Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kultury Żydowskiej i Szalom na Szerokiej 2013 [program, bilety, artyści]

Redakcja
mat. prasowe
Tegoroczny Festiwal Kultury Żydowskiej zapowiada się wyjątkowo nowocześnie i awangardowo. Zmiany widać wszędzie - od loga po program i zaplanowane atrakcje.

Festiwal, który w tym roku potrwa od 28 czerwca do 7 lipca, wychodzi ze sztywnych ram, a jego orężem są nowe media i oprawa graficzna. Nowym logiem imprezy został złoty lew.

"Dlaczego? Bo Lew Judy, współcześnie znany z herbu Jerozolimy, jest jednym z ważniejszych symboli żydostwa - nie tak opatrzonym, zwłaszcza w Polsce, jak gwiazda Dawida, mezuza, menora czy Hamsa, niosącym też zupełnie inne emocje: godność, dumę i siłę. I o takie cechy - nieoczywistość skłaniającą do zastanowienia, wyrazistość i siłę przekazu - nam chodziło, więc decyzja o wyborze tej propozycji była szybka i jednoznaczna" - tłumaczą organizatorzy.

"Nie jesteśmy festiwalem klezmerskim – jesteśmy festiwalem współczesnej różnorodnej kultury żydowskiej. Pamiętając o przeszłości i tradycji pokazujemy, czym kultura żydowska będzie jutro" - dodają.

Głos miasta i drewniane figurki

Po raz pierwszy w historii FKŻ, dwa miesiące przed festiwalem miłośnicy festiwalu mogą wziąć w nim udział i go współtworzyć. Do dyspozycji odbiorców oddano dwa projekty - Dissolving Localities Emmanuela Witzthuma i Pamiątka, zabawka, talizman - Żydzi domowego użytku Eriki Lehrer.

Dissolving Localities to multimedialny projekt, który połączy Kraków i Jerozolimę - ich dźwięki, obrazy, puls obu miast i ... ich mieszkańców. Nagrajcie swój głos miasta, subiektywny dialog z jego przestrzenią i uchwyćcie jego puls, być może to właśnie wasze nagranie Emmanuel Witzthum wybierze do swojego happeningu.

Pamiątka, zabawka, talizman - Żydzi domowego użytku Eriki Lehrer poświęcony jest zjawisku żydowskich figurek sprzedawanych w różnym miejscach na świecie jako talizmany, pamiątki, zabawki. Artystka chce stworzyć wirtualną galerię takich figurek, za zdjęć nadesłanych jej przez ludzi.

Niepokorna klasyka i rabin na deskorolce

W tym roku festiwal został podzielony na 5 różnych sekcji: Classic jest dla tych, którzy chcą poznać wielowiekową tradycję w najczystszej postaci, Off będzie przekraczać granice: muzyczne, etniczne i religijne, Art to propozycja dla wrażliwych, którzy chcą odkrywać świat przy pomocy zmysłów, Idee są dla tych, którzy chcą dyskutować, odkrywać i uczyć się, Kids, to kącik stworzony z myślą o młodszych odbiorcach. Dodatkowo powstanie zakładka &Co czyli zbiór sentencji, złotych myśli i wypowiedzi, które otwierają oczy na kulturę żydowską.

W dziale Classic usłyszeć będzie można "Koncert Kantorów", Faran Ensemble czy też jazzowego Omri Mor Trio. W sekcji off zaprezentują się wykonawcy punkowi, rockowi a nawet twórcy psychodelii jak: The Apples, Monti Fiori, Ensemble Yaman, czy Zion80 oraz plakatowy rabin na deskorolce, czyli Dovid Tsap - kabalista i bloger z Melbourne.

Przedsprzedaż internetowa biletów na koncerty ruszyła 6 maja. Szczegółowy program i ceny na poszczególne wydarzenia znajdziecie na stronie festiwalu.

Zobacz inne materiały na MMKrakow.pl


Tak będzie wyglądał mural na Galerii Krakowskiej Juwenalia w Krakowie 2013 [wszystkie uczelnie, program, artyści, bilety] Koncerty 2013 w Krakowie
Muzeum w komputerze? Czemu nie? [zdjęcia, wideo]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto