Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaskinia Wierzchowska Górna. Przeczytaj felieton dziennikarza obywatelskiego [zdjęcia]

Redakcja
Jaskinia Wierzchowska Górna znajduje się niedaleko Krakowa. Skąd się wzięła? Naukowo tłumacząc powstała w wapieniach górnojurajskich.

Zobacz pozostałe artykuły bd


Powtarzając jednak słowa pani przewodnik było tak: był sobie ocean, a w nim organizmy, które obumierając opadały na dno, tworząc skałę. Gdy ocean "się wyniósł" zostawił samą skałę. Ta zaczęła na słońcu pękać, w otwory i szczeliny dostawała się woda, która rzeźbiła korytarze, nanosząc przy okazji różne namuły, a w nich szczątki różnych zwierząt: jak niedźwiedź, czy lew kopalny lub mamut.

Jaskinię zamieszkiwali ludzie pierwotni, ale na nowo odkrył ją Jan Zawisza oraz Gotfryd Ossowski. Stała się ona modna wśród kuracjuszy pobliskiego Ojcowa. Raz nawet naśladując modę południowców urządzono w niej bal. Nie wzięto jednak pod uwagę, że jaskinie w Polsce mają niską temperaturę i bal skończył się szybką ucieczką białogłów. Panowie wytrwali, tylko dlatego, że raczyli się rozgrzewającymi trunkami.

Jaskinia Wierzchowska była jedną z pierwszych udostępnionych jaskiń do zwiedzania. Po roku 1945 władze zupełnie nie dbały o jaskinię która stała otworem i wchodzący tutaj przypadkowi ludzie poniszczyli wiele z cennego wystroju (stalagnity i stalaktyty).

Łączna długość korytarzy wynosi ok. 1000m, aczkolwiek do zwiedzania udostępnione jest ok. 700m. Wejścia odbywają się o pełnych godzinach z przewodnikiem. Jest to w tej chwili najdłuższa do zwiedzania jaskinia.

Warto się tam wybrać, choćby rowerem z Krakowa, obejrzeć to cudo natury, posłuchać przewodnika i…Neolitusa, czyli człowieka z gatunku Homo Sapiens, który jakimś sposobem żyje w naszych czasach i opowiada ciekawe rzeczy. Nie chciał mi tylko odpowiedzieć ile płaci czynszu za zajmowaną komnatę jaskiniową, ale aż tak bardzo nie nalegałem. Zimową porą można w jaskini zobaczyć zimujące nietoperze. Warto więc zrobić sobie wycieczkę z Krakowa i porównać obecny świat ze światem dawnym.

Napisz tekst, opublikuj zdjęcia i wygraj nawet 500 zł!

Każdy, kto opublikuje artykuł lub fotoreportaż w MMKrakow.pl automatycznie weźmie udział w konkursie dziennikarstwa obywatelskiego. Redakcja MM co miesiąc wybierze autorów najlepszych prac i rozda nagrody pieniężne o łącznej wartości 500 zł.
dodaj artykuł
dodaj wpis do bloga
dodaj fotoreportaż
dodaj wydarzenie

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto