Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Plac Inwalidów zostanie wpisany do rejestru zabytków? Jaki to będzie miało wpływ na remont?

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie wszczął postępowanie w sprawie wpisu placu Inwalidów do rejestru zabytków. Miejsce miało przejść rewitalizację, powstało wiele koncepcji, niektóre zostały oprotestowane przez mieszkańców. Ostatecznie do rewitalizacji nie doszło. Ale miasto nie porzuciło kompletnie tego zadania - jeśli znajdą się pieniądze, plac ostatecznie zmieni swoje oblicze. Czy jego odnowienie może skomplikować ewentualny wpis do rejestru?

FLESZ - Uczniowie boją się COVID-19

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie wszczął postępowanie w sprawie wpisu placu Inwalidów do rejestru zabytków. To jeden z elementów układu urbanistycznego Alei Trzech Wieszczów. Ochroną konserwatorską jest już objęta wschodnia pierzeja Alei. Wpis placu do rejestru ma być tego dopełnieniem.

- Zabudowa po obu stronach ulicy powstała w tym samym czasie, posiada podobne walory, więc powinna być w ten sam sposób chroniona - podkreśla Magdalena Miszczyk, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

W ostatnim czasie w Krakowie gorąco dyskutowano o przyszłości placu Inwalidów. Już w 2008 roku miasto ogłosiło konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na opracowanie koncepcji tego cennego pod względem walorów zabytkowych miejsca. Na placu miał stanąć pomnik Orła Białego.

Konkurs wygrała firma GPP Grupa Projektowa, która rozpoczęła prace nad projektem. - Głównym zamysłem było zaprojektowanie przestrzeni miejskiej aktywności, łączącej miasto, zieleń i historię. Plac Inwalidów to bowiem miejsce o szczególnej wadze historycznej, stąd oprócz rozwiązań, które uczynią z placu miejsce odpoczynku, zwycięska koncepcja zawiera nawiązania do jego historycznego i kulturowego kontekstu - przekonują w biurze prasowym krakowskiego magistratu.

Istotnym elementem miał być pomnik Orła Białego, przywołujący pamięć "Tych, co walczyli o wolność Polski w latach 1939-1989". Stanąć miał w centralnej części placu. Planowana inwestycja - poza zagospodarowaniem terenu placu Inwalidów - obejmowała budowę czterokondygnacyjnego parkingu podziemnego o łącznej liczbie ok. 300 miejsc (ok. 75 miejsc parkingowych na każdej z kondygnacji).

- Zapewnienie miejsc parkingowych oraz budowa nowego układu drogowego miała polepszyć komfort jazdy, zwiększenie bezpieczeństwa, polepszenie warunków poruszania się dla pieszych oraz rowerzystów - zapewniają w UMK.

Miejscy aktywiści oraz grupa mieszkańców oprotestowali plany budowy parkingu podziemnego. Według przeciwników inwestycji, którym sprzyjała część miejskich radnych, parking mógłby ściągnąć do centrum miasta dodatkowe samochody. A polityka miasta jest taka, żeby wyrzucać samochody z centrum. Ruch ma być tutaj uspokajany.

Ostatecznie zaktualizowaną wersję projektu - już bez parkingu - przedstawiono w styczniu 2018 roku. Ale i wtedy pojawiły się protesty. Architekci zaproponowali, by zamiast pomnika Orła Białego na placu posadzić dąb. Podobnie chcieli miejscy aktywiści. Chcieli na placu więcej zieleni, mniej betonu. Jeszcze w sierpniu tego samego roku przedstawiono koncepcję z dębem.

Jak widać, projektów i koncepcji na rewitalizację placu było już bardzo dużo. Wiązało się to również z kosztami, poniesionymi przez miasto. Kwota to już ok. 2 mln zł. Co będzie dalej?

- Zarząd Dróg Miasta Krakowa posiada dokumentacje dla przebudowy placu. Realizacja tej inwestycji będzie możliwa po zabezpieczeniu środków w budżecie miasta. ZDMK nie wnioskował do budżetu na rok 2020 o środki na realizację tego zadania. Jeżeli znajdzie się w budżecie na rok 2021 i zostanie nam zlecone do realizacji, to będziemy je realizować. Konieczne będzie ponowne uzyskanie pozwolenia na budowę. Pełne wykorzystanie dotychczasowej dokumentacji będzie zależało w głównej mierze od tego, czy plac zostanie wpisany do rejestru zabytków - przekonują w magistracie.

Czy ewentualny wpis do rejestru może pokrzyżować plany miasta? - W praktyce wpis do rejestru zabytków zapewni skuteczniejszą ochronę, natomiast jeżeli chodzi o uzgadnianie inwestycji to zmiany będą niewielkie. Już obecnie większość budynków wokół Placu jest wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków lub figuruje w gminnej ewidencji zabytków. Nadmieniam także, iż do rejestru zabytków wpisany jest także Park Krakowski - informuje Magdalena Miszczyk. Sąsiaduje on z placem Inwalidów.

Aktualnie opracowywana jest specjalistyczna opinia na temat wartości zabytkowych placu. Planowane są również oględziny poszczególnych nieruchomości. Procedura wpisu jest w toku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Plac Inwalidów zostanie wpisany do rejestru zabytków? Jaki to będzie miało wpływ na remont? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto