Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Betonowe kajaki na Bagrach. Studenci PK z Koła Naukowego Footprint testowali innowacje

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Wodowanie i testy na Bagrach
Wodowanie i testy na Bagrach Wojciech Matusik
Krakowski zalew Bagry posłużył w piątek za poligon generalnych testów nowych betonowych kajaków, zbudowanych przez studentów Politechniki Krakowskiej, członków Koła Naukowego Footprint. Wodowanie to główna próba przed majowym startem dwóch studenckich ekip z PK w europejskich zawodach betonowych kajaków w holenderskim mieście Delft.

Studenci na Bagrach zwodowali dwa nowe kajaki. Prace nad betonowym kajakiem rozpoczęły się na Politechnice Krakowskiej już w 2019 r., a w ubiegłym roku wykonana przez studentów łódka wzięła udział w zawodach w niemieckim Brandenburg an der Havel. Grupa z koła naukowego Footprint nie spoczęła wtedy jednak na laurach i przygotowała nowe wersje łodzi - i to właśnie one przeszły test w piątek.

Konstrukcja nowego kajaka różni się od konstrukcji łodzi wykonanej w ubiegłych latach. Jest lżejsza, inny jest kształt łodzi, który tym razem powstał pod kierunkiem fachowca - Krzysztofa Polaczyka, szkutnika ze Szczawnicy, znanego w Polsce producenta kajaków do slalomu kajakowego. We współpracy z nim młodzi inżynierowie dobrali odpowiednią formę, w której ułożyli mieszankę betonową, uzyskując odpowiedni kształt łodzi.

Tak w mediach społecznościowych członkowie koła opisywali spotkanie z panem Krzystofem Polaczykiem: "Jest to osoba o ogromnej wiedzy z zakresu tworzenia kajaków, swoimi umiejętnościami postanowił się z nami podzielić. Dzięki współpracy z Panem Krzysztofem mieliśmy okazję poznać technologie, które pomogły nam stworzyć zaawansowany, sprawdzony kształt kajaka.
Pan Krzysztof oprócz swej ogromnej wiedzy, podzielił się z nami również materiałami, tkaninami i siatkami, które przetestowaliśmy wraz ze specjalną mieszanką betonową". Współpraca była potem kontynuowana. "Nie możemy się doczekać na przypływ nowej wiedzy i cennych rad od Pana Krzysztofa!" - pisali studenci.

Młodzi konstruktorzy do stworzenia nowych łodzi użyli też nowej mieszanki betonowej. - Dzięki wiedzy i doświadczeniu naszych naukowych i dydaktycznych mentorów z Katedry Inżynierii Materiałowej Politechniki Krakowskiej mogliśmy pracować z najwyższej jakości materiałami, tworząc ultrawysokowartościowy kompozyt betonowy z proszków reaktywnych RPC. Beton ten pozwolił nam na uzyskanie wysokiej szczelności łódki przy stosunkowo cienkiej, bo liczącej tylko 3 mm warstwie betonu. Dzięki temu kilkukrotnie "odchudziliśmy" nasz kajak, a więc jego masa znacząco się obniżyła - tłumaczy Marcin Różycki, przewodniczący Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint.

Przygotowane zostały dwa kajaki, co pozwoli wystawić w maju w zawodach łodzi betonowych w Holendii dwie drużyny z Politechniki Krakowskiej. Jedna będzie się ścigać pod nazwą PKanoe 2.0, a druga jako DraCanoe. Z dwóch betonowych kajaków jeden przeszedł pomyślnie testy na Bagrach, a drugi będzie jeszcze doszlifowywany po drobnym uszkodzeniu (przez kibica) w czasie piątkowego wodowania. Samych studentów PK przed zawodami czeka jeszcze przygotowania sportowe - w ten weekend w Szczawnicy będą pobierać nauki u profesjonalnych kajakarzy z AZS-u Kraków.

Projekt "Cienkościenny ultrawysokowartościowy kompozyt cementowy zbrojony tekstyliami - budowa łodzi PKanoe" realizowany jest pod opieką naukową dr hab. inż. Izabeli Hager, prof. PK oraz dr. inż. Mateusza Sitarza z Wydziału Inżynierii Lądowej PK. Stanowi interdyscyplinarne przedsięwzięcie studentów kilku wydziałów, realizujących prace w ramach działalności SKN Footprint. Innowacyjne przedsięwzięcie, wspierane dotąd finansowo przez uczelnię (w ramach FutureLab PK) oraz Wydział Inżynierii lądowej PK, uzyskało też w ostatnich dniach wsparcie finansowe z ministerialnego programu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje". 12 kwietnia ogłoszono wyniki III edycji tego programu, którego celem jest m.in. wsparcie badań naukowych, prac rozwojowych i innowacyjnych projektów. Na 308 złożonych wniosków - 174 nagrodzono dofinansowaniem. Studenckie Koło Naukowe Footprint otrzymało prawie 50 tys. zł na swój projekt.

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Betonowe kajaki na Bagrach. Studenci PK z Koła Naukowego Footprint testowali innowacje - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto