Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk europejskich przygotuje fundacja specjalizująca się w koncertach oratoryjnych

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Ceremonie otwarcia i zamknięcia III Igrzysk Europejskich zaplanowano na stadionie Wisły w Krakowie.
Ceremonie otwarcia i zamknięcia III Igrzysk Europejskich zaplanowano na stadionie Wisły w Krakowie. Andrzej Banaś
Oferta Fundacji Instytut Promocji Kultury Polskiej z Krakowa wygrała przetarg na kompleksową organizację ceremonii otwarcia i zamknięcia III Igrzysk Europejskich 2023, zaplanowanych na przełomie czerwca i lipca w Krakowie i Małopolsce.

Fundacja Instytut Promocji Kultury Polskiej z Krakowa zaproponowała w przetargu kwotę w wysokości 22 939 500 zł. Drugą ofertę złożyło konsorcjum firm: Fremantlemedia Polska (Warszawa) oraz Studiocity (Warszawa) z łączną ceną 43 879 799,82 zł. Ta druga, droższa propozycja po sprawdzeniu została odrzucona przez organizatorów przetargu.

Instytut Promocji Kultury Polskiej z Krakowa od 2016 r. realizuje koncerty oratoryjne, które angażują prawie 200 osób w tym zespoły orkiestrowe, chóralne i solistów. W 2017 roku zostało wykonane Oratorium "Requiem Katyńskie" Pawła Muzyki – poświęcone polskim jeńcom wojennym i więźniom zamordowanym w 1940 r. przez radziecką policję polityczną NKWD. Utwór zamówiony przez Instytut Promocji Kultury Polskiej to multimedialny spektakl, którego światowa premiera odbyła się 12 kwietnia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Dzięki transmisji TVP1, TVP Kultura i TVP Polonia relację z wydarzenia obejrzało kilka milionów odbiorców.

Jak czytamy na stronie internetowej Instytutu, za cel swojej aktywności obrał popularyzację muzyki polskich kompozytorów, tak współczesnych, jak i tych, którzy tworząc swoją muzykę w ubiegłych wiekach pozostawali w zapomnieniu. Dlatego w tym samym roku rozpoczął współpracę z dwoma kompozytorami – Sebastianem Perłowskim i Maciejem Jabłońskim, którzy zinstrumentowali utwór przywracanego pamięci kulturowej kompozytora, dyplomaty, śpiewaka oraz księcia – J.M.K. Poniatowskiego. Msza F-dur tego twórcy trafiła do 25. miast w kraju i za granicą, koncerty odbyły się między innymi w Chicago, Paryżu, Rzymie, Bogocie, Lwowie, Lizbonie Warszawie, Krakowie czy Szczecinie.

Instytut podjął współpracę z kompozytorami: Sebastianem Perłowskim, Pawłem Muzyką, Pawłem Sydorem i Tomaszem Radziwonowiczem. Współpraca z nimi zaowocowała trzema nowymi kompozycjami. Sebastian Perłowski jest twórcą "Symfonii Niepodległości", skomponowanej na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę – premiera odbyła się na Dziedzińcu Arkadsowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Paweł Muzyka jest twórcą "Requiem Katyńskiego" i "Mszy Dziękczynnej" – oba utwory miały premierę w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Tomasz Radziwonowicz nagrał dla Polskiego Radia – "Requiem dla Świata".

Drugi z oferentów w przetargu na przygotowanie ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk, Fremantle to międzynarodowe przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją telewizyjną i filmową, należące do RTL Group. Polską spółką-córką Fremantle jest Fremantle Polska, z siedzibą w Warszawie. Głównymi klientami grupy są TVP, dla której produkowane są programy "Familiada", "Rolnik szuka żony" oraz TVN, dla którego produkuje ona m.in. "Mam talent!", "Mask Singer" oraz seriale "Na Wspólnej" i "BrzydUla". Dla telewizji Polsat produkowane były programy: "Idol", "Idź na całość", "Top Chef", "Kocham Klarę" i "Miodowe lata".

Widowiska z obowiązkowymi przemówieniami

Ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk (odbędą się w dniach od 21 czerwca do 2 lipca) zaplanowano na Stadionie Miejskim im. H. Reymana, na którym swoje mecze rozgrywają piłkarze Wisły Kraków. Obecnie obiekt jest modernizowany pod kątem organizacji na nim igrzysk.

Obie ceremonie mają być dedykowane mieszkańcom Małopolski, turystom, sportowcom, wolontariuszom, gościom oficjalnym, sponsorom, partnerom, jako forma podziękowania za ich udział w IE2023. Skierowane będą do różnych grup wiekowych – od najmłodszych, po najstarszych.

Zamawiający oszacowali, że w ceremoniach weźmie udział każdorazowo maksymalnie 30 tys. widzów, w tym goście specjalni i honorowi, sportowcy i wolontariusze.

W programie ceremonii otwarcia, wykonawca ma obowiązek uwzględnić:

  • przemówienie przedstawicieli Rady Ministrów oraz prezydenta RP,
  • przemówienie prezydenta Krakowa i marszałka Województwa Małopolskiego,
  • wniesienie flagi polskiej i odegranie hymnu narodowego,
  • powitanie oficjalnych maskotek IE2023 i laureatów konkursu na zaprojektowanie oficjalnych maskotek,
  • paradę sportowców w podziale na komitety krajowe,
  • odegranie hymnu oraz podniesienie flagi Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich oraz odczytanie deklaracji otwarcia igrzysk,
  • przemówienie przewodniczącego Europejskiego Komitetu Olimpijskiego,
  • bieg sztafety z płomieniem olimpijskim,
  • uroczyste odpalenie znicza.

Znak do rozpoczęcia da hejnalista

Zaplanowano też występy polskich lub dodatkowo zagranicznych artystów, a także występ artysty głównego ceremonii otwarcia - wokalistę lub zespół muzyczny, którego występ ma być jednym z głównych elementów ceremonii otwarcia. Występ ma trwać minimum 20 minut i obejmować wykonanie co najmniej trzech utworów muzycznych wraz z niezbędną choreografią.

W ceremonii otwarcia igrzysk mają dominować elementy artystyczne, promocyjne i protokolarne, natomiast w ceremonii zamknięcia elementy rozrywkowe i muzyczne.

Na stadionie Wisły zostaną podwieszone flagi wszystkich krajów biorących udział w IE2023. Ceremonie otwarcia i zamknięcia imprezy mają zawierać elementy aktywacji publiczności i ich zaangażowanie, również za pomocą wykorzystania nowych technologii. Niektóre elementy części artystycznej mają przenieść się także na trybuny, dając wrażenie, że sceną jest cały stadion, a publiczność współtworzy widowisko.

W specyfikacji przetargowej zaznaczono, że wykonawca tworząc koncepcję organizacji ceremonii powinien uwzględnić m.in. wideo pokazujące Małopolskę z lotu ptaka (ujęcia z drona). Znak do rozpoczęcia igrzysk ma dać hejnalista.

Widzowie na stadionie oraz zgromadzeni przed telewizorami mają podczas ceremonii zostać zapoznani z tradycyjnymi zwyczajami, charakterystycznymi elementami Krakowa i Małopolski (np. kopce, rzeźba Smoka Wawelskiego, czerwone korale).

Zaznaczono, że znicz powinien być zapalony w intrygujący sposób, wykorzystując nowe technologie. Po zapaleniu znicza ma się odbyć widowisko świetlne uwzgledniające przestrzeń na stadionie i w jego bezpośrednim otoczeniu.

Ceremonie mają też pokazać historię polskich sukcesów sportowych, ikoniczne postaci polskiego sportu jak Irena Szewińska, Adam Małysz, Anita Włodarczyk, Robert Lewandowski, Robert Kubica. Zaplanowano też pokazanie historii Polski przez pryzmat osiągnięć wybitnych Polaków, jak np. Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Jan Paderewski, Fryderyk Chopin, Wisława Szymborska, Zdzisław Beksiński, Agnieszka Holland, Andrzej Sapkowski, Stanisław Lem, Jacek Malczewski, św. Jan Paweł II.

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto