Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. "Matka Boska Dźwiękoszczelna". Figura przy Trasie Wolbromskiej do przeniesienia

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
"...Co to za figura i skąd się tu wzięła? Współczesnych lokalizacji kapliczek nie zna, tak naprawdę, nikt, czyli jest co badać. O potrzebie badania prądnickich kapliczek pisał kilkukrotnie Michał Niezabitowski. Na Prądniku były co najmniej dwie figury Maryi w typie z Cudownego Medalika: jedna z legendy o Zbóju Bocianie, u wylotu ul. Pasteura oraz ta. Do czasu budowy stała koło domu państwa Wichrowskich przy ul. Zimorowicza 19. Była zwrócona w stronę okien domu, czyli prawdopodobnie była starsza niż budynek..." - cytat z FB.
"...Co to za figura i skąd się tu wzięła? Współczesnych lokalizacji kapliczek nie zna, tak naprawdę, nikt, czyli jest co badać. O potrzebie badania prądnickich kapliczek pisał kilkukrotnie Michał Niezabitowski. Na Prądniku były co najmniej dwie figury Maryi w typie z Cudownego Medalika: jedna z legendy o Zbóju Bocianie, u wylotu ul. Pasteura oraz ta. Do czasu budowy stała koło domu państwa Wichrowskich przy ul. Zimorowicza 19. Była zwrócona w stronę okien domu, czyli prawdopodobnie była starsza niż budynek..." - cytat z FB. Anna Kaczmarz
Przy Trasie Wolbromskiej, która prawie gotowa czeka na otwarcie, znajduje się figura Matki Boskiej. Była tam wcześniej, stała na wyższym cokole, a po przebudowie arterii wróciła do... jakby mini-jednoosobowego przystanku MPK. Ponadto prawie wkomponowano ją w ekran dźwiękoszczelny. Mieszkańcy komentują takie rozwiązanie z niesmakiem i proponują inne, lepsze rozwiązanie. I bardziej godne dla Matki Boskiej. - Będziemy informować o terminie przenosin jak będzie już uzgodniony. Kapliczka została odrestaurowana i ustawiona zgodnie z wytycznymi konserwatora. Każda zmiana wymaga jego uzgodnienia. Będziemy występować w tej sprawie do konserwatora - odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie odpowiedzialny za Trasę Wolbromską.

Cytat z wpisu na FB:

"Matka Boska Dźwiękoszczelna
Zapytałabym, co Państwo o tym myślą, ale wydaje mi się, że ten obrazek nie wymaga komentarza. Przy okazji budowy Trasy Wolbromskiej zdemontowano zabytkową figurę. Została odnowiona wg wskazań miejskiego konserwatora zabytków, a następnie osadzona na cokole oraz w miejscu, którego konserwator nie widział na pewno. Skoro ten widok wywołał oburzenie od sióstr zakonnych, przez osoby związane z parafią, przez historyków po lokalnych działaczy na rzecz ochrony przyrody, nie wierzę, że konserwator pozwoliłby na coś takiego. Nie chodzi o Maryję ani o kult, chodzi o nasza wspólną przestrzeń miejską i bądź co bądź podobiznę człowieka umieszczoną w taki sposób, że służyłaby co najwyżej jako toaleta dla psów. Na gustownym tle ekranu akustycznego, swojska Matka Boska Dźwiękoszczelna."

CAŁY WPIS:

Warto zacytować jeszcze jeden fragment pokazujący jak działa społeczeństwo obywatelskie i zaangażowane:

"...Dla mnie, oczywiście, najważniejsza jest społeczność: tematem zajęli się mieszkańcy. Jedna osoba zrobiła zdjęcie, druga wymyśliła nazwę, trzecia połączyła najstarsze zakonnice i osoby z parafii oraz zaalarmował Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie, czwarta dotarła do spisu kapliczek (który okazał się niepełny), piąta sprawdzała koordynaty gps i przygotowała wizualizację, szósta upewniała się do co losu domu i właścicieli, siódma sprawdzała dzieje kapliczek, a ja jedynie połączyłam wszystkich powyższych. Ekomuzem nie istnieje bez społeczności, sensem Ekomuzeum jest społeczność, a celem – łączenie. Z takimi ludźmi – warto ❤"

FB

Kibicujemy mieszkańcom!

W Polsce przybywa uchodźców z Ukrainy

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto