowań naziemnych dawnego młyna (parterowych).

Polska krajem omijanym przez zagranicznych turystów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto