Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kariery absolwentów Politechniki Krakowskiej: bez problemu z pracą, i to zgodną z wykształceniem

OPRAC.: (MM)
Absolwenci Politechniki Krakowskiej
Absolwenci Politechniki Krakowskiej PK
Najnowsze badanie Biura Karier Politechniki Krakowskiej potwierdza mocną pozycję absolwentów PK na rynku pracy - pochwaliła się ta krakowska uczelnia. Jak podaje, 93,3 proc. osób, które ukończyły studia II stopnia w 2019 roku na PK, miała pracę już do pół roku po obronie dyplomu. Większość badanych zadeklarowała, ze znalazła zatrudnienie jeszcze podczas studiów oraz że wykonuje pracę zgodną z wykształceniem.

FLESZ - Kosztowna kwarantanna pracowników

- Spośród 93,3 proc. badanych absolwentów z rocznika 2019, którzy pracują w pół roku po studiach, zdecydowana większość - aż 67 proc. - znalazła zatrudnienie jeszcze przed obroną pracy magisterskiej. Już zdobycie tytułu inżyniera na Politechnice Krakowskiej daje obiecujące perspektywy zawodowe. Wśród respondentów kończących kształcenie po I stopniu studiów pracuje 82,8 proc. osób - wymienia Maja Ziętara, kierownik Biura Karier Politechniki Krakowskiej.

Nowy raport Biura Karier PK pokazuje, że ukończenie studiów II stopnia (magisterskich) sprzyja znalezieniu pracy w zawodzie. 65,7 proc. magistrów inżynierów deklaruje zgodność wykonywanej pracy z właśnie zdobytym wykształceniem. Pierwsze zatrudnienie poza branżą cztery razy częściej dotyka absolwentów studiów I stopnia. Spośród osób badanych po I stopniu, 67,4 proc. kontynuuje studia na Politechnice Krakowskiej.

Autorzy raportu podkreślają, że absolwenci studiów II stopnia wyżej oceniają rozwinięte na studiach kompetencje zawodowe (wiedzę oraz umiejętności specjalistyczne), a także pozazawodowe (współpraca w zespole i kompetencje organizacyjne). Średnie miesięczne zarobki badanych, którzy ukończyli II stopień studiów, częściej występują w przedziałach powyżej 4 tys. zł brutto.

Większość absolwentów Politechniki (80,2 proc.) pracuje w województwie małopolskim, w tym 51 proc. w Krakowie. Pozostali najczęściej w województwach: śląskim, mazowieckim i podkarpackim. W stosunku do ubiegłorocznego badania dotyczącego rocznika 2018, mniej respondentów wyjechało do pracy za granicę – tylko 2 proc. (poprzednio było to około 6 proc.). Absolwenci PK wyjeżdżają przeważnie do Niemiec, Irlandii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Najczęściej wymieniane branże, w których pracują osoby z dyplomem Politechniki Krakowskiej to: budownictwo (27 proc.), architektura (13 proc.), branża mechaniczna (12 proc.), IT (7 proc.), inżynieria środowiska oraz transport i logistyka (po 6,5 proc.). Wychowankowie PK pracują głównie najemnie (93,2 proc. ogółu zatrudnionych po studiach II stopnia). Natomiast 6,8 proc. absolwentów prowadzi własną działalność gospodarczą, w tym 4,2 proc. równocześnie pozostaje zatrudniona u pracodawcy.

Badanie losów absolwentów PK z rocznika 2019 po sześciu miesiącach od ukończenia studiów zostało przeprowadzone za pomocą ankiety elektronicznej. Wzięły w nim udział 1002 osoby, z czego 56,8 proc. to absolwenci studiów I stopnia, a 43,2 proc. - II stopnia.

Biuro Karier Politechniki Krakowskiej prowadzi badania losów zawodowych absolwentów od 2012 r., po to, by poznać ich aktualną sytuację na rynku pracy, a także przebieg kariery od momentu ukończenia studiów. Jak tłumaczy Biuro, forma badania - ankieta internetowa - pozwala na szybkie i anonimowe zebranie wyników, jest również najdogodniejszym sposobem dotarcia do absolwentów uczelni.

Zadawane pytania dotyczą m.in.: statusu absolwentów na rynku pracy, formy prawnej zatrudnienia, zgodności pracy z profilem kształcenia, miejsca zatrudnienia, wysokości zarobków, poziomu satysfakcji z pracy i realizacji celów zawodowych, kształcenia podejmowanego po studiach. Zebrane dane pozwalają na obserwację trendów i porównania pomiędzy rocznikami oraz w ramach jednego rocznika na przestrzeni lat.

Oprócz badania przeprowadzanego pół roku po studiach Biuro Karier PK prowadzi też badania absolwentów w 3 lata po studiach. - Dotychczasowe pokazują, że wraz z doświadczeniem pozycja zawodowa inżynierów po PK jeszcze się polepsza. Obecnie trwa opracowywanie raportu z badań rocznika 2017 - informuje Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik prasowy Politechniki Krakowskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kariery absolwentów Politechniki Krakowskiej: bez problemu z pracą, i to zgodną z wykształceniem - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto