Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe w Sejmie. "Dał przykład nienawiści i rażącego braku szacunku do współobywateli"

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
W czwartek 7 grudnia rozpoczęła się Chanuka, czyli najradośniejsze święto żydowskie obchodzone przez 8 dni. We wtorek 12 grudnia wieczorem Rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Boaz Gadka zapalił szóstą świecę. Świece zapalono również w polskim parlamencie. Świętowanie popsuł jednak poseł Grzegorz Braun, który przy użyciu gaśnicy zgasił menorę, na której paliły się świece chanukowe. Wspólne oświadczenie w tej sprawie wydał Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

W kalendarzu żydowskim Chanuka rozpoczyna się zawsze 25. dnia miesiąca kislew; w kalendarzu gregoriańskim jej obchody przypadają od listopada do grudnia. Tegoroczna Chanuka rozpoczęła się w 7 grudnia.

Chanuka jest jednym z najradośniejszych świąt żydowskich, obchodzonym przez osiem dni. Każdego z nich po zapadnięciu zmroku Żydzi zapalają jedną świecę na chanukowym dziewięcioramiennym świeczniku - chanukii. Na dziewiątym, pomocniczym ramieniu świecznika znajduje się szames - świeczka, od której płomienia odpala się kolejne. Nazwa święta pochodzi od czasownika "chanach" oznaczającego poświęcać, inaugurować.

Z okazji szóstego dnia Święta Świateł, we wtorek 12 grudnia, Rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Boaz Gadka zapalił szóstą świecę. Inne nawiązania do tego święta zobaczycie w przestrzeni miasta: na placu Wolnica, przy ul. Szerokiej i na Małym Rynku, znajdują się trzymetrowe chanukowe świeczniki przygotowane przez Fundację Chabad Lubawitch Kraków. Świece zapalono również w polskim parlamencie, co nie spodobało się posłowi Grzegorzowi Braunowi, który postanowił świętowanie przerwać, gasząc gaśnicą menorę.

Wspólne oświadczenie w tej sprawie wydał Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.
"Rzeczypospolita Polska jest domem dla osób o różnych wyznaniach, a jak wynika z przepisów prawa, każdy jej obywatel ma prawo do ochrony swobodnego wykonywania praktyk religijnych oraz szacunku dla przedmiotów oraz miejsc czci religijnej" - czytamy na wstępie oświadczenia. Następnie przytoczony jest haniebny akt, którego dopuścił się Grzegorz Braun, który jak czytamy jest "przełamaniem kolejnej bariery, za którą już tylko moralny upadek". Zdaniem organizacji, upadek ten "stał się również udziałem osób, które po tym zdarzeniu podały agresorowi rękę, wcześniej zaproponowały mu możliwość kandydowania na posła Rzeczypospolitej Polskiej. Osoby te niestety legitymizują zachowanie posła Grzegorza Brauna, co nigdy nie powinno mieć miejsca." - czytamy w oświadczeniu.

Na koniec, autorzy listu stanowczo potępiają zachowanie Grzegorza Brauna, który jak czytamy "dał przykład nienawiści i rażącego braku szacunku dla współobywateli Rzeczypospolitej Polskiej".

Całe oświadczenie poniżej:

Oświadczenie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej  oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
Oświadczenie Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie/Facebook

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto