Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków dla niewidomych i słabo widzących

Karolina Kwiatkowska
Karolina Kwiatkowska
Kraków odwiedzają ludzie z całego świata, używający różnych języków, ale także tacy, którym ciężko jest poruszać się samemu. Nasuwa się pytanie, jak władze naszego miasta rozwiązują problemy turystów niewidomych i słabo widzących?

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej standardy turystyczne naszego miasta musiały się ujednolicić ze standardami unijnymi - mam tu na myśli głównie problem osób niepełnosprawnych, gdyż takie miejsca jak muzea, zabytki i wiele innych atrakcji turystycznych, nie były, a w niektórych przypadkach nadal nie są przystosowane dla inwalidów. Dlatego w 2003 roku powstał projekt "Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty", którego inicjatorką była prof. Hanna Grabowska-Pałecka, specjalistka ds. architektury dla niepełnosprawnych z Politechniki Krakowskiej. Wytyczona w ramach projektu trasa wiedzie od placu Matejki przez Rynek Główny aż do wzgórza Wawelskiego. Dzięki makietom i mapom, a także zaawansowanej technologii GPS w telefonach komórkowych, turyści będą mieli dostęp do czytanych przez lektora informacji o historii oraz walorach mijanych zabytków.

Urząd Miasta w lutym tego roku ogłosił konkurs na makiety reprezentujące najważniejsze zabytki Krakowa, które nie tylko opisane są w języku Braille’a, ale także w języku polskim i angielskim, dzięki czemu Kraków możemy już zaprezentować każdemu. Makiety cieszą się dużym powodzeniem ze względu na tło historyczne, które im przyświeca. Opisują, co niegdyś znajdowało się w danym miejscu oraz jak wygląda ono dziś. Dodatkowo, by ułatwić zwiedzanie, stworzono mapy dla niewidomych oraz dla słabo widzących, w sumie około tysiąc kompletów. W każdym komplecie znajdują się książki ze spisami skrótów, opisy zabytków w języku Brialle’a oraz mapy komunikacji miejskiej Krakowa, ale przede wszystkim mapy z zaznaczonymi atrakcjami turystycznymi.

Trasa dla niewidomych lub słabo widzącego turysty

Kraków najlepiej zacząć zwiedzać od placu Matejki, gdzie powstała jedna z pierwszych makiet. Kolejnym przystankiem powinien być Barbakan i dalej Brama Floriańska - są to elementy obronnego budownictwa w średniowieczu. Na ulicy Floriańskiej warto zatrzymać się w muzeum Jana Matejki, które opowiada o życiu i twórczości wielkiego artysty. Gdy dochodzimy do Rynku Głównego, należy skręcić na plac Mariacki, gdzie znajdziemy miniaturową wersję jednego z najważniejszych krakowskich kościołów, czyli kościoła Mariackiego. W tym miejscu warto zboczyć z trasy i podejść na plac Szczepański, gdzie dawniej stał kościół świętego Szczepana, natomiast teraz możemy tam oglądać wieczorne pokazy fontanny ze światłem i muzyką.

Wracając na Rynek powinniśmy przejść obok Ratusza, gdyż stoi tam miniatura tej gotyckiej budowli. Kolejnym przystankiem może być plac Wszystkich Świętych, na którym znajdziemy dwie makiety. Jedna znajduje się w centralnej części placu i jest odtworzeniem tego miejsca oraz witrażu Stanisława Wyspiańskiego "Bóg Ojciec", który znajduje się w Pawilonie Wyspiańskiego. Fenomenem makiety witrażu jest fakt, iż przy odtworzeniu dzieła Wyspiańskiego, każdy kolor zaznaczony został inną fakturą, by niewidomy mógł odróżnić kolory i wyobrazić sobie dzieło sztuki.

Przy placu św. Magdaleny znajdują się dwie kolejne makiety. Pierwsza prezentuje dwa kościoły: św. Piotra i Pawła oraz św. Andrzeja, a druga przedstawia okno romańskie znajdujące się w Kościele św. Andrzeja. Idąc wzdłuż ulicy Kanoniczej, powinniśmy zaglądnąć do Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, gdzie na dziedzińcu znajduje się następna makieta. Ostatni punkt wycieczki znajduje się na Wzgórzu Wawelskim. Makieta przedstawia Wawel z każdym jego szczegółem: katedrą, dziedzińcem i wieloma innymi, ważnymi elementami.

W planach jest też powstanie makiety Sukiennic. Jak widać, Kraków powoli łamie bariery infrastrukturalne i staje się miejscem coraz bardziej przyjaznym dla każdego turysty.

Udostępnij artykuł na Facebooku



Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne | Ekstraklasa: Wisła i Cracovia | Zdrowie i uroda | Filmowy Kraków | MoDO | Inwestycje
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto