Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Każdy zrobił, co trzeba", czyli Polska oczami 6 kobiet [recenzja]

Redakcja
Piętnaście spojrzeń na Polskę oczami sześciu dziennikarek. ...
Piętnaście spojrzeń na Polskę oczami sześciu dziennikarek. ... mat.pras./Dobra Literatura
Piętnaście spojrzeń na Polskę oczami sześciu dziennikarek. Historia polskich Amiszów, piekarza, piszącego wiersze, czy młodych ludzi zafascynowanych starą muzyką ludową - to niektóre obrazy Polski, która wydaje się być w cieniu, zapomniana, odłożona na półkę.

Zobacz też: "Dzisiaj narysujemy śmierć" Wojciecha Tochmana [recenzja]


Bohaterami reportaży są ludzie, z pozoru zwykli, tacy, których mijamy niezauwazonych na ulicy. Okazuje się, że każdy spotkany człowiek może sosić jakąś tajemnicę, historię, pasję, dzięki którym staje się niezwykły.

Takich ludzi spotkały na swej reporterkiej drodze autorki tekstów. Dzięki nim dowiemy się nieco więcej o prawdziwym życiu, codziennych zmaganiach, o odmiennościach i tematach tabu. Amisze, nielegalni Wietnamczycy, Cyganie, nieuleczalnie chora dziewczyna, niepełnosprawni aktorzy czy samobójca, który przez swój czyn zagłodził własne dziecko - oni wszyscy żyją w Polsce, a Polska ich nie zauważa, albo o nich zapomina.

Zbiór reportaży otwiera opowieść o rodzinie Amiszów, żyjących w odizolowaniu od cywizilowanej Polski. Okazuje się, że w dzisiejszych czasach można żyć bez prądu, na totalnym odludziu, wychowując dzieci w tradycyjny sposób, czasami bardzo rygorystyczny, bo "w domach amiszów najważniejsze jest okno nad zlewem. Kobieta obserwuje przez nie swoje dzieci. Wy tego nie robicie. Nic nie wiecie o najważniejszym oknie.".

"Zapomniana muzyka" opowiada o ludziach, którzy postanowili ocalić od zapomnienia dawną ludową muzykę. Jeżdżą po wsiach, rozmawiają z mieszkańcami, często z nimi śpiewają, zbierają te muzyczne relikty, zachować je dla siebie, dla potomnych.

Jest też opowieść o o teatrze, który tworzą niepełnosprawni aktorzy. Zamiast ckliwego tekstu o tym, jak to niepełnosprawnym Polakom jest ciężko i jak pomagają im sprawni obywatele, czytamy reportaż o sztuce, dający przekonanie, że każdy może realizować swoje marzenia, nie dzięki czyjejś litości, ale po prostu dlatego, że ma prawo tworzyć własną sztukę, że ta sztuka zasługuje na szacunek, co więcej może się naprawdę podobać.

Piętnaście krótkich tekstów, niezwykle nasyconych treścią. Autorki nie rozpływają się między słowami, nie przesadzają z metaforyką, opisami, nie żonglują frazami. Po prostu przedstawiają z reporterksą precyzją zapomnianą stronę Polski. Bożena Aksamit, Katarzyna Kokowska, Ewa Orczykowska, Oliwia Piotrowska, Ewa Wołkanowska i Honorata Zapaśnik - te nazwiska warto zapamiętać.

"Każdy zrobił, co trzeba" to pierwsza książka z serii Literatura Reportera, wydana przez wydawnictwo Dobra Literatura, we współpracy z portalem Lektury Reportera.  Tytuł książki to zarazem parafraza tytułu jednego z piętnastu reportaży, zamieszczonych w tej książce "Każdy zrobił, co do niego należało".



Wydawca: Dobra Literatura
ISBN: 978-83-930559-6-8
Miejsce i rok wydania: 3 czerwca 2011
Liczba stron : 216
Format : 125 x 195 mm


Czytaj też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto