Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Expressem do zatrudnienia: Sposób na znalezienie pracy dla bezrobotnych z Małopolski

Redakcja
Udział sektora prywatnego, indywidualne podejście do każdego bezrobotnego, trwałe zatrudnienie dla wielu osób – to tylko niektóre z założeń innowacyjnego projektu „Express do zatrudnienia – model aktywizacji osób bezrobotnych”, realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, firmę doradczą KPMG oraz 6 małopolskich powiatowych urzędów pracy.

Rekrutacja bezrobotnych do projektu ruszy latem. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem przetargu na wybór operatora niepublicznego. Działania podejmowane w ramach projektu mają szansę stać się podstawą do zmian na polskim rynku pracy. Gotowy model będzie też można wdrożyć w innych regionach, dając szansę na zatrudnienie kolejnym bezrobotnym.

O pierwszych miesiącach realizacji projektu będą dyskutowali goście z całej Polski, którzy w najbliższy piątek, 21 czerwca spotkają się w Kinie Kijów, przy al. Krasińskiego 34 w Krakowie. Spotkanie pn. „Śladami Brytyjczyków – czy to się może udać w Polsce?” rozpocznie się o godzinie 11.00 i będzie można wysłuchać m.in. wystąpienia na temat usług pośrednictwa pracy w innych krajach Chrisa Nunn, przedstawiciela brytyjskiego Ministerstwa Pracy i Emerytur. Odbędzie się także panel dyskusyjny pt. „Wizja polskiego rynku pracy w przyszłości”, którego uczestnikami będą Alina Paluchowska – wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Stanisław Dydusiak – dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie, Marek Benio – dr nauk ekonomicznych, Jakub Wojnarowski – zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan, Magdalena Szenrok – dyrektor personalny firmy NEWAG S.A. oraz Ryszard Florek – właściciel firmy FAKRO.

Na czym polega projekt

„W obliczu trudnej sytuacji gospodarczej, liczba bezrobotnych w Małopolsce, podobnie jak w całym kraju, osiągnęła niepokojąco wysoki poziom. Szczególnie istotny jest problem bezrobocia długotrwałego, który jest najtrudniejszy do rozwiązania przy pomocy narzędzi dostępnych dzisiaj w powiatowych urzędach pracy. Nasz projekt odpowiada na palące potrzeby rynku pracy, dotyczące aktywizacji najtrudniejszych grup bezrobotnych – osób pozostających bez pracy już ponad rok” – mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Andrzej Martynuska.

Założenia projektu bazują na międzynarodowych doświadczeniach, głównie brytyjskich, które zostały dostosowane do polskiego rynku pracy dzięki szerokim konsultacjom z agencjami zatrudnienia, przedstawicielami pracodawców, powiatowymi urzędami pracy, czy ekspertami rynku pracy. W ramach projektu wybrany zostanie podmiot (tzw. operator), którego zadaniem będzie znalezienie pracy dla osób bezrobotnych, a następnie wspieranie ich w utrzymaniu zatrudnienia. Powiaty objęte projektem to tarnowski ziemski, chrzanowski, gorlicki, dąbrowski, oświęcimski oraz miasto Nowy Sącz.

Uczestnicy projektu zostaną wyłonieni spośród bezrobotnych z największymi trudnościami w wejściu lub powrocie na rynek pracy, którzy pozostają bez pracy przez co najmniej 12 miesięcy. W tej grupie mogą się znaleźć zarówno osoby młode jak i te powyżej 50. roku życia. Projektem mogą zostać objęte także osoby niepełnosprawne, samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko do 18. roku życia, czy powracające na rynek pracy po odbyciu kary pozbawienia wolności, a także osoby, które nie posiadają kwalifikacji.

Od czego będzie zależał sukces

Projekt ma za zadanie wypracowanie i przetestowanie nowego podejścia do aktywizowania osób bezrobotnych. Nowością jest duża swoboda działania operatora, który sam decyduje, w jaki sposób pracować z osobami bezrobotnymi. Wynagrodzenie operatora będzie uzależnione od osiągniętych przez niego efektów – im dłuższy okres zatrudnienia dotychczasowych bezrobotnych, tym wyższa płatność dla operatora.

Czego potrzebuje osoba długotrwale bezrobotna

W czasie trwania projektu 1 000 bezrobotnych z wybranych powiatów województwa małopolskiego zostanie objętych indywidualną opieką doradców, którzy będą mieli swobodę w wyborze najskuteczniejszych metod prowadzących do trwałego zatrudnienia tych osób. Jednym z ich pierwszych działań będzie diagnoza, dlaczego bezrobotny nie był dotychczas w stanie znaleźć zatrudnienia. Tak określone bariery staną się punktem wyjścia do dalszej aktywizacji.

„Jak pokazały doświadczenia międzynarodowe w aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych potrzebne jest zindywidualizowane podejście, którego urzędy pracy na świecie nie są w stanie zapewnić. Publiczne służby zatrudnienia są zobowiązane stosować standardowe procedury. Tymczasem w Wielkiej Brytanii wymaga się od niepublicznych dostawców usług dobrania takiego wsparcia, które odpowiada potrzebom konkretnego uczestnika. Chcemy wypróbować taki model na rodzimym rynku” – mówi przedstawiciel KPMG Mirosław Proppé.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto