Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ferie, remonty i cięcia w komunikacji. Postępuje budowa linii do Mistrzejowic

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Budowa trasy tramwajowej do Mistrzejowic rozpoczęła się w czerwcu 2023 roku. W ramach inwestycji, poza linią tramwajową biegnącą wzdłuż ulic Meissnera, Młyńskiej, Lublańskiej, Dobrego Pasterza, Krzesławickiej, Bohomolca i Jancarza, powstanie infrastruktura towarzysząca. Nowa, ok. 4,5-kilometrowa linia KST IV połączy Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ulic Lema – Meissnera. To pierwsza w Polsce tak duża inwestycja transportowa realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Obejmuje budowę 10 par przystanków, w tym dwóch dwupoziomowych węzłów przesiadkowych przy rondzie Młyńskim i rondzie Polsadu. Projekt przewiduje m.in. budowę tunelu w rejonie ronda Polsadu, rozbudowę pętli tramwajowej „Mistrzejowice”
Budowa trasy tramwajowej do Mistrzejowic rozpoczęła się w czerwcu 2023 roku. W ramach inwestycji, poza linią tramwajową biegnącą wzdłuż ulic Meissnera, Młyńskiej, Lublańskiej, Dobrego Pasterza, Krzesławickiej, Bohomolca i Jancarza, powstanie infrastruktura towarzysząca. Nowa, ok. 4,5-kilometrowa linia KST IV połączy Mistrzejowice ze skrzyżowaniem ulic Lema – Meissnera. To pierwsza w Polsce tak duża inwestycja transportowa realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Obejmuje budowę 10 par przystanków, w tym dwóch dwupoziomowych węzłów przesiadkowych przy rondzie Młyńskim i rondzie Polsadu. Projekt przewiduje m.in. budowę tunelu w rejonie ronda Polsadu, rozbudowę pętli tramwajowej „Mistrzejowice” Wojciech Matusik
Zaczęły się zimowe ferie dla Małopolski. Część krakowian zapewne wyjechała na wypoczynek poza miasto, ale dużo z nas zostało. Korki trochę mniejsze, ale ciągle dają się we znaki. Szczególnie jak pada i następuje spowolnienie w ruchu. Obecnie największymi placami drogowych budów jest Zwierzyniecka i Kościuszki, Młyńska i rondo Polsadu (budowa trasy tramwajowej do Mistrzejowic) i Kocmyrzowska. Do tego dochodzi sporo innych prac. W tym tygodniu ma się tez rozpocząć opóźniona naprawa kładki Bernatka oraz "ruchomych" schodów przy dworcu autobusowym. Przypominamy też o zmianach w komunikacji na ferie.

Budowa tramwaju do Mistrzejowic

Co w lutym na budowie?

Pod koniec lutego wykonawca planuje wprowadzenie czasowej organizacji ruchu – etap 2.3. Na ul. Lublańskiej ruch pomiędzy rondem Polsadu i rondem Barei obywać się będzie wyłącznie po zachodniej jezdni, na której wyznaczone będzie po jednym pasie ruchu dla każdego kierunku. Ponadto ruch pojazdów od i do al. Bora-Komorowskiego zostanie przekierowany na tymczasowe skrzyżowanie z ul. Lublańską na wysokość wyjazdu z ul. Promienistych.

W zakresie prac związanych z budową tunelu będzie kontynuowana budowa stacji „Rondo Polsadu” oraz rozpocznie się instalacja nowej stacji bentonitowej dla robót geotechnicznych na rondzie Młyńskim. Wkrótce pojawi się tam dodatkowy sprzęt głębiący ściany szczelinowe. W dalszym ciągu wykonawca będzie prowadzić prace związane z budową kolejnych platform technologicznych. Roboty rozpoczną również pod estakadą im. gen. pil. Mateusza Iżyckiego.

Prace na ul. Jerzmanowskiego w dzielnicy XII

W poniedziałek, 12 lutego br. rozpoczną się prace na ul. Erazma Jerzmanowskiego. Zadanie będzie realizował deweloper w ramach art. 16 ustawy o drogach publicznych.

Inwestycja zakłada przebudowę oświetlenia istniejącego przejścia dla pieszych (w rejonie skrzyżowania z ul. Kurczaba), chodnika (po stronie stacji benzynowej i inwestycji, między ul. Wielicką a ul. Kurczaba) oraz budowę nowego przejścia dla pieszych wraz z oświetleniem.

Prace realizowane będą etapami. Wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. Od 12 stycznia – przejście dla pieszych zostanie wyznaczone drugą stroną jezdni. W trakcie budowy chodnika oraz zjazdu na teren inwestycji – zwężenie jezdni.

Roboty potrwają do połowy kwietnia br.

Remont al. Solidarności

Może zacząć się w tym tygodniu. Prace mają zostać podzielone na etapy (dostosowane do środków jakimi ZDMK będzie dysponować):
1. Skrzyżowanie w rejonie Bulwarowej - to około 2 mln zł
2. kolejne skrzyżowania idąc w kierunku pl. Centralnego - w ramach tego ZDMK ureguluje wysokości przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe, a także poprawi perony przystankowe)
3. odcinki między skrzyżowaniami.

Remont może zatem być długi, na razie terminy etapów i związane z naprawą alei Solidarności zmiany w ruchu i utrudnienia nie są znane. Ale remont tak ważnej ulicy zapewne utrudni życie w Nowej Hucie. Aleja Solidarności łączy okolice kombinatu z Placem Centralnym w Nowej Hucie. "Obsługuje" osiedla Centrum A, Centrum B, Szkolne i Stalowe oraz Zalew Nowohucki.

Szacuje się, że cały remont może potrwać 2 miesiące.

Ulica Tetmajera otwarta dla ruchu

Od poniedziałku, 12 lutego, znów można przejechać ulicą Tetmajera. Jak jednak informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa, w rejonie skrzyżowania z nowo budowaną drogą będą występować lokalne zwężenia jezdni.

Przypomnijmy, że prywatny inwestor realizuje inwestycję drogową przy ul. Tetmajera, ok. 60 m od ronda. Budowana jest tam nowa ulica wraz ze skrzyżowaniem. W ramach zadania powstanie również m.in. kanalizacja opadowa, kanał technologiczny oraz oświetlenie uliczne.

Planowane zakończenie całego zadania – kwiecień.

Zmiany w komunikacji z powodu ferii

Linie tramwajowe:

Zmiany w kursowaniu linii tramwajowych obowiązują od 10 lutego do piątku, 23 lutego:

  • nr 1, 3, 8, 18, 20, 50, 52 – w dni powszednie będą kursować co 10 minut przez cały dzień
  • nr 4, 5, 9, 10, 11, 14, 16, 17, 21, 22, 24, 72 – w dni powszednie będą kursować co 20 minut przez cały dzień
  • nr 13 – w dni powszednie będzie kursować co 10 minut w godzinach szczytu i co 20 minut poza nimi
  • nr 19, 44, 49 – w dni powszednie będą kursować co 20 minut w godzinach szczytu.

Linie autobusowe:

Zmiany w kursowaniu linii autobusowych będą obowiązywać od poniedziałku, 12 lutego, do niedzieli, 25 lutego:

  • nr 156, 189, 413, 420, 433, 742 – zostaną zawieszone
  • nr 179 – w dni powszednie będzie kursować co 15 minut w godzinach szczytu i co 20 minut poza nimi
  • nr 494 – będzie kursować tylko w godzinach szczytu
  • nr 701 – w dni powszednie będzie kursować co 12 minut w godzinach szczytu i co 15 minut poza nimi.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcemy żyć wolniej - ciekawa analiza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto