MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa portrety Witkacego

(wjur)
O dwa obrazy autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza wzbogaciły się zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie. Ofiarowała je mieszkająca w Londynie pani Danuta Wójcicka.

O dwa obrazy autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza wzbogaciły się zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie. Ofiarowała je mieszkająca w Londynie pani Danuta Wójcicka. Oba portrety przedstawiają Gabrielę Czarniecką-Berezowską, matkę ofiarodawczyni.
Pierwszy, olej na płótnie, powstał w roku 1912 i jest przykładem jeszcze młodopolskiego w duchu malarstwa portretowego artysty. Obraz był do tej pory znany jedynie z fotografii, wykonanej przez Witkacego, a opublikowanej w książce Wojciecha Sztaby "Stanisław Ignacy Witkiewicz. Zaginione obrazy i rysunki sprzed roku 1914" (Warszawa 1985). Jak wynika ze wstępnych oględzin, obraz został dość znacznie przycięty w stosunku do oryginalnego formatu i naklejony na tekturę.
Drugie dzieło, wykonane w technice pastelu w 1936 roku, powstało w ramach Firmy Portretowej Stanisław Ignacy Witkiewicz. Pastel ten, jak sam artysta zaznaczył w podpisie, został narysowany w "typie B", określanym w regulaminie firmy następująco: ?Rodzaj bardziej charakterystyczny, jednak bez cienia karykatury. Robota bardziej kreskowa niż typu A z pewnym odcieniem cech charakterystycznych, co nie wyklucza ?ładności? w portretach kobiecych. Stosunek do modela obiektywny".
Do tej pory Muzeum Narodowe w Krakowie posiadało jedynie dwa wizerunki wykonane przez Witkacego przed rokiem 1914.
MN planuje pokazanie obu dzieł w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto