Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Internetowe indeksy wypierają papierowe. Wygoda wygra ze sentymentem?

Redakcja
Koniec ery papierowych indeksów. Rewolucję rozpoczyna ...
Koniec ery papierowych indeksów. Rewolucję rozpoczyna ... mat.prasowe PG/MM Trójmiasto
Koniec ery papierowych indeksów! Rewolucję rozpoczął Uniwersytet Jagielloński, a w ślad za nim idą pozostałe krakowskie uczelnie.

Ile kosztują studia w Krakowie? Mimo niżu demograficznego ceny nie spadną


Rewolucję zapoczątkował rektor UJ, który zapowiedział, że od roku akademickiego 2011/2012 indeks przestaje być dokumentem rejestrującym przebieg studiów oraz nie jest wymagany do rozliczenia roku. Dotyczy to zarówno studentów będących na pierwszym roku studiów I stopnia, II stopnia i jednolitych magisterskich, jak i dla tych będących na wyższych latach studiów.

Teraz oceny są publikowane w serwisie internetowym USOSweb, a zaliczenie roku student będzie otrzymywał na podstawie wydruków z systemu. Obowiązkiem studenta będzie teraz sprawdzenie przed końcem roku akademickiego czy wszystkie oceny zostały prawidłowo wpisane do systemu USOSweb. UJ pozostawił jednak furtkę dla tradycjonalistów - kto chce, nadal może mieć papierowy indeks.

Jak sprawdzają się elektroniczne indeksy? - Jeszcze nie mieliśmy sesji, więc ciężko na razie o komentarz. Na razie mamy jednostkowe wpisy, a na UJ mamy ok. 47 tys. studentów - mówi Katarzyna Pilitowska, rzeczniczka UJ. - Najlepiej więc o e-indeksy zapytać studentów.

Co o e-indeksach myślą studenci?

Z jednej strony studentom podoba się nowe rozwiązanie. - Fakt, e-indeksy są dobre pod tym względem, że nie trzeba za wszystkimi latać z kartą egzaminacyjną - twierdzi Agnieszka na naszym Facebooku. Ale przezorny zawsze ubezpieczony. - Mimo wszystko wpisy do klasycznych indeksów warto zbierać, bo co będzie, jak system padnie? - dodaje Agnieszka.

Dla wielu studentów papierowe indeksy to jednak tradycja, o której nie zamierzają zapominać. Dlatego nadal chętnie z niego korzystają. Prowadzący zajęcia ma bowiem obowiązek udzielić wpisu do indeksu na prośbę studenta.

Inne krakowskie uczelnie również mają zamiar przejść na e-indeksy i stopniowo przygotowują się do zmiany.

Podwójna robota dla wykładowców

Niektórzy twierdzą, że jak na razie rewolucja indeksowa, to tylko podwójna robota dla wykładowców. Teraz muszą wpisać oceny do systemu elektronicznego, i dodatkowo za prośbą studenta do tradycyjnego indeksu.

Zobacz też: Coraz mniej studentów, coraz więcej wolnych miejsc na uczelniach

Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto