Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto przyjechać do Lubaczowa?

Polskie miasta i regiony
Polskie miasta i regiony
Miasto interesujące, przyjazne, z potencjałem. Lubaczów. Ciekawe ...
Miasto interesujące, przyjazne, z potencjałem. Lubaczów. Ciekawe ... mat. Gmina Lubaczów
Miasto interesujące, przyjazne, z potencjałem. Lubaczów. Ciekawe dla osób przyjeżdżających z innych regionów kraju. Ma swój specyficz­ny i indywidualny charakter, który został ukształtowany przez środo­wisko przyrodnicze, bogatą histo­rię i dziedzictwo kulturowe.

Podróżni, którzy przyjeżdżają do Lubaczowa wyraźnie odczuwają kresowy klimat i atmosferę miasta. Lubaczów  liczy około 13 tys. miesz­kańców i zajmuje obszar 26 km² w południowo-wschodniej części kraju, na Podkarpaciu. Stanowi centrum życia społecznego i gospodarczego regionu, ponieważ jest samodzielną gminą miejską i równocześnie siedzibą władz gminy wiejskiej i powiatu lubaczowskiego. Miasto o niezwykle  bogatej historii.

Początki Lubaczowa sięgają wczesnego średniowiecza, gdyż pierw­sze wzmianki pochodzą z roku 1214, kiedy to na mocy trak­tatu w Spiszu Lubaczów wszedł w posiadanie Pakosława Lasocica, wojewody Leszka Białego. W roku 1376 Lubaczów otrzymał przywilej lokacyjny i stał się miastem. Ciekawa, ale też i trudna historia pozostawiła po sobie wiele unikalnych zabytków, które powstawały w cią­gu wielu wieków miasta. To nie lada gratka dla turystów, gdyż  w Lubaczowie jest ponad 450 obiektów o charakterze zabytkowym. Wśród nich jest kilka znaczniejszych budowli. W centrum miasta znajduje się czworoboczny rynek o zabudowie murowanej z przełomu XIX i XX wieku z ratuszem, w któ­rym obecnie swą siedzibę ma Urząd Miejski. Jednym z ważniejszych obiek­tów na terenie miasta jest kościół parafialny p.w. św. Stanisława wzniesiony w latach 1898-1899. Kościół pełnił funkcję prokatedry w latach 1945-1991, kiedy Lubaczów był siedzibą arcybiskupa lwowskiego. O randze sanktuarium stanowi znajdujący się w nim obraz Matki Bożej Łaskawej z 1598 r. przeniesiony z katedry lwowskiej do Lubaczowa w 1974 r. To właśnie przed tym obrazem w roku 1656 król Jan Kazimierz po zwycięstwie pod Beresteczkiem złożył śluby, ogłaszając Maryję Królową Polski.

O wyjątkowości Lubaczowa świadczy rów­nież fakt, że w czerwcu 1991r. zaszczycił nas swoją obecnością  Papież Jan Paweł II,  dzięki czemu Lubaczów  dołączył do grona Miast Papieskich. Warto zobaczyć także cerkiew grekokatolicką p.w. św. Mikołaja wybudowaną w 1883 r.. Bardzo ważnym obiektem jest zabytkowy zespół pałacowo parkowy na terenie którego znajdują się pozostałości zamku ulokowanego na wzgórzu, w miejscu wczesnośredniowiecznego grodu. Wiele eksponatów z tego okresu oraz późniejszej historii miasta możemy podziwiać w lubaczowskim Muzeum Kresów ktorego siedziba znaj­duje się w starym spichlerzu z pocz. XIX w. Innymi bardzo znaczącymi zabytkami są cmentarze: żydowski, komunalny i wojenny na Żelichówce - dzielnicy  Lubaczowa. Cmentarz żydowski należy do najciekawszych nekropolii żydowskich w Polsce. Znajduje się na nim ok. 150 ka­miennych macew, z których najstarsze sięgają początków XVII w..                                                                                 
Tyle rysu historycznego. A co z teraźniejszością? W ostatnich latach Lubaczów prężnie się rozwija. Prowadzi współpracę z innymi miastami w kraju i za granicą. Europejskie przyjaźnie partnerskie Lubaczowa związane są  z: Erd na Węgrzech, Tostedt w Niemczech, Jaworowem na Ukrainie i Sobrance na Słowacji. W ramach partnerstwa wspólnie realizujemy wiele projektów unijnych z zakresu współpracy kulturalnej, oświatowej, wy­miany młodzieży, turystyki oraz współpracy przygranicznej. Dzięki tego typu działaniom jak np. projekt ”Lubaczów - Jaworów dwa potencjały – wspólna szansa” z Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś Ukraina, już w przyszłym roku znacząco zmieni się oblicze obu miast, poprzez przebudowę lubaczowskiego rynku, rewitalizację rynku w Jaworowie oraz utworzenie Centrów Informacji Turystycznej. Również przy udziale środków unijnych Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Krzysztofa Komedy w Lubaczowie oddała do użytku jedną z najnowocześniejszych sal koncertowych w kraju, wyposażoną min. w wysokiej klasy sprzęt akustyczny i studio na­grań. Corocznie w czerwcu odbywaja sie „Dni Lubaczowa” którym towarzyszą koncerty gwiazd polskiej sceny, Festiwal Kulturalny Miast Partnerskich oraz tradycyjny jarmark twórców ludowych i wiele innych imprez towarzyszących.

Na terenie gminy miejskiej i powiatu lubaczowskiego znajduje się Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec, która daje możliwość współpracy gospodarczej z rynkiem wschodnim. Dużym udogodnieniem dla potencjalnych inwestorów bedzie uruchomienie w pobliżu nowego przejścia gra­nicz­nego Budomierz-Hruszew. Planowana jest także budowa małego rynku tzw. targowiska, którego celem będzie m.in. handel przygraniczny. Również warunki demograficzne i potencjał ludzki stwarza dobre warunki dla rozwoju miasta. Do nich można zaliczyć duży zasób siły roboczej w regionie chętnej do przekwalifikowania się, regularny wzrost poziomu wykształcenia i kwalifikacji ludności. Lubaczów jest miastem przedsiębiorczym, zapewniającym odpowiednie warunki rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z odpowiednim sys­temem zachęt dla inwestorów zewnętrznych. Efektem wszystkich tych działań jest certyfikat „Gmina Fair Play” który Lubaczów uzyskał po raz kolejny w kategorii „miasteczka i małe miasta”. Znalazł się ró­wnież w „Złotej Setce ”małych mia­steczek Podkarpacia. Przyznanie tych prestiżowych tytułów przyczy­niło się do jeszcze lepszego rozpoznania naszego miasta w środowisku przedsiębiorców i inwestorów. Jest to bowiem promocja i zachęta do lokowania swoich in­westycji właśnie na terenie  miasta.

Turysto, Inwestorze - Lubaczów wita Cię z otwartymi ra­mionami! Gdy ktoś znajdzie się na Roztoczu, wszystkie drogi prowadzą do naszego miasta. Jeśli szukasz czystego środowiska naturalnego, miejsca które urzeka pięknem przyrody i jest jednocześnie przyjazne i otwarte dla przedsiębiorców  – zawitaj do nas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto