Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Kontrowersje wokół przyjmowania pacjentów do szpitali tymczasowych. Kto będzie leczony w EXPO w Krakowie?

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Trwają prace przy budowie szpitala tymczasowego w hali EXPO w Krakowie
Trwają prace przy budowie szpitala tymczasowego w hali EXPO w Krakowie Joanna Urbaniec / Polskapress
W odpowiedzi na lawinowo rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem, rząd w październiku zadecydował o budowaniu w całym kraju szpitali tymczasowych, aby zwiększyć tym samym bazę łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. W Małopolsce takich placówek będzie najwięcej w skali całego kraju – bo aż sześć. Pojawiają się jednak wątpliwości według jakich kryteriów będą przyjmowani do nich chorzy.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Coraz więcej kontrowersji pojawia się wokół tematu przyjmowania pacjentów do pierwszego uruchomionego w Polsce szpitala tymczasowego jaki znajduje się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Niektórzy twierdzą, że to nie szpital tylko sanatorium lub izolatorium, ponieważ trafiają tam chorzy, którzy samodzielnie się poruszają, nie mają wysokiej gorączki, nie mają również istotnych schorzeń towarzyszących i nie wymagają podawania więcej niż trzech litrów tlenu.

Dyskwalifikacją do przyjęcia według ogłoszonych kryteriów do warszawskiego szpitala tymczasowego jest także np. ostry przebieg choroby czy zapalenie płuc. Ponadto nie zostaną do niego przyjęci pacjenci, którzy w ostatnim czasie przebyli operacje lub zakończyli leczenie specjalistyczne. Do kryteriów wykluczających zalicza się także stwierdzona u pacjenta niestabilność krążeniowo-oddechowa i inne choroby zakaźne. Dodatkowym dyskwalifikującym do przyjęcia kryterium jest przewlekła choroba psychiczna, stan psychozy czy stany upojenia substancjami odurzającymi, w tym także alkoholem oraz zaawansowane zespoły otępienne.

Szpital w EXPO

W Małopolsce zaawansowane prace przy tworzeniu szpitala tymczasowego trwają m.in. w hali EXPO przy ul. Galicyjskiej. Zgodnie z ustaleniami placówka ma być gotowa do końca listopada. W sumie dla pacjentów będzie dostępnych w nim 375 łóżek, z czego 20 z nich będzie przeznaczonych do intensywnej terapii. Za przygotowanie medyczne tej lecznicy będzie odpowiedzialny szpital im. L. Rydygiera w Krakowie, którego prezes dr Artur Asztabski zapewnia, że normy przyjęć będą dostosowane indywidualnego stanu pacjenta.

- To jacy pacjenci będą trafiać do szpitala w hali EXPO zależy tak naprawdę od rozwoju epidemii. Kryteria opracowujemy na podstawie doświadczeń szpitali tymczasowych, które wiosną były tworzone w Nowym Jorku czy Madrycie. To co chcemy stworzyć w Krakowie, będzie czymś pomiędzy pełno profilowym szpitalem, a izolatorium – mówi dr Artur Asztabski, prezes szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie

Wyjaśnia, że w hali EXPO będą wyznaczone miejsca do diagnostyki pacjenta.

- Będzie ona jednak na podstawowym poziomie, w razie potrzeb będziemy ją uzupełniać o możliwości naszego stacjonarnego szpitala. Natomiast wiadomo, że w EXPO nie będzie miejsca na sale zabiegowe – tłumaczy dr Asztabski.

Pytany o to czy, kryterium dyskwalifikującym pacjentów do przyjęcia będą chory współistniejące np. jak cukrzyca czy nadciśnienie, odpowiada, że na ten moment nie może w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie.

- Niechajbyśmy jednak tworzyć takich sztywnych wytycznych. Przebieg z każdej choroby współistniejącej w połączeniu Z COVID-19 może być różny. Jeśli jednak stan pacjenta nie będzie ciężki, a będzie miał inne schorzenia współistniejące to nie widzę przeciwwskazań, żeby nie został on przyjęty. Rolę szpitala tymczasowego rozumiem w ten sposób, że jeśli większość miejsc w innych małopolskich placówkach będzie zajętych, to chorzy będą przekazywani właśnie do nas – odpowiada dr Asztabski.

Precyzuje, że kryterium na podstawie których zapadnie decyzja o przyjęciu pacjenta będą parametry krytyczne wysycenia krwi tlenem. Jeśli pacjent będzie się w nich mieścił zostanie przyjęty do EXPO. Nie planują także wprowadzenia limitu tlenu na jednego pacjenta tak jak ma to miejsce w Warszawie.

- Przy tym wirusie jest bardzo ciężko cokolwiek przewidzieć. Tworzymy coś czego jeszcze nigdy nie robiliśmy. Nie jesteśmy więc na
razie w stanie określić w jakim momencie uruchomimy ten szpital: przy jakiej ilości zakażeń oraz w jakim stanie będą pacjenci. Robimy jednak wszystko, by przygotować się na każdą ewentualność. Na pewno nie chcemy w hali EXPO powielać kolejnego izolatorium – podsumowuje dr Asztabski

Poza miejscami dla pacjentów covidowych uruchomionych już w CUMRiK oraz tych przygotowywanych w EXPO Kraków, rolę szpitali tymczasowych będą pełnić także szpitale: w Krynicy-Zdroju, w małej hali Tauron Areny Kraków w Tarnowie w arenie "Jaskółka" (budowany przez bank PKO BP) oraz szpital w dawnych budynkach Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Kopernika i Śniadeckich.

Koronawirus w Małopolsce

Ostatnie badania laboratoryjne potwierdziły SARS-CoV-2 u kolejnych 22 683 osób z czego 2149 z nich dotyczyło Małopolski. Więcej przypadków zanotowano wczoraj tylko na Śląsku oraz w Wielkopolsce. Aż 1005 spośród zakażonych w województwie to osoby z Krakowa – to nowy rekord zakażeń w stolicy regionu. W sumie w naszym województwie od początku pandemii zakażenie koronawirusem stwierdzono u 71654 osób.

Niestety również wczoraj małopolski sanepid przekazał informację o śmierci kolejnych 28 mieszkańców w wieku od 51 do 93 lat . 18 z nich miało choroby współistniejące. Tym samym w Małopolsce liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wzrosła do 1047.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus. Kontrowersje wokół przyjmowania pacjentów do szpitali tymczasowych. Kto będzie leczony w EXPO w Krakowie? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto