Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków Design Polish Street: wystawa Polish Design

Redakcja
W ramach Temporary Museum For New Design, Superstudio Piu już po raz trzeci zaprezentowany zostanie młody design z Polski. Organizatorem wystawy jest Dorota Koziara Studio we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza Partnerem wydarzenia jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie. Do wystawy POLISH DESIGN w Krakowie została zaproszona firma DELIVIE z Małopolski, która pokazywała swoje prace w Mediolanie na wystawie Must Have, Ventura Lambrate.

Instytucje państwowe, które w swoje programy promocji Polski za granicą wpisany mają design jako jedną z dziedzin promocji kraju. Polskie marki, których produkty prezentowane będą w ramach tegorocznej wystawy to ASTRINI DESIGN, LANDOR, PLANIKA oraz współpracujący z nimi polscy i zagraniczni projektanci. Art dyrektorem wydarzenia jest Dorota Koziara.

POLISH DESIGN to trzecia już edycja prezentacji designu z Polski. Historia zbiorowych wystaw designu z Polski w ramach Salone del Mobile w Mediolanie to krótka zaledwie 3 letnia historia.

Polska jest jednym z ciekawszych miejsc na świecie jeśli chodzi o rozwój produkcji poprzez design w ostatnich latach. Dzięki sprzyjającej sytuacji gospodarczej oraz programom państwowym stawiającym na rozwój kraju w różnych dziedzinach poprzez innowacje i dobry design.
Sytuacje Polski w ostatnich latach można porównać do Włoch z lat 50/tych kiedy to firmy były otwarte na współpracę z projektantami, architektami , artystami otwarte na nowości i eksperymenty. Polska ma duże tradycje przemysłowe.
Dziś istnieje na jej terenie wiele centrów designu, pojawia się coraz więcej festiwali związanych z tematyką projektowania do najważniejszych należy zaliczyć Łódż Design, Arena Design, Gdynia Design Days. Powstaje coraz więcej nagród w dziedzinach związanych z projektowaniem i architekturą.
Polskie marki oraz współpracujący z nimi projektanci coraz częściej pokazują swoje realizacje w ramach wydarzeń zagranicznych.

W Mediolanie w ramach wydarzeń Fuori Salone, Salone del Mobile 2013 na wystawie POLISH DESIGN przedstawią swoje osiagniecia takie firmy jak ASTRINI DESIGN, LANDOR i PLANIKA.
Prezentowane w ramach tegorocznego wydania POLISH DESIGN firmy są przykładem otwarcia na eksperymenty, które inwestując w zaplecze technologiczne mogą sprostać bardzo skomplikowanym i innowacyjnym formą produktom. Firmy te poszukują indywidualnych walorów swoich produktów doprowadzając je zawsze do produkcji przemysłowej. To są od dawna obserwowane w historii projektowania skomplikowane operacje i dialogi pomiędzy kreatywnością a produkcją.

ASTRINI DESIGN to nowa marka powstała z inicjatywy firmy ASTROMAL. Produkuje innowacyjne meble i obiekty do przestrzeni publicznej. Dzięki zaawansowanym liniom technologicznym i urządzeniom do produkcji 3D może produkować bardzo skomplikowane w formie meble i przedmioty użytku publicznego. ASTRINI DESIGN stawia na innowacyjność, oryginalność oraz na stworzenie bardziej przyjaznej przestrzeni publicznej. Przykładem takich produktów jest kolekcja CITY ALPHABET autorstwa Piotra Wełniaka i Michała Bartkowiaka. Pierwsze formy zostały zaprezentowane w ramach Temporary Museum For New Design, Superstudio Piu w 2012 roku. Dziś - po roku od tej ważnej i prestiżowej prezentacji - firma może pochwalić się całym katalogiem liter w kolekcji CITY ALPHABET.
Druga kolekcja, która zaprezentowana zostanie w ramach tegorocznej edycji Salone del Mobile, to meble do przestrzeni ulicznej autorstwa Doroty Koziara o nazwie DUE czyli Dialog. Seria ta jest odpowiedzią na dzisiejsze czasy – współczesna przestrzeń publiczna to przestrzeń, przez którą przewijają się różne kultury. Ludzie żyją często w nowych miejscach, odległych od tych, w których się wychowywali. W dzisiejszych czasach często przemieszczamy się zawodowo, zatrzymujemy na chwile w nowych miastach. Due to rodzina mebli zapraszająca do dialogu, spotkania, ale także, przy odpowiednim ustawieniu, jest meblem ulicznym zapewniającym spokój i relaks. Kolekcja DUE składa się z siedzisk o różnych możliwościach montażu w integracji z zielenią .

Następna prezentowaną marką jest LANDOR.
Landor stawia na innowację, poszukiwanie nowatorskich form i eksperymentalne używanie tradycyjnych materiałów. Przykładem takich produktów jest fotel BUFA autorstwa już dobrze znanych młodych projektantów Moniki Elikowskiej Opały oraz Wojciecha Opały, którzy razem tworzą MOWO studio. Ta dwójka może pochwalić się poważnymi nagrodami w dziedzinie projektowania - w ramach zeszłorocznej edycji Salone del Mobile znaleźli się wśród najciekawszych młodych projektantów opublikowanych w INTERNI KING SIZE. Fotel Bufa jest innowacyjnym zastosowaniem filcu, który spełnia także funkcję konstrukcyjną tego mebla. Fotel Bufa zostanie zaprezentowany w trzech różnych odcieniach materiału. Drugim nowym produktem w kolekcji Landor, który znajdzie się na wystawie POLISH DESIGN w Mediolanie jest komoda Kliny autorstwa także MOWO studio.

Kolejna firma, która jako jedna z pierwszych zaczęła pokazywać się na międzynarodowych wydarzeniach związanych z designem to PLANIKA produkująca Bio kominki. PLANIKA jest jedną z pierwszych polskich firm, która rozpoczęła współpracę z zagranicznymi projektantami. W ramach prezentacji POLISH DESIGN podczas Salone del Mobile w Mediolanie w 2013 zobaczymy produkty tej firmy do wnętrz jak i na zewnątrz takie jak Fire Coffee projektu Arika Levy, Jar Commerce projektu Christophe Pillet, Bubble Commerce by Serge Atallah oraz Pyramid Commerce projektu Planika Studio (Joanna Leciejewska, Tomasz Tubisz, Maciej Kłuś i Łukasz Malicki).
Planika jest jedną z polskich marek, która z dużym sukcesem zdobyła rynki zagraniczne. Sprzedaje się dziś w około 60 krajach na świecie. Produkty Planiki są lubiane przez architektów i często wykorzystywane w miejscach prywatnych i publicznech szczególnie w hotelach takich jak Hilton, Hotel Kempinski, The Shilla Hotel, Beau Rivage, Grand Palais czy Strand Hotel.

POLISH DESIGN to kontynuacja zbiorowych wstaw polskiego designu organizowanych przez Dorota Koziara Studio w ramach Salone del Mobile.
Dorota Koziara Studio zostało także zaproszone przez Instytut Adama Mickiewicza do współpracy przy prezentacji polskiego designu w czasie Business of Design Week w Hong Kongu w grudniu 2013, która będzie kontynuacją dotychczasowych działań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto