Kraków. Nowy program aktywności i integracji dla osób starszych

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Różnorodne działania skierowane do krakowskich seniorów zawarte są w PASIOS, czyli Programie Aktywności i Integracji Osób Starszych. Program realizowany jest od 2015 roku – teraz wdrażana jest nowa edycja, przygotowana na lata 2021–2025.
Różnorodne działania skierowane do krakowskich seniorów zawarte są w PASIOS, czyli Programie Aktywności i Integracji Osób Starszych. Program realizowany jest od 2015 roku – teraz wdrażana jest nowa edycja, przygotowana na lata 2021–2025. Adam Mackowski
Zdrowy styl życia, aktywność, ciekawe inicjatywy, integracja, senioralny wolontariat, a także konkretne wsparcie w wybranych obszarach - różnorodne działania skierowane do krakowskich seniorów zawarte są w PASIOS, czyli Programie Aktywności i Integracji Osób Starszych. Program realizowany jest od 2015 roku - teraz wdrażana jest nowa edycja, przygotowana na lata 2021–2025.

FLESZ - Teleporady nie dla dzieci i seniorów

Seniorzy stanowią jedną trzecią stałych mieszkańców Krakowa i według prognoz udział osób starszych w populacji naszego miasta będzie systematycznie wzrastać - informują w krakowskim magistracie.

Nadrzędne cele PASIOS to poprawa jakości i poziomu życia seniorów poprzez promowanie aktywności osób starszych, dbałości o stan zdrowia, edukacji oraz integracji międzypokoleniowej, a także przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu seniorów. Program realizuje te cele poprzez działania na rzecz podniesienia poziomu świadomości seniorów na temat działań podejmowanych przez miasto i we współpracy z seniorami, podniesienie poziomu aktywności społecznej seniorów, zwiększenie liczby działań profilaktycznych.

- Obecnie, w związku z rozluźnianiem się więzi rodzinnych, osoby starsze bardzo często bez względu na dochody czy kondycję fizyczną, muszą się samodzielnie mierzyć z trudami życia codziennego. W miarę upływu sił grozi im osamotnienie, a nawet bardzo racjonalna troska o siebie często przekracza ich możliwości. Szczególnie wyraźnie dotyczy to kobiet, które w Krakowie żyją średnio 7 lat dłużej od swoich małżonków. Dla dobrostanu osób starszych coraz większe znaczenie będą miały więzi z osobami niespokrewnionymi. I tu właśnie jest miejsce na wsparcie miasta i działania w zakresie tworzenia warunków do budowania nowych relacji rówieśniczych oraz międzypokoleniowych – mówi Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej, tłumacząc potrzebę wdrażania systemowego wsparcia miasta dla osób starszych.

W PASIOS na lata 2021-2025 można znaleźć zarówno plan rozszerzenia sieci Centrów Aktywności Seniora (aktualnie w Krakowie działają 42 takie miejsca), kontynuację projektu „Złota rączka” (dzięki któremu starsi mieszkańcy miasta otrzymują bezpłatne wsparcie w drobnych naprawach), organizowanie koncertów, rozgrywek sportowych, kursów komputerowych, inicjatyw online i przedsięwzięć z zakresu przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu (co szczególnie ważne podczas pandemii), jak i kontynuację przedsięwzięć bezpośrednio odpowiadających na zdrowotne i opiekuńcze potrzeby krakowskich seniorów. Wśród nich można wymienić takie jak np. Podolog 85+ (w ubiegłym roku odbyło się 51 wizyt, epidemia ograniczyła szerszą realizację tego zadania), czy Asystent 85+, z którego skorzystało 40 seniorów.

W ramach PASIOS miasto pracuje także między innymi nad uruchomieniem programu, dzięki któremu osiemdziesięcioletni krakowianie, odwiedzający groby swoich bliskich, mogą nieodpłatnie skorzystać z meleksów.

Jak realizowane są poszczególne przedsięwzięcia PASIOS? Gdzie znaleźć adresy i program działania Centrów Aktywności Seniorów, informacje o kursach, koncertach, spotkaniach i innych przedsięwzięciach? Na jaką pomoc mogą liczyć krakowscy seniorzy w trakcie pandemii? Odpowiedzi na te pytania, a także publikowane na bieżąco informacje o inicjatywach miasta, przygotowanych dla seniorów, można znaleźć na specjalnej stronie internetowej miasta: dlaseniora.krakow.pl.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Nowy program aktywności i integracji dla osób starszych - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie