Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dostałeś zdjęcia z fotoradaru i mandat do zapłacenia? Pamiętaj, możesz się odwołać!

Spoza miasta
Spoza miasta
Policjanci z drogówki nakładając mandat pouczają, że kierowca ...
Policjanci z drogówki nakładając mandat pouczają, że kierowca ... Ł. Wójcik/regiomoto.pl
Policjanci z drogówki nakładając mandat pouczają, że kierowca może go nie przyjąć, jeśli nie czuje się winny. W takiej sytuacji sprawa trafia do sądu grodzkiego, który rozstrzyga o winie.

Skoda Roomster na krakowskich drogach. Sprawdziła się?


Przyjmując mandat teoretycznie przyznajemy rację funkcjonariuszowi, który nam go wystawia i przyznajemy się do winy. Jeśli jednak później uznamy, że funkcjonariusz nie miał racji, mamy prawo wystąpić z wnioskiem o uchylenie mandatu. Uwaga - mamy na to tylko tydzień.

Uchylenie, nie anulowanie

Wystawionego mandatu nie można anulować. Mandat można jedynie uchylić, a jedyną instancją uprawnioną do przeprowadzenia takiego postępowania jest sąd, właściwy dla miejsca popełnienia wykroczenia. Wniosek o uchylenie mandatu możemy złożyć w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty wystawienia mandatu. Informacje o przysługującym nam prawie przekazuje funkcjonariusz, nakładając na nas karę. Stosowna informacja znajduje się także na druku mandatu.

- Policjant zawsze ma obowiązek pouczyć kierowcę o przysługującym mu prawie do odmówienia przyjęcia mandatu oraz do złożenia wniosku o jego uchylenie – przyznaje podkomisarz Jakub Skiba z mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. – To rutynowa procedura przestrzegana przez funkcjonariuszy. Podobną informację muszą przekazać także funkcjonariusze innych służb, uprawnionych do wystawiania mandatów kierowcom.

Fotka z fotoradaru - od kary też możemy się odwołać

Co raz częściej otrzymujemy mandaty za przekroczenie prędkości na podstawie zdjęć z fotoradarów. Od stycznia 2011 roku z fotoradarów korzystają wyłącznie policjanci. Znajdujące się na wyposażeniu wielu straży miejskich urządzenia leżą w szafach, bowiem brakuje przepisów wykonawczych, dotyczących zasad wykorzystywania fotoradarów przez strażników. Wkrótce sytuacja może się zmienić, bowiem rozporządzenie w tej sprawie ma ukazać się w ciągu najbliższych tygodni.

W przypadku mandatów wystawionych na podstawie zdjęć z fotoradarów obowiązują takie same zasady, jak w przypadku innych mandatów. Również możemy odmówić jego przyjęcia, a jeśli go przyjmiemy, możemy w ciągu siedmiu dni wystąpić do sądu o jego uchylenie.

Odwołałeś się do sądu? Nie musisz płacić

Złożenie do sądu wniosku o uchylenie mandatów zdejmuje z nas obowiązek zapłacenia kary w wyznaczonym terminie. Jeśli sąd przychyli się do wniosku, nie będziemy musieli płacić wcale. Jeżeli jednak sąd uzna naszą winę, musimy liczyć się z tym, że grzywna orzeczona przez sąd może być wyższa niż wysokość mandatu proponowana przez policjanta, a dodatkowo możemy zostać obciążeni kosztami postępowania sądowego. Musimy liczyć się również z tym, że sprawa w sądzie może potrwać kilka miesięcy.

Mandaty daje policja, straż miejska i kto jeszcze?

Mandatem ukarać mogą kierowcę przede wszystkim policjanci oraz funkcjonariusze straży miejskiej. Strażnicy nie mają jednak tak szerokich uprawnień, jak policja. Najczęściej straż miejska wystawia mandaty za łamanie zakazów zatrzymywania oraz zakazu ruchu, na drogach publicznych. Ulice osiedlowe w dalszym ciągu, mimo zmiany przepisów przed kilkoma miesiącami, nie są traktowane na równi z drogami publicznymi. Wszystko przez brak stosownych oznaczeń stref zamieszkania.

Aby ustawić oznaczenie strefy zamieszkania należy spełnić szereg wymogów nie tylko formalnych. Dlatego niewielu zarządców osiedli uzyskało zgodę na oznakowanie wewnętrznych dróg jako strefy zamieszkania, gdzie mogą interweniować między innymi strażnicy miejscy.

Kierowcę ukarać mandatem może także straż leśna, na terenach leśnych, straż graniczna, w strefie przygranicznej oraz inspekcja transportu drogowego. W każdym przypadku przysługują nam te same prawa do odmowy przyjęcia mandatu i prawo do złożenia wniosku o jego uchylenie.

Przykładowe kwoty mandatów

Złamanie zakazu zatrzymania – 100 zł
Złamanie zakazu ruchu – od 50 do 500 zł
Niestosowanie się do znaków nakazu – 250 zł
Przekroczenie dozwolonej prędkości od 11 do 20 km/h – od 50 do 100 zł
Przekroczenie dozwolonej prędkości od 21 do 30 km/h – od 100 do 200 zł
Przekroczenie dozwolonej prędkości od 31 do 40 km/h – od 200 do 300 zł
Przekroczenie dozwolonej prędkości od 41 do 50 km/h – od 300 do 400 zł
Przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 51 km/h – od 400 do 500 zł

Źródło: Mandat drogowy, zdjęcie z fotoradaru - sprawdź, jak się odwołać


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto