MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteśmy "centusiami"?

rtk
Małopolska ma dziś najniższe bezrobocie w kraju, ale nie należy do województw najbogatszych. Potwierdza to fakt, że w rankingu sprzedaży obligacji detalicznych za rok ubiegły zajmujemy dopiero piąte miejsce.

Małopolska ma dziś najniższe bezrobocie w kraju, ale nie należy do województw najbogatszych. Potwierdza to fakt, że w rankingu sprzedaży obligacji detalicznych za rok ubiegły zajmujemy dopiero piąte miejsce. Widać nie mamy nadmiaru pieniędzy, które można zainwestować.

Największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje dwuletnie, których sprzedaż wyniosła prawie 2/3 ogólnej liczby sprzedanych detalicznych papierów skarbowych, a miesiącem, w którym dokonano największej ilości transakcji, był listopad. Małopolanie, jak wszyscy, uciekali od "podatku Belki". Generalnie też, w ubiegłym roku, zainteresowanie obligacjami skarbowymi w Małopolsce wyraźnie wzrosło. Sprzedaż tych papierów kształtowała się na poziomie 4 mln sztuk i była ponad dwa razy wyższa niż w roku 2000.

Podobnie jak w całej Polsce, tak i w regionie małopolskim można zaobserwować tendencję do inwestowania dużych kwot i wydawania na zakup detalicznych papierów skarbowych ponad 10 tys. zł. Na pierwszym miejscu ciągle utrzymuje się woj. mazowieckie, którego obywatele kupili 26,13 proc. obligacji skarbowych, na drugim jest Śląsk (13,31 proc.), gdzie jednak sprzedaż wyraźnie spadła w stosunku do roku 2000, kiedy górnicy lokowali część swych odpraw. Potem idzie wielkopolskie (7,13 proc.), dolnośląskie (6,80 proc.) i właśnie Małopolska (6,52 proc.)

W obligacje inwestują głównie osoby po czterdziestce, zapewne dlatego, że inwestycja taka daje pewność, że pieniądze są bezpieczne a zysk gwarantowany. Tylko trzecia część inwestorów to kobiety, co wskazuje, że w Małopolsce, tradycyjnie to mężczyzna załatwia ważne inwestycje rodzinne.

Pierwsze miejsce dzierży u nas oczywiście miasto Kraków, gdzie sprzedano ponad połowę całej puli obligacji (56,4 proc.), miejsca kolejne zajmują Tarnów (13,2 proc.) i Nowy Sącz (6,6 proc.). W porównaniu do roku 2000 więcej w 2001 r. kupiły Kraków, Bochnia, Nowy Targ, Oświęcim, Olkusz i Bochnia a sprzedaż w całym województwie była w roku 2001 wyższa o 100 proc. niż w 2000 co jednak jest chyba wyłącznie zasługą ,podatku Belki". W pierszym półroczu 2002 efekty nie były już tak dobre, obecnie inwestorzy mogą jednak wybierać spośród nowych emisji dwu- i czterolatek, które pozostają jedną z najbardziej atrakcyjnych form oszczędzania...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jesteśmy "centusiami"? - Kraków Nasze Miasto

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto