Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Galerie handlowe zaczynają edukować młodzież

Redakcja
Pierwsza na świecie placówka dla młodzieży zlokalizowana w ...
Pierwsza na świecie placówka dla młodzieży zlokalizowana w ... Łukasz Żołądź
Pierwsza na świecie placówka dla młodzieży zlokalizowana w galerii handlowej wczoraj została uroczyście otwarta. Koszt przedsięwzięcia to ponad 500 tys. euro.

Centra handlowe, jako współczesne ulice. Ale tam też możemy się kształcić


- Ten ośrodek określam mianem nowoczesnego podwórka, bo to właśnie ono kojarzy się z przyjaciółmi, kolegami, relacjami między ludźmi. Podwórko jest nam niezbędne do życia i dorastania - przyznał ks. Andrzej Augustyński, dyrektor generalny stowarzyszenia Siemacha i doradca społeczny prezydenta ds. młodzieży.

Wielu ludzi rozumie, że czas spędzany przez młodych ludzi w galeriach handlowych jest czasem źle wykorzystanym. Stowarzyszenie Siemacha podjęło wyzwanie rzucone przez współczesne trendy. Dlatego bezpośrednio właśnie w tych miejscach, w których gromadzi się najwięcej młodzieży, stowarzyszenie postanowiło stworzyć przestrzeń, w której będzie można spędzić czas bezpiecznie i twórczo. - Tutaj chodzi o cywilizację, w której pierwsze miejsce zajmuje człowiek - powiedział ks. kard. Franciszek Macharski, który poświęcił obiekt. - Nie będzie to miejsce, w którym dorośli oraz młodzież odnajdą siebie - dodał.

Młodzieżowy Ośrodek Rozwoju Społecznego

Pierwsza specjalistyczna placówka MORS mieści się w galerii handlowej Bonarka City Center. Na dwóch poziomach liczących ponad 700 m2, znajdują się m.in. aula, pracownia muzyczna, multimedialna, pracownie edukacyjne, rozwoju społecznego i dwie wielofunkcyjne sale warsztatów. Urokiem placówki jest z pewnością taras wychodzący na dach Bonarki, z którego rozpościera się widok na całe krakowskie Podgórze. Koszt przedsięwzięcia to ponad 500 tys. euro. - Jeśli miejsce, w którym się znajdujemy określane jest jako city center, to niech to będzie prawdziwe city - mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Pomysłodawca planuje utworzyć więcej takich ośrodków, i to nie tylko w Krakowie, ale i całej Polsce. - W najbliższych latach planujemy stworzyć ogólnopolską sieć placówek, które skutecznie rozwiążą problem dzieci w galeriach handlowych. Bardzo wierzymy w potencjał i znaczenie tej lokalizacji  - zdradził plany na przyszłość ks. Andrzej Augustyński.

Ośrodek czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 14.00 do 21.00. Oferta placówki skierowana jest do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, w wieku od 13 do 21 lat. Wszelkie zajęcia czy inicjatywy prowadzone przez ośrodek są bezpłatne.

Zobacz też:


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto