Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głosuj alternatywnie

Katarzyna Góral
Katarzyna Góral
Zawsze warto mieć alternatywę. Na przykład, obok tradycyjnego głosowania w lokalu wyborczym, głosowanie przez internet. Sam decydujesz, jak i gdzie głosujesz.

"E-głosowanie w Polsce" to największy i najważniejszy z dotychczasowych projektów Stowarzyszenia Polska Młodych. Studenci ze od kilku lat pracują nad wprowadzeniem możliwości głosowania przez internet w wyborach powszechnych w Polsce, a obecnie prace są szczególnie intensywne.

Powodem jest fakt, że już w 28 kwietnia rusza interaktywny serwis, przygotowany we współpracy z Grupą Adweb, poświęcony tematyce e-głosowania. Tego samego dnia odbędzie się w Warszawie konferencja prasowa promująca projekt, a 4 czerwca - testowe głosowanie przez internet, pierwsze tego typu w Polsce. Natomiast już od kilku miesięcy postępy projektu można śledzić na tymczasowej stronie informacyjnej www.e-glosowanie.org.

Dlaczego e-głosowanie?

Członkowie Polski Młodych proponują e-głosowanie jako alternatywę dla tradycyjnego głosowania w lokalach wyborczych - wybór sposobu ma należeć do głosującego. A wyborców potencjalnie zainteresowanych głosowaniem przez internet jest wielu: 2 miliony studentów, z których ponad 2/3 studiuje w innym mieście, od 2 do 3 milionów osób, które pracuje i mieszka poza miejscem swojego zameldowania, co najmniej 2 miliony obywateli polskich przebywających stale lub czasowo poza granicami kraju, 9 milionów emerytów i rencistów oraz 5 milionów osób niepełnosprawnych.

Dla tych osób e-głosowanie może być jedyną możliwością udziału w wyborach. Co więcej, internet staje coraz bardziej popularnym medium, obecnym w niemal każdej sferze naszego życia, dlaczego nie wykorzystywać możliwości, jakie oferuje? Zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z rozwiązaniami bezpiecznymi, opracowanymi przez ekspertów.

Mają prototyp systemu

Prototyp systemu do głosowania przez internet, którego demonstracyjną wersję będzie można przetestować w nowym serwisie, został przygotowany przez zespół prof. Mirosława Kutyłowskiego z Politechniki Wrocławskiej. Spełnia on wszystkie konstytucyjne wymogi: zapewniona w nim będzie tajność, a jednocześnie każdy wyborca będzie mógł zweryfikować, czy jego głos został policzony. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie. Chciałbyś spróbować? Nic prostszego.

Zarejestruj się!

Serwis, który wystartuje już 28 kwietnia będzie zawierał między innymi przewodnik po e-głosowaniu, który pomoże oddać e-głos w pierwszych tego typu testowych wyborach. Oprócz tego w serwisie znajdzie się baza wiedzy na temat e-głosowania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz forum, na którym będzie można porozmawiać z ekspertami - kryptologami, informatykami, socjologami oraz prawnikami.

Aby wziąć udział w testowym e-głosowaniu, wystarczy zarejestrować się do systemu, a potem postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w mailu zwrotnym.

Autorytety mówią tak

Projekt Polski Młodych cieszy się coraz większym uznaniem w wielu środowiskach. Swoje poparcie wyrazili znani naukowcy i autorytety: prof. Piotr Sztompka, prof. Andrzej Zoll oraz prof. Leszek Balcerowicz, prof. Władysław Bartoszewski, znani aktorzy: Anna Dymna, Bogusław Linda czy Adam Ferency, a także reżyserki: Magdalena Łazarkiewicz i Agnieszka Holland. Z dnia na dzień zwiększa się też liczba partnerów projektu, udzielane są kolejne wywiady, w internecie toczą się dyskusje, przyłącz się!






emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto