Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gwiazdy światowego jazzu i studenckie zespoły. Od 9 do 18 maja 29. edycja festiwalu "Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie"

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Aaron Parks & Little Big
Aaron Parks & Little Big Materiały prasowe
Pod hasłem „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie” odbywa się co roku wiosną festiwal, podczas którego pod Wawelem spotykają się na wspólnych koncertach uznane gwiazdy i młode talenty z kręgu muzyki synkopowanej. Tak będzie i w tym sezonie – pierwszy koncert już 9 maja.

Wyjazd na Majówkę może być dwukrotnie droższy niż w zeszłym roku

od 16 lat

W tym roku festiwal rozpocznie się od wyjątkowego wydarzenia: na jedyny występ w Polsce przyjedzie formacja Steve Coleman & Five Elements. Jej lider to jedna z największych indywidualności nowoczesnego jazzu, a także intrygujący teoretyk. Jego twórczość i idee miały silny wpływ na współczesne oblicze gatunku. W latach 80. opracował on założenia ruchu „M-Base”, które pozwoliły młodym muzykom na oryginalne połączenie jazzowego wyrafinowania z rytmiczną funkcjonalnością, rodzącego się wówczas hip-hopu.

W latach 90. z kolei Coleman poświęcił się konceptualnym eksperymentom z rytmiką. Komponował utwory, w których poszczególni muzycy grali w różnym metrum, tworząc niesymetryczne układy rytmiczne. Muzyka ta, choć oparta na wyraźnym groovie, miała luźną strukturę melodyczną i harmoniczną. W 2014 roku Coleman został otrzymał stypendium fundacji MacArthurów, zwane „Nagrodą Geniuszy”. Echa oryginalnego stylu artysty słychać dziś w grze większości saksofonistów altowych.

W Krakowie posłuchamy Steve’a Colemana z grupą Five Elements 9 maja o godz. 20 w Muzeum Manggha.

„Masovian Mantra" to autorski projekt kontrabasisty Michała Barańskiego, łączący elementy folkloru polskiego i indyjskiego, nagrany w towarzystwie utytułowanych muzyków z polskiej sceny jazzowej. Kompozycje na album pod tym tytułem powstały z gościnnym udziałem izraelskiego gitarzysty Shachara Elnatana, którego debiutancką płytę wyprodukował Avishai Cohen. Barański zastosował w swych nagraniach unikalną technikę gry hinduskiej perkusji wokalnej – konnakol. Płyta „Masovian Mantra” została wydana w prestiżowej serię „Polish Jazz” i otrzymała dwie nominacje do nagrody Fryderyka.

Utwory z wydawnictwa usłyszymy na żywo 10 maja o godz. 20 w Muzeum Manggha.

Aaron Parks to ceniony pianista jazzowy, znany z niezwykle melodyjnych utworów, będącymi eksperymentami gatunkowymi. Muzyk zadebiutował solową płytą „Invisible Cinema” dla cenionej wytwórni Blue Note. BBC uznało ten krążek „za jeden z najlepszych albumów 2008 roku”, a „Jazz Times” określiło Parksa mianem „nowego wizjonera jazzu”. Parks ma na swoim koncie również dwie płyty wydane przez legendarną wytwórnię ECM, w tym solowy album fortepianowy i krążek w trio z Billy’m Hartem i Benem Streetem.

W Krakowie posłuchamy Amerykanina z grupą Little Big. Kontynuuje on z nią drogę obraną na „Invisible Cinema”, z głębszym zaangażowaniem w melodyjny wymiar utworów i współczesną rytmikę. Wraz z członkami zespołu, Parks przenosi do swego aktualnego grania wcześniejsze doświadczenia nie tylko z jazzu i muzyki improwizowanej, ale także z elektroniki, R&B, indie-popu, alt-country i wielu innych gatunków, tworząc bogatą aranżacyjnie i wykonawczo muzykę z pogranicza stylów.
Aaron Parks & Little Big wystąpią 16 maja o godz. 20 w Teatrze Variete.

W ramach koncertu „Jazzowe Debiuty” swoją twórczość zaprezentują młodzi artyści - studenci Akademii Muzycznej w Krakowie oraz uczniowie Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Szymon Wojnowicz Trio to zespół założony przez studentów Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Początkowo repertuar formacji stanowiły standardy jazzowe. Z czasem jednak program koncertów tria rozszerzył się o kompozycje Krzysztofa Komedy i Theloniousa Monka w autorskich aranżacjach, własne interpretacje muzyki klasycznej i autorskie kompozycje muzyków.

Podczas koncertu „Jazzowe Debiuty”, który odbędzie się 18 maja o godz. 20.30 w klubie Piec Art. usłyszymy też Kwartet Saksofonowy Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Ryszarda Krawczuka oraz grupę Cracow Youth Jazz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gwiazdy światowego jazzu i studenckie zespoły. Od 9 do 18 maja 29. edycja festiwalu "Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie" - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto