Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejskie Centrum Gier ma być w Krakowie

Grzegorz Pękała
Grzegorz Pękała
Firmy i krakowskie uczelnie zdecydowały się połączyć swoje siły. UJ i AGH będą kształcić projektantów, programistów i grafików, którzy stworzą najlepsze gry komputerowe.

- Ktoś może zrobić grę komputerową samodzielnie, jeśli jest pasjonatem. Jednak obecnie, aby stworzyć profesjonalną grę, musi nad nią pracować sztab nawet stu osób - mówił dziś Piotr Babieno z firmy Nibris, która w Krakowie tworzy oprogramowanie na konsole. - Potrzebujemy specjalistycznych narzędzi i zdolnych ludzi.

Takim przedsiębiorstwom ma pomóc powołanie klastra, czyli powiązań między instytucjami naukowymi, samorządem a biznesem. Krakowskim przedsięwzięciem kierować będzie Krakowski Park Technologiczny. - Skoordynujemy działania i pozyskamy wsparcie finansowe dla wspólnych inicjatyw - zapewnia Sławomir Kopeć, szef KPT. - Pomożemy tworzyć innowacyjne firmy i uzyskiwać pieniądze na ich działalność.

Pierwszym krokiem do stworzenia Europejskiego Centrum Gier jest otworzenie studiów podyplomowych o trzech profilach: projektowanie, programowanie oraz tworzenie assetów do gier. Pisaliśmy o tym wczoraj. Studia ruszą w lutym przyszłego roku. Przyjętych zostanie stu słuchaczy, którzy mają co najmniej licencjat lub zaliczone pierwsze trzy lata studiów magisterskich. - O miejsce pytają już nawet osoby z zagranicy - mówi prof. Jerzy Szwed, dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Do końca roku 2009 w Krakowie przy ulicy Reymonta 4, w wieży dawnego generatora van der Graafa, powstać mają studia animacji, motion capture i udźwiękawiania gier. Tak powstanie Europejska Akademia Gier. - To nie jest nic nowego za granicą. Biznes gier to szansa dla Krakowa, lepsza niż pomysły na wytwórnie filmowe - nawiązywał do planów telewizji i magistratu Paweł Węgrzyn, który opiekować się będzie studiami z ramienia UJ. - Gry to potężny przemysł. Liczy się przede wszystkim pomysł. W Krakowie jest dobre kształcenie w zakresie programowania, jak i sztuki. Możemy uzyskać synergię obu potencjałów.

Jest o co walczyć, bowiem rynek gier wideo wciąż rośnie. Jak zauważył Paweł Węgrzyn, gracze mają do czterdziestu lat. - A przecież mogą do tej grupy dołączyć osoby starsze. Nikt nie wymyślił jeszcze produktu specjalnie dla kobiet. To jest ta szansa.

Studia będą kosztowne. Na ich prowadzenie pozyskane mają zostać fundusze unijne, zwłaszcza z programów innowacji gospodarki. Władze uczelni liczą też na hojność sponsorów. W zamian mają dostać doskonale wykształconych pracowników. Jednak jak zauważa Janusz Majchrzak z Microsoftu, nie o pieniądze w pomyśle chodzi. - Są różne potrzebne warunki, by się udało. Ale podstawowy, to dobra atmosfera do pracy. W Krakowie jest. Zazdroszczę wam tego jako warszawiak.

Zobacz:

Moduły do wyboru - studia na Europejskiej Akademii Gier UJ i AGH w Krakowie


Zobacz też, jak rektorzy grają w tenisa ziemnego na konsolach:


Jak podoba Ci się pomysł Europejskiego Centrum Gier?
Czy to szansa dla Krakowa i młodych ludzi?
Jakie inne branże nowoczesnych technologii warto przygarnąć do miasta?
**
Żywe Miasto MM Kraków Konkurs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto