Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków pomaga Ukrainie i zbiera dary

Redakcja
Iryna Shchyrba /mmwroclaw.pl
Leki, nici chirurgiczne, opatrunki, a nawet kamizelki kuloodporne - lista rzeczy, których potrzebują na Ukrainie jest długa. Krakowianie włączyli się do pomocy.

Stowarzyszenie Pokolenie zorganizowało zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy w kilku punktach w Krakowie. Dary można składać w godzinach 10-18 w restauracji "Smak Ukraiński" przy ulicy Kanoniczej 15, od 10 do wieczora w cerkwi prawosławnej przy ulicy Szpitalnej 24 oraz 13-17 w cerkwi greckokatolickiej przy ulicy Wiślnej 11.

Zobacz też: "Ukraińcy mają dość kłamstw i chamstwa". Rozmowa MM

Potrzebna jest przede wszystkim ciepła odzież czapki, rękawiczki oraz śpiwory i koce, a także leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwgrypowe, maści rozgrzewające i antybakteryjne oraz materiały opatrunkowe, nici, rękawiczki chirurgiczne, a nawet kuloodporne kamizelki.

- Warto przypomnieć, że Kraków jest miastem partnerskim Lwowa - stosowną umowę zawarto w latach 90. Jeżeli ta umowa w ogóle coś znaczy, to w tym momencie powinniśmy wyrazić solidarność z naszym miastem partnerskim i
zorganizować pomoc humanitarną dla ofiar walk w Kijowie - apeluje Jakub Łoginow z portalu porteuropa.eu.

Do pomocy można włączyć się także wpłacając pieniądze na specjalne konto przygotowane przez Stowarzyszenie Pokolenie: 89 1050 1214 1000 0023 1985 3707 z dopiskiem "Pomoc dla Ukrainy".

Zobacz też: Andrzej Pilipiuk i Jacek Komuda opowiedzą w Klubie Zygmuntowskim o relacjach Polski z Rosją i Ukrainą

W działania wspierające Ukraińców włączają się także instytucje kultury z Krakowa. Międzynarodowe Centrum Kultury postanowiło ufundować dodatkowe stypendium dla młodego badacza z Ukrainy w ramach programu Thesaurus Poloniae.

- Od ponad ponad dwudziestu lat prowadzimy dialog na rzecz dziedzictwa kulturowego w Europie Środkowej i Wschodniej. Od wielu lat ważnym partnerem Międzynarodowe Centrum Kultury jest Ukraina - ukraińscy badacze i specjaliści są uczestnikami konferencji, autorami tekstów w książkach i czasopiśmie "Herito", biorą także udział w projektach badawczych - mówi Edyta Gajewska z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Do tej pory ze stypendium skorzystało dziesięć osób z Ukrainy. Dzięki wsparciu młodzi naukowcy mogą realizować własny projekt badawczy, na który dostają nie tylko wsparcie finansowe, ale także organizacyjne i merytoryczne. W edycji wiosennej 2014 r. MCK postanowiło ufundować dodatkowe, niezależnie od regulaminowej puli miejsc, stypendium dla młodego badacza z Ukrainy, w ramach programu Junior.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto