Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Globe at night 2010: ruszyła światowa kampania

Aleksandra Chojnacka
Aleksandra Chojnacka
Piąta edycja ogólnoświatowego projektu liczenia gwiazd trwa w tym roku od wczoraj (3 marca) do 16 marca. Każdy chętny może ocenić m.in. jak ciemnie jest niebo w jego okolicy.

Kampania polega na tym, że każdy chętny uczestnik może nauczyć się m.in. odnajdywać gwiazdozbiór Oriona i najsłabsze gwiazdy, dokonywać obserwacji i pomiarów, a także poznać wpływ człowieka na własną okolicę zamieszkania.

Globe at night chce także zwrócić uwagę na problem nadmiernego zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem, które przeszkadza nie tylko astronomom, ale ma także znaczenie ekologiczne, a brak prawdziwej ciemnej nocy może być przyczyną niektórych problemów ze snem. Program nasuwa rozwiązania tego problemu.

Cała procedura jest łatwa, bo organizatorzy dostarczają instrukcje i materiały wyjaśniające, jak dokonać oceny. Wśród 14 wersji językowych dostępne są też materiały w języku polskim. Akcja polecana jest również dla szkół jako uzupełnienie lekcji.

W ubiegłym roku na całym świecie dokonano ponad 15 tysięcy pomiarów. Dzięki nim powstała mapa dostępna na stronie internetowej projektu www.globeatnight.org. Umieszczone są tu też dodatkowe informacje i materiały.

Wydarzy się: Kino | Koncerty | Teatr | Sport | Wystawy | Imprezy | Kabaret | Festiwal
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto