Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nie trzeba będzie odśnieżać chodników w zimie? Radni chcą znieść "niewolniczy" obowiązek

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
17.01.2021 wroclaw
gazeta wroclawska
wroclaw, zalesie, szymanowskiego, odsniezanie chodnika
jaroslaw jakubczak/ polska press
chodnik odsniezane posesja wlasciciel snieg zima
17.01.2021 wroclaw gazeta wroclawska wroclaw, zalesie, szymanowskiego, odsniezanie chodnika jaroslaw jakubczak/ polska press chodnik odsniezane posesja wlasciciel snieg zima Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
"Zapraszamy na konferencję prasową w sprawie zniesienia niewolniczego obowiązku odśnieżania przez osoby prywatne chodników dróg publicznych. Konferencja odbędzie się w najbliższy piątek 29 września o godz. 10:00 na Skwerze im. Andrzeja Wajdy na Krakowkskich Plantach" - zapraszają radni Grzegorz Małodobry, radny powiatu krakowskiego oraz Dominik Jaśkowiec, radny miejski z Krakowa. Takie zaproszenie dotarło do naszej redakcji. My drążymy temat już.

Sprawa ważna, bo dotyczy tysięcy domów jednorodzinnych i kamienic. Bloki i wspólnoty zarządzane są z reguły przez spółdzielnie lub wynajętych administratorów, które osobami prywatnymi nie są. Zniesienie obowiązku zapewne ich nie dotyczyłoby. Ale kto wie...

Ale kto będzie latał z łopatą w zamian za "prywaciarzy"? Urzędnicy? Raczej nie. Wynajęte przez miasto za nasze podatki firmy? Może. MPO - czemu nie? Może polewaczki z wrzącą wodą rozwiążą tu problem, żeby nie trzeba było się namachać.

Czy to pomysł dla całej Polski, czy tylko Małopolski, czy jedynie testowe rozwiązanie dla Krakowa?

Pytamy Dominika Jaśkowca, czy uchyli ciut tajemnicy przed konferencją (nie licząc za bardzo na sukces, bo teraz na konferencję musi przyjść dużo dziennikarzy, liczy się rozgłos przed wyborami 15 października i każdy polityk oraz partia to wie...)

Ale próbujemy...

- Chodzi o to żeby zmienić ustawę o utrzymaniu czystości w gminach i zdjąć z ludzi obowiązek odśnieżania chodników tak aby tym zajęli się zarządcy dróg - mówi Dominik Jaśkowiec, krakowski radny PO. - Skoro drogi są publiczne to dlaczego ludność ma sprzątać chodniki, które mają publicznego zarządcę? Ale więcej szczegółów na konferencji prasowej...

A jak odśnieżanie wygląda dziś w praktyce. Co rok policja i straż miejska przypomina mieszkańcom o nim komunikatami.

Straż Miejska:
"Zgodnie z przepisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz regulaminem w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków, właściciele nieruchomości zobowiązani są do uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości udostępnionej do użytku publicznego oraz chodnika położonego bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

Błoto, śnieg i lód należy pryzmować na chodniku przy krawędzi jezdni, z zachowaniem minimum 1 m od pnia drzewa, w sposób nie utrudniający ruchu pieszych i pojazdów. Inne zanieczyszczenia należy umieszczać w stosownych pojemnikach. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest także do niezwłocznego usuwania z budynków i ich części oraz urządzeń infrastruktury technicznej sopli i nawisów śniegu stwarzających zagrożenie dla przechodniów, a także do oznakowania w sposób widoczny tego miejsca."

Policja:
"Przepisy nakładają na właścicieli i zarządców nieruchomości obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu, co w praktyce oznacza również konieczność usuwania śniegu i lodu z dachów, balkonów i innych elementów budynku. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny, ponieważ zalegający na dachach śnieg może spowodować katastrofę budowlaną. Właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu, musi liczyć się z konsekwencjami (może zostać ukarany mandatem), a nawet z wprowadzeniem natychmiastowego zakazu użytkowania obiektu lub jego części, do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Policjanci przypominają również o obowiązku odśnieżania chodnika wzdłuż posesji. Zgodnie z art. 117 Kodeksu wykroczeń, kto nie utrzymuje czystości i porządku w obrębie nieruchomości, nie wykonuje swoich obowiązków lub nie stosuje się do wskazań i nakazów wydanych przez właściwe organy podlega karze grzywny do 1 500 złotych albo karze nagany.

Dodatkowo osoba, na której ciążą te obowiązki może ponieść też odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe w obrębie swojej nieruchomości. Oprócz uszkodzeń ciała na skutek upadku, omijanie zaśnieżonego miejsca lub poślizgnięcie się na chodniku może się skończyć nagłym wtargnięciem pieszego na jezdnię wprost pod nadjeżdżający pojazd. W takich warunkach łatwo o potrącenie i nieszczęśliwy wypadek:"

Zmiany w polskich szkołach - to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto