Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dorożkarze o nowych przepisach

Redakcja
Miasto chce wprowadzić nowe przepisy dotyczące dorożek i ich prowadzących, natomiast sami zainteresowani nie do końca rozumieją wszystkie zmiany.

Dorożką po Krakowie


Radni miasta chcą wprowadzić zmiany dotyczące wyglądu dorożek stacjonujących w Krakowie. Nowe ustalenia mają przywrócić tradycyjny wygląd krakowskich dorożek. - Nie chcemy, żeby dorożki wyglądały jak dynie, a krakowski Rynek jak Disnayland. Poza tym trzeba pamiętać, że nie jest to jeszcze uchwała, a propozycje plastyka miasta. Z pewnością nie mamy złych zamiarów - powiedział Filip Szatanik, z biura prasowego Urzędu Miasta.

Nowe dorożki mają być krótsze (maksymalna długość to 420 cm) i dostępne w czterech kolorach: czarne, ciemnobrązowe, bordowe oraz ciemnozielone. Dopuszczalne będą m.in. dorożki typu Victoria i  Lando, a zadaszenie ma być używane tylko przy niekorzystnej pogodzie. Pojazdy nie będą mogły być zawieszone na pasach, nie powinny posiadać dodatkowych skrzyń i siedzisk. Pozostanie natomiast skrzynia tylna, służącą do przewozu drobnych elementów wyposażenia, np. miotełki i łopatki służących do usuwania nieczystości. - Przemalowanie dorożki to koszt ok. kilku tysięcy złotych. Nie da się również skrócić dorożki, tylko trzeba będzie kupić nową, a to już koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ewentualnie mógłbym sprzedać obecną, a kupić nową, ale jakiemu dorożkarzowi będzie potrzebna dorożka, która nie spełnia wymogów miasta? - powiedział nam po długiej namowie  jeden z dorożkarzy. Nazwiska kategorycznie nie chciał podawać.

Większość dorożkarzy nie rozumie, dlaczego w kolorystyce dorożek nie został uwzględiony kolor biały. - Kolor biały nie jest kolorem dorożki. Mieliśmy współne spotkanie z dorożkarzami i wtedy nie mieli uwag do wprowadzanych zasad - przyznał Jacek Stokłosa, plastyk miasta.

Nowe pojazdy pojawić się mają wkrótce na Placu Szczepańskim, a w pozostałych miejscach czas na zmiany przewidziany jest do końca 2012 roku. - Pamiętajmy, że dorożki mają przede wszytkim służyć komunikacji i turystom, dlatego nie mogą być zbyt duże. Co innego z drożkami stricte ślubnymi, ale to jest zupełnie inna kwestia - dodaje Stokłosa.

Nowe wytyczne dotyczą również koni, które powinny być dobrane wielkością i maścią - maksymalnie dwa w zaprzęgu. Dodatkowe elementy uprzęży skórzanej nie powinny mieć agresywnych  kolorów i muszą być zbliżone do koloru pojazdu. Dorożkarzy natomiast obowiązywać będzie tak jak dotychczas strój nawiązujący do tradycji dorożkarstwa krakowskiego: kamizelka, czarny lub szary surdut (w spokojnej kolorystyce), biała koszula, a całość uzupełniona ma być o stylowe nakrycie głowy (cylinder, melonik).

Zobacz też:
>> Ograniczono postój dorożek
>> Rynek Główny: Dorożka raniła dwie osoby [zdjęcia]>> Kontrole krakowskich dorożek


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne |
Blogi | Zdrowie i uroda | Konkursy MM | MoDO
| Inwestycje | Recenzje | Rowery
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto