Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień otwarty krakowskiego Instytutu Polskiej Akademii Nauk. W programie masa ciekawych wykładów

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Dzień otwarty krakowskiego Instytutu Polskiej Akademii Nauk odbędzie się 29 września br.
Dzień otwarty krakowskiego Instytutu Polskiej Akademii Nauk odbędzie się 29 września br. Robert Szwedowski / Polskapresse
Wielkimi krokami zbliża się kolejny Dzień Otwarty krakowskiego Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk. To jedna z nielicznych instytucji naukowych na świecie, która specjalizuje się wyłącznie w badaniach w zakresie katalizy i fizykochemii powierzchni. W Instytucie prowadzone są podstawowe studia teoretyczne i doświadczalne, która łączą się z badaniami o charakterze stosowanym, mającym zastosowanie w procesach technologicznych. Podczas Dnia Otwartego, który zaplanowano na 29 września br. w programie przewidziano wiele ciekawych wykładów i doświadczeń.

- Znów otwieramy nasze drzwi dla Państwa i jak to miało miejsce do 2019 r. zapraszamy do laboratorium Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera Polskiej Akademii Nauk na fascynujące spotkanie z fizyką i chemią. Proponujemy wykłady, pokazy. Przygotowaliśmy zajęcia dla uczestników w różnym wieku, poczynając od uczniów starszych klas szkół podstawowych. Zapraszamy do zapoznania się programem dnia otwartego i wybranie wykładów oraz ścieżek prezentacji - zaprasza Instytut.

Na co dzień w Instytucie zatrudnionych jest ponad 100 pracowników, a kilkudziesięciu doktorantów uczestniczy w prowadzeniu badań. Działalność badawcza, którą prowadzi Instytut PAN obejmuje sześć podstawowych kierunków związanych z katalizą, fizykochemią powierzchni i nanotechnologią oraz ich zastosowaniem.

To jednak nie wszystko. Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera prowadzi także studia trzeciego stopnia, czyli studia doktoranckie w ramach dwóch Szkół Doktorskich:

  • Krakowskiej Interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej (KISD prowadzonej wspólnie przez: Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN, Instytut Farmakologii im Jerzego Maja PAN, Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego PAN, Instytut Mechaniki Górotworu PAN, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH oraz Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH.
  • Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych prowadzonej wspólnie przez: Wydział Chemii UMCS, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczym w Puławach oraz Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN.

Ze względu na to, że Dzień Otwarty Instytutu cieszy się ogromną popularnością, wymagana jest wcześniejsza rejestracja (również dla zorganizowanych grup szkolnych) na wybrane wykłady i ścieżki prezentacji na określone godziny. Rejestracja rozpoczęła się 21 czerwca o godzinie 12.00 i trwa do wyczerpania wolnych miejsc. Zgłoszenia telefoniczne jest przyjmowane od godziny 12.00 do 15.00 pod numerem telefonu: 507-526-429. Zgłoszenia SMS-owe nie będą przyjmowane. Osoby, które dokonają rezerwacji otrzymają na podany adres e-mail potwierdzenie dokonanego wyboru, które należy wydrukować i okazać po przybyciu do Instytutu.

Program wykładów 29 września 2023 roku:

  • 9.00 –"Nauka jest wszędzie“ dr hab. inż. Jakub Barbasz prof. IKiFP
  • 10.00 – Prawa gazowe w praktyce czyli o nurkowaniu i sportach lotniczych” – dr hab. Dorota Rutkowska – Żbik prof. IKiFP oraz prof. dr hab. Tomasz Borowski
  • 11.00 – "NanoŚwiat bez granic? ‐ czyli o zjawiskach międzyfazowych” dr hab. inż. Magdalena Oćwieja prof. IKiFP
  • 12.00 – "Przewrotny świat: groźna natura i bezpieczna chemia" – dr Ewelina Jarek
  • 13:00 – "Relatywistyka ‐ najdziwniejsza rzecz jaką umysł ludzki jest w stanie pojąć “ dr Leszek Krzemień

Tytuły 12 doświadczeń:

  • Micro‐ i nano‐świat widziany w mikroskopie skaningowym?
  • Wytwarzanie i zastosowanie próżni w nauce i w życiu
  • Odnawialne źródło energii, czyli owocowa bateria
  • Konwertery Energii
  • Nieoczywisty świat w cyfrowym mikroskopie
  • Wulkan niejedno ma imię
  • Funkcjonalne nanomateriały ‐ mały świat innowacji
  • Biokataliza w praktyce
  • Ultraszybkie zjawiska na granicach faz
  • Nie wszystko złoto co się świeci
  • Molekularne Lego
  • Dynamika Układów Koloidalnych

Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dzień otwarty krakowskiego Instytutu Polskiej Akademii Nauk. W programie masa ciekawych wykładów - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto