Ewolucja w komunikacji

Artykuł sponsorowany
Czy najlepsza komunikacja miejska w Polsce może być jeszcze lepsza?

Tak! W tym celu Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu planuje w 2011 roku dostosować istniejący układ komunikacyjny oraz taryfę biletową do rzeczywistych potrzeb mieszkańców aglomeracji.

Naukowcy zajmujący się transportem zbiorowym w miastach przyjmują, że raz na dekadę należy przeprowadzić remarszrutyzację istniejących połączeń komunikacji zbiorowej. Czyli gruntowną, oparta o badania szlaków przemieszczania się pasażerów, reformę siatki połączeń. Ostatni raz taka operacja odbyła się pod Wawelem 11 lat temu. Od tego czasu miasto się rozbudowało, powstały nowe osiedla, a wraz z nimi nowe potrzeby komunikacyjne. Najwyższy czas dostosować do nich również transport zbiorowy w Krakowie.

Pobierz ankietę!

Każdy krakowianin chciałby autobusem lub tramwajem dojechać spod domu bezpośrednio (bez przesiadki) do pracy/szkoły. Niestety w tak dużym i skomplikowanym organizmie jakim jest Kraków nie da się takiego stanu osiągnąć. W zamian chcemy tak zaprojektować siatkę połączeń (a wraz z nią taryfę biletową), by ułatwić podróże i maksymalnie skrócić oczekiwanie na przesiadkę.

Główne założenie polegać będzie na stworzeniu kręgosłupa komunikacyjnego opartego na liniach tramwajowych (jeździłyby częściej niż teraz) i krótkich połączeń autobusowych dowożących krakowian do pętli przesiadkowych.

Taryfa biletowa zostanie zaprojektowana tak, by zachęcać pasażerów do przesiadek. Podobne rozwiązanie postulują naukowcy z Politechniki Krakowskiej, a także miłośnicy krakowskiej komunikacji miejskiej, z którymi prowadzimy konsultacje.

Zachęcamy do wypełnienia ankiety, która jest pierwszym krokiem do remarszrutyzacji. Państwa głos ma znaczenie.Wypełnioną ankietę wystarczy wrzucić do skrzynki miejskiej, na jednym z niżej wymienionych przystanków.

Lista przystanków w rejonie których będą zamontowane skrzynki miejskie (od 1go do około 15 marca):

1. Pętla Kurdwanów
2. Pętla Bieżanów
3. Rondo Matecznego
4. Estakada na Wielickiej
5. Plac Bogaterów Getta
6. Rondo Grunwaldzkie
7. Pętla Salwator
8. Hala Targowa
9. Baszto- Westerplatte
10. Rondo Mogilskie
11. AGH
12. Plac Inwalidów
13. Nowy Kleparz
14. Pętla Krowodrza
15. Pętla Bronowice
16. Rondo Barei
17. Rondo Piastowskie
18. Rondo Kocmyrzowskie
19. Plac Centralny
20. ul. Brożka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto