Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: będzie bezpieczniej? Na ulice miasta wyjdzie stu nowych policjantów, także w cywilu

Marta Paluch
Przy ul. Szewskiej mundurowi interweniowali w tym roku 187 razy. Teraz ma być spokojniej
Przy ul. Szewskiej mundurowi interweniowali w tym roku 187 razy. Teraz ma być spokojniej Andrzej Banaś
Od 1 września w krakowskiej policji szykują się wielkie zmiany. Na ulice trafi dodatkowo 72 policjantów (w tym również bez mundurów) i osiem dodatkowych patroli drogówki (każdy po 2 policjantów). Część tych zmian dotyczy polepszenia sytuacji w centrum miasta. Że są potrzebne, tego udowadniać nie trzeba. Według statystyk krakowskiej policji, przy samej ulicy Szewskiej od początku roku zgłoszono 12 bójek i pobić oraz 17 innych przestępstw, a mundurowi interweniowali 187 razy.

Właściciele lokali przy Szewskie postulowali, żeby posterunek policji przy Rynku przekształcić w namiastkę komisariatu, aby mundurowi mogli interweniować. Tak się jednak nie stanie. Co więcej, policjant dochodzeniowy z Rynku ma zostać przeniesiony do otwartego wczoraj posterunku policji przy ul. Powiśle. To znaczy, że na Rynku zawiadomienia nie będzie można złożyć.

Jednak nowy komendant krakowskiej policji, mł. insp. Wadim Dyba zapewnia, że Szewska i inne ulice Śródmieścia od 1 września będą bardzo bezpieczne. W jaki sposób?

Po pierwsze, przez stworzenie w komendzie miejskiej 60-osobowej komórki wywiadowczej. Jej członkowie będą w cywilu chodzić po mieście i tropić poszczególne typy przestępstw. Wróci zlikwidowana kilka lat temu sekcja "kieszonek". - Ludzie z tej ekipy poza kieszonkowcami zajmą się także najbardziej uciążliwymi dla mieszkańców przestępstwami, jak włamania do samochodów i mieszkań - mówi komendant Dyba.

Kolejna zmiana dotyczy wzywania policjantów na interwencję. Do tej pory jechały do nich patrole. Jednak, jadąc do zgłoszenia, nie mogły już kontrolować ulic. Teraz te dwie funkcje mają być rozdzielone. Około 300 policjantów ma patrolować (najczęściej pieszo, by być widocznymi). Zaś ponad 400 policjantów zajmie się wyłącznie reagowaniem na interwencje mieszkańców.

Kolejna zmiana dotyczy kierowców. - Teraz wezwania na przesłuchania czy dokumenty do wykroczeń drogowych będzie można złożyć w każdym komisariacie, a nie jak do tej pory, przy ul. Mogilskiej. Chcemy być bliżej ludzi - deklaruje Dyba. Zaś w likwidowaniu kolejek przy czekaniu na przyjazd policji po kolizjach ma pomóc 16 nowych funkcjonariuszy.

Generalnie, policjantów na ulicach ma być więcej. Łącznie, ma tam trafić około 100 osób (72 policjantów i 26 cywili, którzy zastąpią policjantów zawalonych do tej pory papierkową robotą).

Czytaj także: Kraków: tunel pod ulicą Zakopiańską znów zdewastowany przez pseudokibiców

Ostre, kontrowersyjne, zabawne. Czytaj blogi Przemka Franczaka i Pawła Zarzecznego

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć, ale boicie się zapytać. Rozmowy w cztery oczy

Mieszkania Kraków.Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto