Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czeski film na dachu. Kino pod chmurką w MCK [Kraków za darmo, program]

Redakcja
W wakacje na dachu Międzynarodowego Centrum Kultury można za ...
W wakacje na dachu Międzynarodowego Centrum Kultury można za ... fot. za You Tube
W wakacje na dachu Międzynarodowego Centrum Kultury można za darmo obejrzeć wyjątkowe czeskie filmy, nawiązujące do symbolizmu.

Cztery czwartkowe wieczory na dachu MCK zabiorą widzów w lekko surrealistyczną podróż po czeskim kinie. W programie przygotowano produkcje dokumentalne i fabularne, które oddają ducha epoki i atmosferę panującą na przełomie XIX i XX wieku. Seanse czeskich filmów towarzyszą wystawie goszczącej w MCK - Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914.

Zobacz też: Kino letnie w MOCAK-u [program, Kraków za darmo]

Dokumenty są poświęcone życiu i działalności trzech wybitnych artystów, których prace są wystawione w MCK. Widzowie będą mogli zobaczyć wysokobudżetową niemiecką produkcję o twórczości Alfonsa Muchy oraz dwa czeskie filmy dokumentalne poświęcone dwóm Franciszkom - fotografowi Drtikolowi i malarzowi Kupce. Wśród filmów fabularnych znalazły się dwa obrazy Juraja Herza, znanego z filmu Palacz zwłok. Oba filmy - Lampy naftowe i Morgiana pokazują problemy mieszczaństwa u progu XX wieku.

Projekt przygotował Piotr Zdybał, twórca festiwalu czeskiej kultury "Czeski sen". Historyk sztuki przyznaje, że celowo zdecydował się na mniej oczywiste produkcje, żeby pokazać bogactwo czeskiej kultury. - Nie jestem przeciwnikiem piwa, knedlików i książek Hrabala, ale uważam, że Czesi mają do zaprezentowania znacznie więcej. Interesują mnie dzieła, które wykraczają poza stereotypową perspektywę - tłumaczy Zdybał.

Dla ułatwienia odbioru prezentowanych filmów, każdy seans rozpocznie krótkie wprowadzenie o bohaterach i autorach. Wstęp na projekcje jest darmowy, za okazaniem darmowych wejściówek, do odebrania w MCK. Uwaka, pula bezpłatnych wejściówek na pierwsze spotkanie, 10 lipca została wyczerpana, osoby bez biletów będą wpuszczane w miarę wolnych miejsc.

Program cyklu Kino na dachu:

10.07, godz. 20.30
Lampy naftowe (Petrolejové lampy, 1971, reż. Juraj Hertz)

To opowieść o konwenansach i szaleństwie na tle małego czeskiego miasteczka z początku wieku, na podstawie powieści Jaroslava Havlíčka. Bohaterką jest odważna emancypantka, która chce wyróżniać się z otoczenia. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych realizacji Juraja Hertza, a w 1971 roku zakwalifikował się do głównego pokazu festiwalu w Cannes.

24.07, godz. 20.30
František Kupka – symfonia barw i malarz kosmosu (František Kupka – Symfonik barev a malíř kosmu, 2008, reż. Daniela Gébová)
Fotograf František Drtikol (2000, reż. Jiří Holna)

Jedn wieczór z dwoma wielkimi artystami. František Kupka choć bardziej kojarzony z abstrakcją, na wystawie jest zaprezentowany w odsłonie symbolistycznej. Z kolei František Drtikol to przedstawiciel późniejszego pokolenia niż symboliści, jednak jego twórczość czerpie z wcześniejszych doświadczeń sztuki czeskiej i jest artystycznym mostem między Pragą a Paryżem.

7.08, godz. 20.30
Morgiana (1972, reż. Juraj Herz)

Film czerpie z popularnego motywu dwóch sióstr – pięknej i dobrej oraz złej i brzydkiej. Akcja rozgrywa się w nadmorskiej miejscowości w secesyjnej scenerii. W pełnym ekspresji widowisku z bogatymi kostiumami i psychodeliczną muzyką, nacisk położono na pogłębiony portret psychologiczny bohaterki ukazanej w skrajnych stanach emocjonalnych. To senny koszmar o miłości, nienawiści, szaleństwie i namiętnościach.

21.08, godz. 20.30
Alfons Mucha – secesyjny wizjoner (Alfons Mucha – Visionär im Jugendstil, 2004, reż. Susanna Boehm)

Alfons Mucha jest jednym z najbardziej znanych czeskich twórców w Polsce. Czy jednak znamy też losy jego artystycznej twórczości? Film pokazuje krętą drogę artysty, w której mieszczą się zarówno mroczne przedstawienia w duchu symbolizmu, secesyjne impresje, jak i monumentalne panslawistyczne dzieła takie jak Epopeja słowiańska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto