Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kazimierz, którego dziś nie ma [zdjęcia]

Redakcja
Zaniedbany, opuszczony, w ruinie - W Podgórskim Domu Fotografii ...
Zaniedbany, opuszczony, w ruinie - W Podgórskim Domu Fotografii ... Łukasz Żołądź
Zaniedbany, opuszczony, w ruinie. W Podgórskim Domu Fotografii można zobaczyć, jak wyglądał krakowski Kazimierz przed wojną i 20 lat temu.

Zobacz też: Kraków Kazimierz: przewodnik na dzień i noc [zdjęcia+mapa]


Świat, którego już nie ma. Krakowski Kazimierz - dzielnica żydowska to wystawa wyjątkowych prac Stanisława Markowskiego. Fotografa, który chciał ocalić pamięć, dedykując swoje zdjęcia "wszystkim Żydom polskim, po których płaczą opuszczone miasta, miasteczka, wioski, po których ślady giną powoli lub już zginęły".

Odkryty i zrehabilitowany przez Markowskiego przedwojenny żydowski świat, uwieczniony w sepii przez XIX-wiecznych krakowskich fotografików zostaje dopełniony czarno-białymi zdjęciami Kazimierza, widzianego oczami samego Markowskiego, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Kazimierz woła w milczeniu

Tadeusz Chrzanowski, mówiąc o tych fotografiach, zauważył, że autorowi udało się "zarejestrować wołanie w milczeniu, płacz w śnie starej dzielnicy, pamięć wiotką jak tiul z sukni babcinej".

Kazimierz, choć dzisiaj tętniący życiem, nieprzypominający świata uwiecznionego na odnalezionych przez Stanisława Markowskiego archiwalnych fotografiach, wciąż przyciąga klimatem, tajemnicą, bolesną historią, o której nie można i nie da się zapomnieć. Tę atmosferę inności udało się Markowskiemu odnaleźć, zrozumieć i uwiecznić.

Markowski mówiąc o swojej pasji, o fotografowaniu podkreślał, że na pierwszym miejscu zawsze stawia wzruszenie, a dopiero później informację, która z fotografii wynika. Z pewnością, jak sam twierdzi, jest wiele dzieł, których po prostu mogłoby nie być, których nieobecności nikt by nie zauważył. Na pewno jednak Świat, którego już nie ma do nich nie należy.

Kazimierz bez Alchemii, Endziora...

Na wystawie w Podgórskim Domu Fotografii widzimy nie tylko Kazimierz wojenny i przedwojenny, ale także ten powojenny. Markowski przypomina, jak wyglądały ulice żydowskiej dzielnicy pod koniec lat 80-tych, kiedy nikt jeszcze nie siedział tam w knajpach, nie kupował na pl. Nowym zapiekanek od Endziora, ani nie zamawiał kawy w Alchemii, bo tych miejsc jeszcze nie było. Był natomiast brud i zabite deskami okna.


Wystawę można oglądać od 28.10.2011 do 31.12.2011 r. w Podgórskim Domu Fotografii w Krakowie przy ul. Limanowskiego 11.


Czytaj też:

Ulica Szeroka [7 cudów Krakowa - nominacja]

od 7 lat
Wideo

NORBLIN EVENT HALL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto