Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa Bloomsbury: Brytyjska bohema kręgu Virginii Woolf [zdjęcia]

Karolina Kwiatkowska
Karolina Kwiatkowska
Grupa Bloomsbury to nieformalna grupa, zrzeszająca wokół siebie artystów, pisarzy, intelektualistów. Ich działalność wywarła wielki wpływ na rozwój kultury tamtych czasów, nie tylko w kwestii artystycznej, ale także, intelektualnej i gospodarczej.

Kim są?

Nazwa grupy wywodzi się od dzielnicy, którą zamieszkiwało rodzeństwo Stephensów, do których należały Wirginia i Vanessa. Obie panie wykazywały się niesamowitą inteligencją, jednak nie mogły jej realizować na uniwersytecie, gdyż kobietom w epoce wiktoriańskiej nie przystało studiować. Znalazły jednak na to inny sposób. Dzięki starszym braciom, którzy przyprowadzali swoich kolegów do domu, mogły wdawać się w ciekawe dysputy. W ten sposób znalazły swoich przyszłych mężów: Wirginia - Leonarda Woolf, Vanessa- Cliv’a Bell’a. Zrzeszali ze sobą coraz więcej ludzi, zwłaszcza grono intelektualistów, właśnie w dzielnicy Bloomsbury. Byli grupą przyjaciół, która wspólnie tworzyła, dyskutowała, i wyznaczyła nowy kierunek w świecie sztuki, literatury a nawet ekonomi.

Co tworzyli?

Postimpresjonizm to właśnie tym nurtem byli natchnieni. Najbardziej znanymi twórcami byli Roger Fry, Vanessa Bell, Cliv Bell, Dory Carrington, świadectwem tego są ich obrazy malowane w delikatnych barwach, przedstawiały rzeczywistość, ale na sposób i wizję artysty.

Kolejną dziedziną, w którą wpisali się swoją działalnością, było rzemiosło artystyczne. Znany z tego był szczególnie William Morris. Założył on w 1913 roku Omega Wrokshop produkujący tkaninę, ceramikę i inne przedmioty.

Wirginia i Leonard Woolf założyli wydawnictwo Hogarth Press, które zajmowało się publikowaniem poezji i prozy, natomiast inni członkowie grupy, szczególnie Vanessa Bell zapewniali okładki i ilustracje. Nie obyło się także wpływu na gospodarkę. Znany teoretyk, ekonomista Jon Maynard Keynes, przysłużył się ekonomii i finansom państwowym, tworząc teorię interwencjonizmu państwowego.

Intryga Dreadnought

Grupa Bloomsbury, była grupą łamiącą na tamte czasy wszelkie bariery, nie zgadzała się z wiktoriańskim porządkiem świata. Przejawiało się to głównie w ich twórczości, ale nie sposób ominąć znaną na cały świat intrygę. Spontanicznie wpadli na pomysł, by podrobić list z Ministerstwa Spraw Zagranicznych do Marynarki jej Królewskiej Mości, który miał informować o wizycie poselstwa z Abisynii. W liście proszono o przygotowanie pancernika Dreadnought. List został przyjęty z powagą i wszystko postawiono w stan pełnej gotowości. W skład delegacji zaliczała się m.in. Wirginia, Adrian i Duncan Stephens, którzy przebrali się i ucharakteryzowali. Wizyta odbyła się, jednak oszustów zdemaskowano, a wiadomość przedostała się do prasy.

Na szczęście inicjatorzy nie dostali dużej kary, natomiast władza dostała nauczkę by wzmocnić struktury państwowe. Celem tej intrygi było zakwestionowanie wiarygodności państwa oraz zadrwienie z jego struktur. Spokojnie można powiedzieć, że cel został osiągnięty.

Znane postacie:

  • Wirginia Woolf - znana pisarka, autorka powieści: Pani Dalloway, Do latarni morskiej i Pokój Jakuba,
  • Vanessa Bell - siostra Virgini Wolf, znana malarka,
  • Roger Fry - wspaniały malarz, założyciel pracowni rzemiosła Omega Workshop,
  • Duncan Grant - malarz i projektant w Omega Workshop,
  • Jon Maynard Keynes - znany ekonomista, twórca teori interwencjonizmu państwowego.

We wtorek w Międzynarodowym Centrum Kultury odbył się wernisaż inaugurujący wystawę zbirów brytyjskiej Grupy Bloomsbury, która cieszyła się dużym powodzeniem. Przyszło wielu gości, nie tylko krakowian, ale także z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady. Szczególnymi zaskoczeniem i na pewno wielką furorę zrobiła delegacja Abisyńska, która pojawiła się nieoczekiwanie w ostatniej chwili - było to upamiętnienie intrygi Dreadnought, którą grupa zorganizowała równe 100 lat temu.

Wystawie towarzyszy cykl spotkań i wykładów, organizowanych przez MCK w języku polskim i angielskim.

Udostępnij artykuł na Facebooku



Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto