Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druga szansa w naborze do szkół średnich. W obleganych liceach zostały tylko pojedyncze miejsca

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W rekrutacji uzupełniającej mogą wziąć udział zarówno ci, którzy nie dostali się nigdzie, jak i osoby, które zostały już przyjęte do szkół
W rekrutacji uzupełniającej mogą wziąć udział zarówno ci, którzy nie dostali się nigdzie, jak i osoby, które zostały już przyjęte do szkół Andrzej Banaś
Ruszyła rekrutacja uzupełniająca do krakowskich szkół średnich. Odbywa się ona w tym roku tak jak zasadniczy etap naboru - za pośrednictwem systemu informatycznego OMIKRON. W szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez gminę Kraków w rekrutacji uzupełniającej wciąż czeka na chętnych 1606 wolnych miejsc, w tym w liceach - szkołach najchętniej wybieranych przez kandydatów w Krakowie - 584. Jednak w najlepszych i najbardziej obleganych ogólniakach zostały już tylko pojedyncze miejsca, a w V LO i Nowodworku - ani jedno.

W piątek (28 lipca) Kuratorium Oświaty w Krakowie opublikowało na swojej stronie internetowej szczegółową informację o liczbie wolnych miejsc w liceach, technikach i branżowych szkołach I stopnia w rekrutacji na rok szkolny 2023/2024. To właśnie od tego dnia trwa przyjmowanie wniosków kandydatów - absolwentów podstawówek - w rekrutacji uzupełniającej.

W wyniku zasadniczej tury naboru do klas pierwszych w samorządowych szkołach ponadpodstawowych zostało przyjętych 9 423 kandydatów, w tym do liceów ogólnokształcących 5 594, techników - 3 350, a do szkół branżowych - 479. Jak podał nam w piątek krakowski magistrat, liczba kandydatów nigdzie niezakwalifikowanych to obecnie 1 626 (dane ulegają na bieżąco zmianie w wyniku rozpatrywania odwołań).

W szkołach prowadzonych przez miasto Kraków w rekrutacji uzupełniającej czeka na kandydatów 1 606 wolnych miejsc, w tym:

  • w liceach - 584
  • w technikach - 609
  • w branżówkach - 413.

Wymarzone szkoły jeszcze tylko dla nielicznych

Zgodnie z zestawieniem wolnych miejsc w poszczególnych klasach w krakowskich szkołach średnich nie ma już szans, by w efekcie rekrutacji uzupełniającej zostać uczniem najlepszego krakowskiego liceum - V LO ani też prestiżowego Nowodworka (I LO). Od zaledwie kilku do ponad 20 miejsc jest natomiast dostępnych w innych ogólniakach, do których co roku trudno się dostać, wymarzonych szkół dla wielu absolwentów. Przykładowo z VII LO pozostały jeszcze cztery miejsca w dwóch klasach, w VI LO - łącznie 15 miejsc w czterech klasach, a w IV LO - w sumie 25 miejsc w ośmiu różnych klasach.

Zestawienie wolnych miejsc w klasach wybranych obleganych liceów w Krakowie prezentujemy na kolejnych slajdach w GALERII.

Nie ma już miejsc w Technikum Łączności, które rok po roku okazuje się najbardziej szturmowanym przez kandydatów krakowskim technikum, a w prestiżowym rankingu edukacyjnym "Perspektyw" w ostatnich latach nie opuszcza podium. Jeśli chodzi o inne najbardziej popularne w tegorocznej rekrutacji technika, m.in. można jeszcze starać się o przyjęcie do:

  • Technikum Komunikacyjnego nr 25, gdzie w czterech klasach pozostało łącznie 9 miejsc
  • Technikum Elektryczno-Elektronicznego nr 7 - w sześciu klasach czeka w sumie 29 miejsc
  • Technikum Poligraficzno-Medialnego nr 20 - w trzech klasach zostało łącznie 19 miejsc
  • Technikum Ekonomiczno-Hotelarskiego nr 4 - w czterech klasach czekają łącznie 32 miejsca.

Z kolei jeśli chodzi o wolne miejsca w branżowych szkołach I stopnia, to pozostały one jeszcze m.in. dla tych, którzy chcieliby zostać w przyszłości wykwalifikowanymi fryzjerami, cukiernikami, mechanikami samochodowymi, kelnerami czy fotografami.

Rekrutacja uzupełniająca - jak to działa?

W obecnej dodatkowej turze naboru mogą brać udział młodzi ludzie, którzy nie zostali zakwalifikowani do przyjęcia do żadnej ze szkół, ale mogą w niej również uczestniczyć - na tych samych prawach - ci, którzy w rekrutacji zasadniczej zostali już przyjęci do szkół.

Nowością jest w tym roku wykorzystanie systemu informatycznego do przeprowadzenia postępowania uzupełniającego. Jak tłumaczą magistraccy urzędnicy, pozwoli to na zakwalifikowanie się większej grupie kandydatów, ponieważ - tak jak w rekrutacji zasadniczej - jeden kandydat będzie kwalifikowany do przyjęcia do grupy rekrutacyjnej tylko w jednej szkole. W poprzednich latach jeden kandydat mógł być zakwalifikowany do wielu szkół, "blokując" miejsca innym kandydatom.

Tak jak w rekrutacji zasadniczej, również teraz kandydaci mogą wybierać ofertę wszystkich szkół prowadzących rekrutację uzupełniającą. Wnioski o przyjęcie wypełniane są w systemie Omikron i przekazywane do tzw. szkoły pierwszego wyboru elektronicznie lub w formie papierowej.

Zgodnie z terminarzem rekrutacji podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do szkół nastąpi 14 sierpnia. Potem kandydaci będą mieli potwierdzać wolę podjęcia nauki w danej szkole. 22 sierpnia będzie wiadomo, kto został przyjęty. - O przyjęciu uczniów na wolne miejsca po zakończeniu całego postępowania rekrutacyjnego, czyli po 22 sierpnia, decydować będą dyrektorzy szkół - dodają przedstawiciele magistrackiego Wydziału Edukacji.

Nowe punkty wejść na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Druga szansa w naborze do szkół średnich. W obleganych liceach zostały tylko pojedyncze miejsca - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto