Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Herezja" - odnaleziona książka prof. Kołakowskiego

Redakcja
"Wielkie herezje najczęściej były eksplozjami ducha odnowy religijnej, próbami regeneracji ducha prawdziwie chrześcijańskiego, którego królestwo nie jest z tego świata, wolą uwolnienia chrześcijaństwa od jego świeckich, światowych trybutów".

Tak pisał Leszek Kołakowski, jeden z najwybitniejszych filozofów polskich.

Czy istnieją współcześni heretycy? Jak tworzą się nowe ideologie i gdzie leżą granice tolerancji? Czy między herezją a dogmatem rzeczywiście jest tak wielka różnica? Co decydowało o uznaniu jakiegoś poglądu za herezję: demokratyczne głosowanie a może… przypadek?

Książka Herezja to niespodziewanie odnalezione po latach w "sejfie" teksty szesnastu wykładów Leszka Kołakowskiego wygłoszonych między listopadem 1982 a lutym 1983 dla polskiej rozgłośni radia Wolna Europa. Kołakowski omawia w nich herezje zarówno od strony historycznej jak i wpływu poszczególnych prądów na kształtowanie się doktryny Kościoła katolickiego a później także innych gałęzi chrześcijaństwa. W przystępny sposób opisuje najważniejsze "bluźniercze nurty", śledząc równocześnie ich wpływ na politykę, obyczajowość i religijność społeczeństw.

Kołakowski pokazuje, że poszczególne herezje odżywają współcześnie w postaci różnych newage’owych czy scjentystycznych duchowości, w walkach ideologicznych, walkach o tolerancję. Choć często są traktowane jako relikty przeszłości, co jakiś czas odświeżone i odnowione wracają jako odkrywcze i rewolucyjne  idee współczesności. To tekst niezwykle współczesny. Mini-przewodnik po świecie błądzących.

Tytuł: Herezja
Autor: Leszek Kołakowski
Kraj/Rok: Polska 2010
Data premiery: 7 października 2010
Wydawnictwo: Znak

Leszek Kołakowski: Urodził się w 1927, w Radomiu, jeden z najwybitniejszych filozofów polskich, zajmujący się głównie historią filozofii, historią idei politycznych oraz filozofią religii. Eeista, publicysta i prozaik. Jego słynny esej Tezy o nadziei i beznadziejności, opublikowany w paryskiej "Kulturze" w 1971, stworzył intelektualny fundament dla strategii opozycji antykomunistycznej, inspirując powstanie KOR-u i Uniwersytetu Latającego. Wykładał m.in. w Yale University, Univeristy of New Heaven, All Souls College, Berkeley University oraz Chicago University. Profesor Leszek Kołakowski został pierwszym laureatem nagrody im. Johna Klugego, przyznawanej przez Bibliotekę Kongresu Stanów Zjednoczonych. Nagroda, nazywana amerykańskim Noblem, jest przyznawana za osiągnięcia w naukach humanistycznych. Zmarł 17 lipca 2009 roku w Oksfordzie.

W nowej serii książek prof. Kołakowskiego dotychczas ukazały się:
Nasza wesoła apokalipsa. Wybór najważniejszych esejów. Jeśli Boga nie ma. O Bogu, diable, grzechu i innych zmartwieniach tak zwanej filozofii religii.


Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto