Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakub Błaszczykowski, Mateusz Hołda i Krzysztof Ingarden otrzymali prestiżowe wyróżnienie Promotorów Polski przyznawane przez "Teraz Polska"

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Jakub Błaszczykowski, prof. Mateusz Hołda i prof. Krzysztof Ingarden zostali uhonorowani tytułem Promotor Polski.
Jakub Błaszczykowski, prof. Mateusz Hołda i prof. Krzysztof Ingarden zostali uhonorowani tytułem Promotor Polski. Wojciech Matusik
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” przyznała tytuł Promotor Polski wyróżniającym się przedstawicielom Małopolski. Uhonorowani zostali: były piłkarz, współwłaściciel Wisły Kraków Jakub Błaszczykowski, kardiomorfolog prof. Mateusz Hołda i architekt prof. Krzysztof Ingarden. Uroczystość odbyła się w czwartek, 19 października, w sali obrad Urzędu Miasta Krakowa.

Wśród tegorocznych laureatów, wyróżnionych tytułem Promotor Polski z Małopolski znaleźli się wybitni przedstawiciele różnych dziedzin.

Jakub Błaszczykowski to były piłkarz reprezentacji Polski i m.in. Wisły Kraków, obecnie współwłaściciel tego klubu, zaangażowany w wyciąganie "Białej Gwiazdy" z finansowych i organizacyjnych tarapatów. Jakub Błaszczykowski prowadzi Fundację Ludzki Gest. Jej celem jest kształtowanie pozytywnych postaw wśród dzieci i młodzieży, poprzez wspieranie ich rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem kultury fizycznej. Fundacja – organizując turnieje sportowe, koncerty charytatywne, itp., zbierając w ten sposób fundusze na leczenie, rehabilitację, pomoc socjalną i rozwój talentów młodych ludzi.

Jakub Błaszczykowski odbierając wyróżnienie i dziękując za nie, przypomniał historię z 2007 r., kiedy jako piłkarz z Wisły Kraków przeniósł się do Borussi Dortmund, gdzie występował z dwoma innymi znanymi polskimi zawodnikami Robertem Lewandowskim i Łukaszem Piszczkiem. - Na początku zderzyłem się tam z takim postrzeganiem polskich pracowników, że nie do końca są uczciwi, pracowici. W mojej opinii nie do końca otrzymywali taki szacunek, na jaki zasługiwali. Przychodząc do Borussi w szatni też poczułem się nie do końca doceniony z racji tego, że pochodziłem z Polski. Co jest piękne, po kilku latach grania w tym klubie, kiedy z niego odchodziłem, wielu Polaków przychodziło, mówiąc, że czują się w Niemczech dużo lepiej i dostrzegają, że zaczynają tam szanować Polaków i doceniać, że jesteśmy pracowitym narodem. Niekiedy trzeba cierpliwości, żeby zapracować na szacunek. Myślę, że my w tamtym okresie byliśmy dobrymi ambasadorami polskiego sportu za granicą - mówił Jakub Błaszczykowski.

Tytuł Promotor Polski otrzymał też prof. Mateusz Hołda, kardiomorfolog z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora belwederskiego przed ukończeniem 30. roku życia. Od lat związany jest z Katedrą Anatomii UJ CM, przy której w 2013 roku założył międzynarodowy zespół naukowy HEART będący obecnie jednym ze światowych liderów w swojej dziedzinie nauki. Zajmuje się architekturą ludzkiego układu sercowo naczyniowego na każdym z jego poziomów - od molekularnego, przez mikroskopowy i makroskopowy na badaniach obrazowych kończąc.

- Nagrodę Promotor Polski traktuję, jako zobowiązanie do dalszej promocji kraju na najwyższym poziomie. Pokazaliśmy młodym naukowcom, że można w kraju odnosić sukcesy międzynarodowe. Dziś, to do nas przyjeżdżają profesorowie z zagranicznych uniwersytetów. A my nadal stawiamy na młodych i wyłuskujemy najzdolniejszych studentów z naszej uczelni, aby zatrzymać ich w naszym zespole - mówił prof. Mateusz Hołda.

Tytuł Promotor Polski przyznano także krakowskiemu architektowi prof. Krzysztofowi Ingardenowi. Od 2003 do 2011r. był prodziekanem, a od 2017 r. jest dziekanem na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Od 2002 r. sprawuje funkcję Generalnego Konsula Honorowego Japonii w Krakowie. Do jego głównych dzieł należą obiekty w Krakowie: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” (we współpracy z Aratą Isozaki), Centrum Kongresowe ICE, Małopolski Ogród Sztuki, Pawilon Wyspiańskiego, Biblioteka Papieskiej Akademii Teologicznej.

- Jestem niezwykle zaszczycony i dumny, że zostałem przyjęty do grona tak znamienitych Promotorów Polski. Cieszę się, że została dostrzeżona architektura jako dziedzina, która może wpływać na kształtowanie poczucia piękna i jest narzędziem do zmiany świata, w walce o funkcjonalne przestrzenie, funkcjonalne, piękne i trwałe budynki; i żeby w jednym miejscu spotkać tradycję i nowoczesność. Tradycję, którą trzeba zrozumieć i odtworzyć, a potem za pomocą nowoczesnych narzędzi architektonicznych stworzyć jej nowy obraz - podkreślił prof. Janusz Ingarden.

W ostatnich latach był ambasadorem polskiej architektury na świecie, poprzez takie projekty jak m.in. Polski Pawilon na Światowej Wystawie Expo 2005 w Aichi (Japonia), Ambasada RP w Tokio (Japonia), Ambasada Japonii w Warszawie (z Ishimoto Architects).

- Dla mnie zawsze najciekawszy w architekturze był eksperyment twórczy. Jednocześnie ciekawiło mnie, to w jaki sposób możemy tworzyć architekturę kontekstualną, w jaki sposób definiować to, co jest wartością lokalnego miejsca, które powinno być przez architekta zrozumiane, przetworzone i oddane w formie nowoczesności - dodał prof. Krzysztof Ingarden.

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od 30 lat organizuje dla firm Konkurs „Teraz Polska” na najlepsze produkty, usługi i innowacje. W 2017 roku zainicjowany został program „Promotor Polski”. Wykorzystując regionalne kongresy i wydarzenia odbywające się w różnych częściach Polski Fundacja wyróżnia ludzi związanych z danym regionem, których osiągnięcia na polu kulturalnym, naukowym lub biznesowym mają wpływ na pozytywny wizerunek naszego kraju.

- W tym roku w Krakowie już po raz czwarty wręczymy statuetki Promotorom z Małopolski. Fundacja nagradza ludzi działających lub wywodzących się z danego regionu, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. Chcemy promować sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i na rozwój kraju – podkreśla Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

W poprzednich latach w Małopolsce tytułem Promotor Polski zostali nagrodzeni: Elżbieta Penderecka, Anna Dymna, prof. Jacek Majchrowski, prof. Krzysztof Pyrć, Ryszard Florek, Janusz Komurkiewicz, dr Krzysztof Pawłowski, Andrzej Bargiel, Joanna Szyman, prof. Andrzej Jajszczyk i prof. Andrzej Szczerski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto