Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: gipsowa mapa Schindlera w końcu w muzeum

Marek Lubaś-Harny
Tak niewiele brakowało, żeby w muzeum Schindlera na Zabłociu zabrakło jednego z autentycznych zabytków...

Kiedy w 2004 r. władze miasta podjęły inicjatywę stworzenia w Krakowie Muzeum Sztuki Współczesnej, zwyciężyła koncepcja lokalizacji w dawnej "Emalii" (farbyce Schindlera). Ale odezwały się głosy, że muzeum sztuki to rzecz potrzebna, jednak miejsce to ma swoją historię, której należy się upamiętnienie. Po konsultacji z historykami i ze środowiskami żydowskimi zdecydowano, że obie funkcje dadzą się połączyć.

Odkryj krakowskie muzea z Gazetą Krakowską!

Budynek przy ul. Lipowej 4 zaadaptowano na oddział Muzeum Historycznego ze stałą ekspozycją poświęconą Krakowowi czasu II wojny światowej. Dziś to miejsce przyciąga tłumy, a bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Przy pomocy nowoczesnych środków można tam zobaczyć jak wyglądało życie w Krakowie. Muzealnicy sięgnęli po techniki, dzięki którym nawet widz, który o tamtych czasach niewiele wie, nie tylko dowie się więcej, ale poczuje ich klimat i grozę.

W dawnej "Emalii", oprócz murów, niewiele pozostało autentyków. Dlatego tak cenny jest gabinet Oskara Schindlera, którego o mało co nie zburzono. Ocalił go szczęśliwy traf i intuicja Stanisława Dziedzica, dyrektora Wydziału Kultury UM Krakowa. On sam tak to wspomina: - Pamiętałem, że kiedyś "Gazeta Krakowska" drukowała teksty o Schindlerze. Poprosiłem o kopie i zabrałem je z sobą na urlop. Pewnego dnia siadłem do lektury i znalazłem informację, że w gabinecie, w którym urzędował Schindler, była na ścianie gipsowa mapa, na której oznaczał chorągiewkami tereny zdobyte przez armię niemiecką.

Uświadomiłem sobie, że gdzieś w fabryce taką mapę widziałem, tylko pomalowaną jako współczesną mapę polityczną. Wiedziałem, że w budynku dyrekcji na drugim piętrze trwa właśnie burzenie ścian działowych, bo całe piętro ma być zmienione w salę ekspozycyjną!

Nie namyślając się wiele, wsiadł do pierwszego pociągu jadącego w stronę Krakowa. - Wpadam do fabryki, a tam mają pruć właśnie tę ścianę z mapą. Wstrzymuję roboty, dzwonię do Genowefy Zań-Ograbek, miejskiej konserwator zabytków. Przyjechała, mówi: Przecież to jest rzecz powojenna. Podrapałem paznokciem, spod powojennej farby ukazała się stara warstwa i słowo "Krakau". Przedstawiłem sprawę prezydentowi Majchrowskiemu. Zadecydował on o zmianie koncepcji aranżacji drugiego piętra, by ocalić gabinet i sekretariat Schindlera. Plany zmieniono, gabinet Schindlera dziś jest najbardziej autentycznym zabytkiem w jego dawnej fabryce...

Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia
pięknych dziewczyn
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl:** 17-latka aresztowana za podżeganie do gwałtuMaciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą.**Wejdź na szumowski.eu

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto