Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedyś wszyscy byliśmy milionerami! Polski złoty obchodzi sto lat

KKra
Polski złoty obchodzi dzisiaj swoje setne urodziny! 28 lutego 1919 roku uchwalono ustawę "w sprawie nazwy polskiej monety". Po burzliwych obradach (waluta mogła nazywać się Lech), ustalono nazwy: złoty i grosz. Od tamtej pory zmienia się jego forma, ale nazwa pozostaje ta sama.

Złoty towarzyszy nam od stu lat i mimo prób obniżenia jego rangi w okresie okupacji zachował swoją niezależność nierozerwalnie związaną z historią naszego państwa. Nie zniszczyła go nawet denominacja.

1 stycznia 1995 roku nastąpiła denominacja. Miejsce złotówki zajął PLN (polski nowy złoty), który wymieniany był w stosunku 1:10 000.

Zanim jednak do tego doszło, wszyscy byliśmy milionerami - przynajmniej na papierze. W naszych portfelach królowały banknoty o nominale jednego i dwóch milionów. Pieniądze wprowadzone po denominacji to te, których używamy obecnie. W ostatnich latach dołączył do nich jedynie banknot o nominale 500 złotych.

Z okazji tych wyjątkowych urodzin, zapraszamy was na podróż w czasie. Zobaczcie, jak na przestrzeni lat wyglądał nasz polski złoty. Na zdjęciach zobaczycie banknoty wydane od 1919 roku aż do lat obecnych, a także specjalną kolekcję monet, którą dla uczczenia stulecia złotego wyemitował NBP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kiedyś wszyscy byliśmy milionerami! Polski złoty obchodzi sto lat - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto