Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dostaniemy miliony na walkę ze smogiem

Maria Mazurek
Smog  to zmora Krakowa
Smog to zmora Krakowa Wojciech Matusik
Budżet miasta Krakowa na walkę z zanieczyszczeniem powietrza zostanie zwiększony w tym roku ponad siedem razy - z 2,8 mln zł do 20 mln zł. Władze miasta chcą też pozyskać w ciągu pięciu lat ponad 120 milionów złotych z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze mają być wykorzystane na wymianę pieców węglowych na ekologiczne.

To właśnie węglowe, przestarzałe piece w domach emitują najwięcej szkodliwego pyłu PM10, który powoduje m.in. alergie, duszności, bóle gardła, łzawienie spojówek, a nawet - choroby serca i nowotwory.

Wczoraj odbyło się spotkanie zroganizowane przez przewodniczącego krakowskiej Rady Miasta, Bogusława Kośmidra. Zjawili się na nim m.in. prezydent miasta Jacek Majchrowski, wojewódzki inspektor ochrony środowiska Paweł Ciećko, Małgorzata Skucha - prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Małgorzata Mrugała.

- "Znaleźliśmy" w sumie ponad 130 milionów złotych na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w najbliższych pięciu latach - mówi Kośmider. 70 milionów z tej kwoty miałoby pochodzić od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, 50 - od funduszu wojewódzkiego. Miasto miałoby "dołożyć" tylko 10 milionów.

Pieniądze zostaną przeznaczone na wymianę pieców z węglowych na ekologiczne (np. gazowe i olejowe). Miasto będzie się o nie ubiegać jeszcze w tym miesiącu. Szefowe obu funduszy wyraziły już wstępną wolę pomocy, więc wygląda na to, że pieniędze faktycznie zostaną przeznaczone na piece.

Tegoroczny budżet miasta na wymianę pieców ma być zwiększony z 2,8 do 20 milionów. Zainteresowanie programem jest tak duże, że już potrzeba ponad 18 milionów. Dzięki zwiększeniu budżetów krakowianie chcący wymienić piec nie będą odsyłani z kwitkiem.

Miasto ma zadbać też o najbiedniejszych mieszkańców. Dotowałoby im nie tylko wymianę pieca, ale i zwracało różnicę rachunków za ogrzewanie węglem i materiałem ekologicznym.

- Od kilku lat chodzę po różnych komisjach i instytucjach i tłumaczę, jak fatalna jest sytuacja - mówi Paweł Ciećko, wojewódzki inspektor ochrony środowiska. - Do tej pory ludzie mnie wysłuchiwali i na tym się kończyło. Podejście do tematu nie było zbyt poważne. Teraz, pierwszy raz od wielu lat, czuję prawdziwe zaangażowanie i wolę podjęcia walki o czystsze powietrze. Wierzę, że się uda! - ma nadzieję insp. Ciećko.

Bierni palacze

Krakowianie oddychają trucizną. Krakowski Alarm Smogowy, razem z "Gazetą Krakowską" obliczył, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem w naszym mieście równa się wypalaniu ponad 2,5 tysięcy papierosów rocznie! To ponad 127 paczek. Lekarze przyznają, że krakowskie powietrze jest trucizną. Są dni, w których nie powinniśmy nawet wychodzić z domu. Szczególnie niezdrowe jest to dla osób starszych, astmatyków i kobiet w ciąży.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto